Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Začíná svátek českého designu. Co si nenechat ujít na Designbloku?

Info ikona
Designérie 2022

Ve středu otevřel své brány Designblok, který v prostorách Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslového muzea potrvá až do neděle 9. října. Čtyřiadvacátý ročník největší přehlídky designu a módy ve střední Evropě nese ústřední téma Les. Na návštěvníky čeká přes 180 instalací, módní show i každodenní maraton edukativních přednášek v Designerii, kterou letos v hravou oázu inspirovanou podhoubím proměnily designérky Monika Matějková a Veronika Watzková ze studia MY DVĚ. Pokud se na tuzemský svátek designu chystáte, máme pro vás tipy, co rozhodně nevynechat.

Eliška Vrbová | 5. 10. 2022

Šperky

Na Designbloku ani letos nechybí tvorba mnoha českých šperkařů a jedna kolekce je krásnější než druhá. Nemusíme snad ani připomínat, že Vánoce nejsou zas tak daleko, jak by se mohlo zdát, a právě Designblok je tak ideální příležitostí dát Ježíškovi malou nápovědu. Absolventka Ateliéru K.O.V. na pražské UMPRUM Anežka Juhová představuje kolekci Taro, která odkazuje ke starodávné rostlině – stejnojmennému vzácnému kořeni. Designérka využívá stříbro i zlato a kombinuje ho s drahými kameny, jako jsou rubíny, smaragdy, safíry, ale také onyxy nebo ametysty.

Zlatem přímo čiší výstavní prostor Lenky Kerlické a její značky 27JEWELRY, kde jsou v prosklených vitrínách vystaveny zlaté náušnice, náhrdelníky a prsteny na bílém a tmavě zeleném podkladu. Designérka šperků Eliška Lhotská sdílí místnost pro instalaci se svým partnerem, designérem brýlí Ondřejem Vicenou, a tak můžete v prostoru obdivovat a zkoušet jak šperky z kolekce Pretty Bloody Good, tak i brýle od značky Optiqa a k dostání je zde i kniha Brejle a Okuliare o designu brýlí v Československu. Velmi zajímavou kolekci různě variabilních náušnic a „záušnic“ pak představuje šperkařka Mariana Berec a stříbrnou kolekci šperků vystavuje i Karolína Šandová se svoji značkou Studio Muun, která nepřehlédnutelnou bílo-fialovou instalaci sdílí s oděvní designérkou Terezou Váchovou.

Nesmíme zapomenout ale ani na designéry vystavující ve vlastním prostoru mimo Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslové muzeum. Designér Zdeněk Vacek otevírá své nové studio na adrese Jana Masaryka 26 na pražských Vinohradech. K prezentaci Bespoke Situation shromáždil více než 20 unikátních klenotů, které reprezentují jeho zakázkovou práci za poslední dva roky. Podle slov designéra jde o setkání originálů, které už se nikdy nemusí opakovat.

Mohlo by se vám líbit

Co nového na české scéně? Tipy na kabelky, šperky i oblečení od českých tvůrců

Do českých značek se skutečně už dá obléct od hlavy až k patě. Jestli vás, se snad už brzy přicházejícím jarem, také popadá touha trochu provětrat šatník (a peněženku), máme pro vás tipy na spoustu krásných kabelek, šperků, ale i šatů, košil, sak či kalhot od českých designérů. Příprava na jaro může začít!
marianne.cz

Móda

Kromě módních přehlídek, které se odehrají v sobotu 8. října v prostorách kostela Sacré Coeur, nechybí v rámci Designbloku hned několik instalací tuzemských etablovaných módních značek. Kabelky od PBG jsou už na české scéně stálicí, nyní ale značka po spolupráci na kolekci šperků s Eliškou Lhotskou přichází s další velkou novinkou. V rámci Designbloku studio Anety Vojtové a Terezy Mayer uvádí svoji vůbec první kolekci oblečení, která obsahuje vesty, kabáty, košile a bundy v zemitých odstínech.

Novinky na Designbloku uvádí i značka Alexmonhart známá především variabilními batohy a kabelkami, v rámci instalace je ale k vidění i velká nylonová weekender taška nebo pláštěnka, na níž se dají malé kabelky za pomoci pásku připevnit. Instalaci pro Alexmonhart vytvořilo duo Mikolášková & Drobná, které se mimo jiné kromě vlastní instalace podílelo i na designu prostoru pro časopis ELLE Decoration.

Mohlo by se vám líbit

Z tradiční české hračky udělali moderní hit!

Dřevěná hračka má v naší zemi pevně zapuštěné kořeny a její nadčasovost je neuvěřitelná. S hravostí se ji rozhodli oprášit tvůrci značky Kutulu a dodali hračkám moderní šmrnc, ale na osvědčenou klasiku nezapomněli.
marianne.cz

Nábytek

Instalace opavské značky Todus byla v loňském roce díky všudypřítomným konfetám jednou z nejoblíbenějších. Letos firma vsadila naopak na minimalismus a dala vyniknout nové kolekci Slide vytvořené ve spolupráci s renomovanou designérkou Lucií Koldovou. Ač jsou křesla a pohovky určené na venkovní užití, vycházejí z tradičního typu klubovky. Jejich pohodlnost můžete otestovat v Superstudiu Gabriel Loci.

Vynechat byste neměli ani jejich spřátelenou značku Master & Master – s nimi totiž Todus a také studio DECHEM nedávno otevřeli showroom v pražských Holešovicích. I Master & Master na Designbloku prezentuje spolupráci s Lucií Koldovou v podobě židle Mistra, kromě toho ale uvádí pět dalších produktů, mezi nimi i stohovatelné stoličky, barovky a židle dle designu Jiřího Pelcla a Michala Maláška.

Instagramoví nadšenci nemohou vynechat prostor věnovaný švýcarské značce nábytku Vitra a českému výrobci porcelánu Křehký. Společnou instalaci navrhl známý divadelní scénograf Marek Cpin a na své si v ní přijdou nejen fanoušci designu, ale i fantazijních literárních příběhů. Středobodem instalace vytvářející iluzorní svět jsou aktuální novinky i výběr ze stálé kolekce obou značek. 

Studio Vrtiška & Žák, grand designér roku 2021, vytvořilo instalaci Boží dar pro značku Lockers, která se, jak už název napovídá, věnuje úložným skříňkám. Architekti se rozhodli pro vytvoření scénického okamžiku, v němž se „božská ikona” v podobě skříňky Lockers prolíná se světem černých trpaslíků. Trpaslíci s obdivem vzhlížejí k obří zlaté skříňce vystupující z hory a svitu, designéři navíc do konceptu instalace zakomponovali i modré obklady místnosti 159, známé také jako Pitevna. 

Designblok pochopitelně přináší mnohem více instalací, produktů a inspirace, než se do našich tipů vejde. Až navštívíte Gabriel Loci, nevynechejte středobod prostoru Designerie, projďete se kolem stěny plné porcelánových holínek a skleněných váz z dílny studia a shopu Qubus, který slaví 20 let, a zavítejte i do červené knihovny v místnosti 120, kde najdete postel Johann Malle, na jejímž designu se podílel designér Jan Plecháč. V Uměleckoprůmyslovém muzeu si nenechte ujít výstavu současného porcelánu Terra Alba a expozici sběratelského designu Art House v podobě umělecké intervence do výstavy historické sbírky skla Vojtěcha Lanna. Pokud zatím přemýšlíte, co podniknete s následujícím podzimním víkendem, Designblok je určitě jedna z inspirativních možností.

Co nevynechat na Designbloku
Mohlo by se vám líbit

Dáma na kolejích i inspirace malbou. Co přinesl Mercedes-Benz Prague Fashion Week?

Pražský týden módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week se tentokrát uskutečnil v Mystic Skateparku na ostrově Štvanice. Svoji tvorbu představovaly jak nové talenty z řad studentů, tak zavedená návrhářská jména, jako je Jakub Polanka či Liběna Rochová. Nechyběly pestré barvy, objemné střihy, inspirace 60. léty i abstraktním obrazem. Co nás na MBPFW nejvíce zaujalo?
marianne.cz
Zdroj článku