Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Domov jako oáza aneb zelená je nádherná

Info ikona
Domov jako zelená osza

Zelená je barvou přírody, rovnováhy, klidu, ale také svěžesti, mládí a naděje. Pro ty z vás, kdo touží po harmonii, je víc než ideální

Eva Všetíčková | 4. 08. 2022

Tato barva byla vždy symbolem života, znovuzrozeí – na tom se shodnou všechna náboženství, víry a kulty. Každé nové zelené jaro ujišťuje člvěka, že smrt byla zažehnána a život se znovu obnoví. Zelená byla také barvou řecké bohyně lásky Afrodity, zrozené ze zeleného moře, i barvou římské Venuše. Višnu, indický bůh udržující svět, vystupuje v jednom ze svých převtělení jako zelenná želva.. Aztékové vkládali mrtvým panovníkům do těla místo srdce zelený kámen chalchihuitl, symbol znovuzrození, egyptští mumifikátoři používali ke stejnému účelu posvátného brouka scaraba, zhotoveného ze zeleného drahokamu smaragdu. V islámu je pak zelená spojena s barvou ráje. Některé indiánské kmeny Střední Ameriky mají pro zelenou až dvěstě různých výrazů. Tak je v jejich životě důležitá!

Galerie: Zelená je krásná

Také dnes barvy ovlivňují náš život víc než si  myslíme. Při zařizování domácnosti se většinou zabýváme spíše barevností než stylem nebo designem nábytku. A tak zatímco červená vzbuzuje pocit vzrušení a dobrodružství, zeleň působí jako konejšivý, hladivý a léčivý dotek. Zelené plochy mohou prý u obyvatel měst snižovat krevní tlak, zbavovat je stresu, zlepšovat smyslové vnímání a zvyšovat pocit pohody. Proto je dost možné, že jednou bude pobyt v zeleni na lékařský předpis. Není to snad dostatečný důvod k tomu, abyste ve svém domově dali šanci zelené už teď?

Info ikona
Detail zelené výzdoby

Zdroj: Venkov a styl, styling: Markéta Zindulková