Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Kouzlo starého řemesla: Krotitelka zrádného porcelánu

V ateliéru karlovarské designérky porcelánu Lenky Sárové Malíské se rodí nejen hrnky, talíře nebo vázy, ale i originální náušnice, brože a další šperky.

Jana Kantorová | 7. 07. 2023

Text: LIBOR HRUŠKA  

Lásku k umění zdědila karlovarská výtvarnice po rodičích. Lenčin tatínek pracoval pro velkou porcelánku a doma měl sádrařskou a modelářskou dílnu, v níž se věnoval vlastní tvorbě. Odmala si v ní s keramickou hlínou, porcelánem a sádrou hrála i jeho dcera. „A maminka se věnovala navrhování dekoru na porcelán, takže s tou jsem si jako malá holka zase hodně malovala,“ vzpomíná Lenka Malíská. Pro současnou práci tak dostala do vínku dokonalou kombinaci – vymyslet a vytvořit originální tvar výrobku a zároveň navrhnout a namalovat jeho dekor. Rodačka z Karlových Varů ale nemaluje pouze na talíře, hrnky či vázy, věnuje se i klasické malbě na plátno. „Období, kdy je hezké slunce, využívám k malování v plenéru. Po zbytek času mě zaměstnává porcelán,“ říká všestranná výtvarnice.

Po střední škole keramické absolvovala Fakultu umění a designu v Ústí nad Labem a ještě před třicítkou si založila vlastní ateliér. Rodiče ji přitom nenutili, aby pokračovala v jejich šlépějích. Dokonce ji údajně od úmyslu, aby se živila tímto uměním, občas i lehce zrazovali... Díky tomu, že vlastní dvě elektrické pece, je Lenka v tvůrčí sféře téměř soběstačná. Ovšem na některé kousky si přece jen musí jednorázově pronajmout výkonnější pec plynovou. Týká se to větších výrobků, které se ani do jedné z pecí v ateliéru nevejdou, nebo těch, které vznikají za použití složitějších technologií. Platí to například pro porcelán malovaný kobaltem, v jeho případě se autorka bez speciálního výpalu v plynové peci neobejde. „Naštěstí působím v Karlových Varech, kde tohle není problém zařídit. V jiném regionu už by to bylo složitější,“ upozorňuje Lenka Malíská. 

Galerie: Krása malovaná na porcelán
Mohlo by se vám líbit

Tradice: Strážce starých rukopisů

O tři tisícovky vzácných ručně psaných knih se ve Strahovském klášteře v blízkosti Pražského hradu stará Jan Pařez. Nejstarší exemplář pochází z 9. století.
marianne.cz

Zlato, platina i titan 

Kromě kobaltu, jehož speciální modř je charakteristická třeba pro ikonický cibulákový porcelán, pracuje autorka ráda i s dalšími kovy. V jejím ateliéru lze obdivovat kupříkladu netradiční lázeňské pohárky dekorované zlatem. Ty vznikají poměrně složitou technikou. Talíř, hrnek, váza nebo v tomto konkrétním případě lázeňský pohárek projdou prvním výpalem, a než začne s glazurou, namaluje na ně Lenka mastným roztokem vzor. Na místech, kde se roztok použije, glazura nechytne a až po dalším výpalu přijdou na řadu zlato, platina nebo titan. U takových výrobků platí, že co kus, to naprostý unikát. A stejné je to s porcelánovými šperky, které jsou další specialitou karlovarské tvůrkyně. 

Mohlo by se vám líbit

Červnová tradice: Čas zrání a hojnosti

S červnem se pojí dva tradiční svátky – tím prvním je letní slunovrat a druhým svátek Jana Křtitele neboli svatojánská noc.
marianne.cz

Šperky sama testuje 

Náušnice, brože či náhrdelníky mají vesměs limitovaný počet kusů; někdy dokonce vzniká pouze jediný exemplář, dejme tomu ke konkrétním šatům. „Zatímco u hrnku nebo talíře je vždy základem funkčnost, u šperků se mohu vrhat do experimentů a popouštět uzdu své fantazii. Není tu na rozdíl od užitého porcelánu žádná hranice a tahle poloha mě hrozně baví,“ popisuje Malíská. A ještě zajímavost... Šperky testuje výtvarnice nejprve na sobě. Jednotlivé kusy nesmějí být příliš robustní, u visacích náušnic je zase důležité, aby se nepřetáčely. „Vyrábím ale třeba jen málo prstenů a náramků. Sama je skoro nenosím, protože pracuji rukama, takže bych neměla kdy je testovat,“ směje se se štětcem v ruce. 

Mohlo by se vám líbit

Dobrodružné bydlení: Domov, kde tradice žije

Před víc než dvěma desetiletími se Petra a Petr Burianovi přestěhovali do téměř tři století starého domu, který průběžně rekonstruují podle aktuálních potřeb rodiny.
marianne.cz

Synové jako konkurence? 

Po úvodní zmínce o Lenčiných rodičích se nabízí otázka, co její potomci? Šéfka rodinného studia Malíská má dva školou povinné syny, jimž dává stejnou volnost, jakou v dětství dostala ona. „Že bych syny tlačila, aby pokračovali v rodinné tradici? Ne! Musejí si vybrat podle vlastního přesvědčení,“ říká. Starší syn je založen technicky, ale mladší má k umění vztah. Možná v něm autorce, která i za lázeňské pítko v podobě žáby v kalhotkách získala ocenění, roste kolega... 

Mohlo by se vám líbit

Tradice, která nekončí: Kouzlo starých nářečí

Někde si chlapci před Velikonočním pondělím pletou pomlázku, jinde je to tatar, žíla nebo pamihod. Český jazyk umí zamotat hlavu, a to především na Moravě.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • V karlovarské čtvrti Doubí má výtvarnice showroom, průřez její tvorbou však nabízí také Městská galerie. Návštěvník tady najde její porcelán i obrazy.  
  • Některé šperky vznikají jen v jednom exempláři. Třeba na květinové náušnice má Lenka formu, přesto musí jednu po druhé ručně domodelovat. Výpalem se hmota smrskne.  
  • Vlajkovou lodí Studia Malíská jsou hrnky z řady Trio. Každé dva měsíce vzniká zcela nový dekor.  
  • Porcelán navrhuje Lenka rovněž pro společnost Thun, pod kterou spadají velké porcelánky v Nové Roli, Lesově a Klášterci nad Ohří.  
  • Malovat na porcelán se dá lecčím. Lenka používá klasický štětec, listy jahodníku i vlastnoručně vyrobená razítka z brambor. 
  • Více se o Lenčině práci dozvíte na webových stránkách Originalniporcelan.cz a Maliska.cz. 
Mohlo by se vám líbit

Tradice: Druhá šance aneb Když se kastelán zamiluje

Středověká tvrz Tichá stojí pouhé dva kilometry od česko-rakouské hranice. Dlouho chátrala, a v dobách železné opony se dokonce pohraničníci pokusili její věž vyhodit do povětří. Naštěstí bez úspěchu. Letos se obnovená památka otevře veřejnosti.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu