Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Jak přestat plýtvat: Méně nakupování, konec plastů a víc recyklace

Stále častěji mluvíme o udržitelném životě, ale přesto jsme svědky, jak mnoho z nás tyto snahy podkopává. Zásadním problémem, s nímž se potýkáme, jsou jednorázové plasty, tvořící ekologickou hrozbu v globálním měřítku i v České republice. Od plastových plen po jednorázové obaly od jídel – spotřebováváme zbytečně mnoho zdrojů a zatěžujeme životní prostředí jednorázovým odpadem, což má vážné důsledky pro budoucnost naší planety.

Jana Kantorová | 4. 02. 2024

Problém č. 1: Jídlo domů

Mnozí lidé prohlašují, jak žijí udržitelně a šetří přírodu. Ale pravděpodobně by se hodně divili, kdyby na jedné hromadě viděli všechny krabičky od jídel z restaurací, které si za poslední rok objednali či nechali dovézt domů. Podle některých zdrojů se v Evropské unii spotřebuje ročně jenom pro služby food-delivery 1,5 – 2 miliony tun plastových obalů.

Galerie: Přestaňte plýtvat, recyklujte a zachraňte přírodu
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Kousek bambusu pokaždé jinak

Bambusové tyčky nemusejí fungovat jen jako statická opora květin. Duté klacíky z „džungle“ jsou přírodním materiálem, který je lehký a pevný. Tvořivé ruce se ho chytí, a jen tak nepustí! Snadno z něj vznikne i tác.
marianne.cz

Problém č. 2: Ženská hygiena na jedno použití

Žena za rok v průměru spotřebuje okolo 260 – 325 ks jednorázových vložek či tamponů. Za 5 let je to 1 300 – 1 625 ks. Problém odpadů z domácností spočívá v tom, že putují jako odpad buď do spaloven, kde shoří, často s produkcí jedovatých látek, velká část pak podporuje vyhnívání skládek. Při tomto procesu vznikají plyny včetně metanu, který negativně přispívá ke klimatickým změnám. Při vyhnívání se také uvolňují kyseliny, které rozpouštějí kovy a tyto látky pak zamořují okolí. „Řešením jsou přitom opakovaně použitelné menstruační pomůcky, jako jsou menstruační kalíšky či menstruační kalhotky. Ty ve většině případů dokáží plnohodnotně nahradit jednorázové vložky či tampóny a lze je po vyprání používat dlouhodobě,“ říká Ilona Bittnerová ze specializovaného e-shopu s menstruačními pomůckami Maluna.cz.

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Magie světla aneb Vyrobte si vlastní stylovou lampičku

Starý mosazný kotlík, kus vyplaveného dřeva či širm z lustru po babičce. Pro někoho jde o krámy k vyhození, pro nás je to výzva k rozzáření tmavých koutů.
marianne.cz

Problém č. 3: Dětské pleny zamořují planetu

Za dobu, kdy dítě nosí plenky spotřebuje asi čtyři tisíce jednorázových plen. To je přibližně 200 kg buničiny a tuna odpadu. Problém odpadu je pak stejný jako u jednorázové hygieny. Jen pro ilustraci, plenky v průměru tvoří okolo 4 % domácího odpadu. Látkové pleny mohou tomuto plýtvání ulehčit. Je pravda, že jich rodiče musí pořídit několik desítek kusů, a pak prát a sušit. Neprodukují ale žádný odpad navíc a jsou prodyšné a vyrobené z přírodních materiálů. Když se rodiče pro tuto cestu rozhodnou, mohou se současnými možnostmi nejen jít ekologičtější cestou, ale i ušetřit.

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Ptačí bufet aneb Aby v zimě měli ptáčci co jíst

Kromě toho, že vám krmítka do zahrady přilákají hladové opeřence, můžou posloužit také jako hezká dekorace. Pojďte si s námi vyrobit dvě netradiční.
marianne.cz

Problém č. 4: Kupujeme, co bychom mohli sdílet

Planetu také zatěžuje nadměrné pořizování věcí, které lidé nutně nepotřebují nebo si je mohou půjčit. Jedná se o módu, elektroniku, vybavení domácnosti a třeba i automobily. Elegantním a ekologickým řešením je vedle ekonomické skromnosti také sdílení, jehož rozvoj podporuje i rozvoj digitálních technologií. Sekačku nebo kompresor lze pohodlně sdílet mezi sousedy, ale pomocí chytré aplikace lze sdílet i automobily. „Podle studií dokáže jedno sdílené auto nahradit 8 až 12 aut, které se tedy nemusejí vyrobit. Sdílené vozy pak také jezdí mnohem častěji než soukromá auta. O auto se dělí více lidí a jede s ním jen ten, kdo to opravdu potřebuje,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime carsharing.

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Když to zahradou zasvítí...

... může se v ní s rodinou či přáteli vysedávat klidně do rána! Od toho letní večery a noci přece jsou, užijte si je naplno.
marianne.cz

Problém č. 5: Jsme zamořeni plastem, řešením je recyklace a bioplast

Problém zamoření plastem vyrobeným často pro jednorázové účely je zřejmý. Řešení může být v používání recyklovaných plastových materiálů. Z recyklovaných PET lahví se pak vyrábí další nápojové obaly, textilní vlákna, koberce, výplně do bund, dek a spacáků a oblečení. Recyklovaný polystyren či PVC pak poslouží také k výrobě dalších výrobků. Například společnost Kärcher vyrábí svůj vysavač suchých nečistot Re!Plast, pokud odečteme příslušenství, ze 60 % z recyklovaných materiálů. Při výrobě vysavače se ušetří 1,5 kg nového plastu a jsou minimalizovány emise CO2 a spotřeba vody. Recyklovaný plast se vyrábí z odpadního materiálu, který vzniká při výrobním procesu, např. ze zmetků, prořezu a přebytků. Díky tomu zůstává odpad, který by jinak skončil na skládce, ve výrobním cyklu. Recyklovaný materiál má pak stejnou kvalitu jako nový plast.

Dalším dobrým příkladem je společnost 3DDen, která na svých pokročilých 3D tiskárnách vlastní výroby tiskne rozmanité výrobky z recyklovaných materiálů, například oPET. Jde o recyklovaný materiál, který je vyroben z plastového odpadu vyloveného z oceánu. Ten dokáže nahradit původní plast bez ztráty kvality. Tento odpad se tak vrací zpět k životu a mění jednorázový plast na vysoce kvalitní, bezpečné a trvanlivé zboží. Dalším ekologickým materiálem používaným je kompostovatelný biopolast. „Materiál, ze kterého se 3D tisk provádí lze průmyslovými kompostéry zcela rozložit. Je často z bioplastu, tedy materiálu vyrobeného z biologických surovin, jako jsou například brambory či kukuřice. Díky tomu je plně kompostovatelný a ze zemského povrchu může zmizet už za pár měsíců,“ říká Jan Hřebabecký, zakladatel společnosti a dodává: „Osobně v budoucnost tohoto materiálu coby náhražky klasických ropných plastů hodně věřím.“

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Džínové proměny aneb Staré oblečení ještě nemusí z domu

V hlubinách vaší skříně se možná ukrývá sukně z pevného plátna indigové barvy, kterou jste naposledy nosily na střední škole. Neměly jste to srdce ji vyhodit a nyní se vám bude hodit k přetvoření v pár užitečných kousků.
marianne.cz

Problém č. 6: Plýtváme i vodou

V ČR je průměrná spotřeba vody na osobu asi 120 litrů denně, což je obrovské číslo, které můžeme snížit rozumným omezením spotřeby a používáním moderních úsporných zařízení, přístrojů a strojů. „Pro úsporu vody je vhodné například instalovat úsporné baterie, sprchové hlavice a splachovací systémy, které snižují spotřebu vody. Lze také používat moderní stroje, jako jsou tlakové myčky a další mycí přístroje, které díky moderním technologiím výrazně šetří vodou,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher. Stále dostupnější již jsou také systémy na využití šedé odpadní vody. Tu lze po základním vyčištění pomocí aerobních biologických procesů a membránové filtrace použít ještě sekundárně například na splachování toalety, mytí nebo závlahu zeleně.

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Hrátky se střípky

Pár zbylých dlaždic poslouží k vytvoření mozaiky, na jejímž konci vznikne úplně nový stůl, židle či atypický tác. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

Dobrý nápad
Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Dobrý nápad
KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?