Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Velebný sváteční zvuk varhan z rodinné dílny Žloutkových

Otec a syn Žloutkovi, druhá a třetí generace varhanářů, kteří společně vytvořili mnoho opusů – jak své nástroje nazývají. Naprosto přesně. Varhany totiž nesporně uměleckým dílem jsou.

Eva Všetíčková | 8. 12. 2022

Rodinná tradice u Žloutků nespočívá pouze v předávání křestního jména Bohumil z otce na syna, ale také v profesi spojující devatero řemesel – varhanářství. Velikostí i tvorbou jedinečné nástroje vznikají pod jejich rukama v dílně v Zástavě, městysu nedaleko Železného Brodu, kde Žloutkovi také bydlí.

Galerie: Na návštěve ve varhanářské dílně

Trocha rodinné historie

Dědeček Bohumila Žloutka staršího byl v Bystrém u Dobrušky kostelníkem a hrobařem s povinností šlapat v kostele varhaníkovi měchy. Občas za něj musel zaskočit také jeho syn, který tak přilnul nejen k hudbě, ale ještě mnohem víc k velebně znějícímu nástroji. Po vyučení u rychnovského varhanářského mistra Poláčka strávil osm tovaryšských let v kutnohorské formě Mörzel, a dostal se tak i k montáži svatovítských varhan. Během ní se seznámil s profesorem Bledřichem Wiedermannem, varhanním virtuosem, hudebním skladatelem a pedagogem, který jej pak doporučil  na opravu varhan v podjizerském Bzí. Tady se seznámil se svou budoucí ženou, oženil, zůstal a přestěhoval sem z Kutné Hory svou živnost. U svého otce se už vyučil Bohumil Žloutek starší. Také on se tu oženil a v nedaleké Zásadě postavil dům, u kterého postupně budoval varhanářskou dílnu, v níž s ním už bezmála dvacet let pracuje také jeho syn, jménem jak jinak než Bohumil.

Info ikona
Bohumil Žloutek starší při práci ve své dílně.

Nástroj jako celý orchestr

Varhanářská dílna je svého druhu hudební škola. Na její řemeslné dovednosti a schopnosti odvést poctivou a kvallitní práci závisí budoucí zvuk varhan. "Varhany jsou dechový nástroj, ale ovládají se jedním a více manuály – klávesnicemi. Zjednodušeně řečeno, jejich základní rejstřík má polohu podobnou jako klavír. Rejstříků ale může být až několik desítek, u koncertních nástrojů třeba třicet," vysvětluje Bohumil Žloutek mladší a ještě dodává: "Je to podobné jako v orchestru – co rejstřík, to muzikant, a dohromady je to orchestr. Varhany jednoduše tvoří souzvuk tónů a varhaník je díky tomu schopen celý orchestr simulovat. S tátou vlastně takový orchestr stavíme. Od dřevěných píšťal přes intonaci kovových, kterých je ve varhanách většina až po varhanní skříně. Kromě toho, že varhany stavějí, Žloutkovi je také restaurují a udržují. Nástrojů, které tak už prošly jejich rukama je víc jak třicítka. Do dílny za nimi rád chodí také nejmladší Bohumil – Bobeš, a tak je naděje, že i on jednou převezme štafetu rodinné profese.

Info ikona
Děda, syn a vnuk. Tři Bohumilové Žloutkovi, současnost i budoucnost této zajímavé tradiční profese.
Zdroj článku

Související články

Řemesla
Zapomenutá řemesla: Šrotéř, hamerník a další. Jejich náplň práce dnes už neznáme

Zapomenutá řemesla: Šrotéř, hamerník a další. Jejich náplň práce dnes už neznáme

Řemesla
Modernizace dorazila i do zemědělství: Na farmě sledují traktory satelitem

Modernizace dorazila i do zemědělství: Na farmě sledují traktory satelitem

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí