Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Jak dobře znáte slavné Čechy?

Info ikona
Karel Gott

Jsme sice malá země, ale máme mnoho jmen, na která můžeme být hrdí. Otestujte v našem kvízu, zda se v nich vyznáte.

Tereza Čaladi | 31. 08. 2023

S naším národem jsou častokrát spojovány ponožky v sandálech, dobré pivo a jídla s knedlíky a sytými omáčkami. Kromě toho ale také lidé, kteří se zasloužil o šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Jmenovat lze například Moraváka Gregora Mendela, který je zakladatelem genetiky a objevitelem základních zákonů dědičnosti. Dále sem patří významní spisovatelé, mezi které patří například Milan Kundera, jenž působil velkou část svého života ve Francii, či Franz Kafka. A nelze opomenout ani sportovce, jako například hokejistu Jaromíra Jágra či běžce Emila Zátopka. To je přitom jen opravdu malá hrstka Čechů, na něž můžeme být hrdí. Jak znáte další z nich, zjistěte v kvízu.

Průzkum: Jak moc jsou Češi hrdí na svůj národ?

Na začátku letošního roku byl uskutečněný průzkum, který nechal realizovat český výrobce triček CityZen pro neziskovou organizaci Čeští mistři, jenž se zabývá posilováním povědomí a podpory známých i méně známých Čechů a jejich úspěchů v různých uměleckých oblastech či profesích. Průzkum prováděla agentura Perfect Crowd a zúčastnil se ho reprezentativní vzorek 1007 respondentů dospělé české populace ve věku 18 až 60 let. Vzorek se tak skládal z lidí různého pohlaví, věku, vzdělání, přičemž tito jedinci pocházeli z různých regionů a míst bydliště různých velikostí.

Podle jeho výsledků se k hrdosti na svou státní příslušnost hlásí 88 % Čechů. Češi za největší úspěchy považují historické a kulturní památky a přírodní krásy. Více než třetina je hrdá na české osobnosti, české výrobky a řemesla nebo sportovní úspěchy. Přibližně každý pátý na vědu, tradice a humor. Téměř dvě třetiny respondentů si zároveň myslí, že Česko má dobré jméno v zahraničí.

Je to zejména talent, šikovnost a zlaté české ručičky, které píší neustále další a další úspěšné příběhy, které České republice získávají dobré jméno doma i ve světě. V mnoha směrech jsme skutečnými mistry v tom, co děláme, i když si to třeba vždy neuvědomujeme,“ říká Lenka Jehličková, předsedkyně spolku Čeští mistři.

Zajímavé přitom je, že silný pocit hrdosti u Čechů prokazatelně také roste s věkem. Nejintenzivnější je u lidí starších 50 let (59 %), naopak nejslabší ve věku mezi 18 a 29 lety (44 %). V anketě nám můžete zodpovědět, jak jste na tom s národní hrdostí vy.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku