Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada plná zábavy: Milé děti, račte vstoupit!

Herní prvky by v zahradě domu, který obývají děti, neměly chybět. A houpačka nebo pískoviště nejsou zdaleka jediné... Inspirujte se!

Jana Kantorová | 23. 07. 2023

Připravila: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ 

„Ti nejlepší architekti s nej- odvážnějšími nápady jsou podle mne jednoznačně děti! Pokaždé, než pro ně začnu navrhovat zahradu, mám jeden požadavek – chci s nimi mluvit. Zjistit, s čím a jak si hrají, po čem touží. Jedině ony dokážou ocenit na první pohled nikým neorganizované aktivity, které by v zahradě měly působit ledabyle, nahodile,“ vysvětluje zahradní architekt Ferdinand Leffler. Jak má v jeho podání takový ideální dětský svět na zahradě vypadat? 

Galerie: Zahradní svět plný kouzel
Mohlo by se vám líbit

Zahrada plná květů: Ibišek – Král pozdního léta

V době, kdy většině okrasných keřů dochází dech, přichází velká chvíle ibišku. Pokvete i na vaší zahradě?
marianne.cz

PROSTOR KE ZKOUMÁNÍ 

Jeden úžasný „hrací“ projekt vznikl pod taktovkou ateliéru Flera na zahradě roubenky v jizerskohorském Josefově Dole. Dagmar – majitelka zahrady – je dětská psycholožka v pražské základní škole, roubenku v Jizerských horách si ale koupila před mnoha lety. Později si pro své dva vnuky (2,5 a 6 let) přála v okolí chalupy vytvořit kreativní dětský svět, a to nejlépe podle myšlenek škol Montessori, který bude podporovat fantazii a pocit dobrodružství. „Zakladatelka této filosofie Maria Montessori věřila, že se každé dítě má učit prostřednictvím zkoumání a objevování a že je důležité, aby si během hry mohlo zkoušet různé postupy, chybovat a své chyby mělo poté možnost napravit,“ vysvětluje Dagmar. 

Mohlo by se vám líbit

Když ochutnáte to, co sami vypěstujete aneb Zahrada plná chutí

Dovedete si představit české léto bez malin, jahod či rybízu? Bobulovité druhy ovoce jsou nenáročné na pěstování, nevyžadují mnoho prostoru a daří se jim i v chladnějších oblastech.
marianne.cz

SVAŽITÝ PROBLÉM 

Herní svět v Dagmařině zahradě vznikal na velmi svažitém pozemku, který není a nebude ohraničen ploty; hranice tu přirozeně tvoří remízky a vzrostlé jehličnany. Druhá část kopce slouží v zimě jako sjezdovka. „Sešup“ se zdál být oříškem, ale pro architekty ateliéru Flera nešlo o nic neřešitelného. „Naopak, svažitý pozemek považujeme za krásnou příležitost k osobitému pojetí zahrady. Takové mají větší kouzlo, dají se v nich lépe vytvořit zelené pokojíčky,“ říkají odborníci a zároveň varují před tím, aby se do svažitého pozemku rylo bagrem. Jinak se může narušit statika nového domku, půda se sesunout. Obzvlášť pokud je pozemek otevřený do krajiny, není žádoucí snaha vytvářet nepřirozené muldičky; je také lepší vyhnout se „silničkářské krajinařině“. „Neumíte-li udělat velmi pozvolné terénní práce, jako je dělá příroda v okolí, raději volte terasování pozemku a zpevňování krajů formou zídek,“ radí Ferdinand Leffler. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada Josefa Kamela v Žirči funguje jako voňavé poslání

Oč menší je rozlohou, o to větší má duši. V zahradě na Trutnovsku se totiž snoubí půvab bylinek s krásou pomoci lidem trpícím roztroušenou sklerózou. Bylinková zahrada v Domově svatého Josefa je místem odpočinku a relaxace nejen pro pacienty s touto diagnózou, ale také pro nejširší veřejnost.
marianne.cz

MAXIMÁLNÍ VYUŽITÍ 

V zahradě psycholožky Dagmar vyrostlo pár originálních prvků, které děti zabaví a dospělé potěší vzhledem. Originální klubovna v korunách rozměrově vyhoví malým dětem, stejně jako středoškolákům. Balanční stezka ze špalků rozvíjí fyzickou zdatnost, ze sítě se dá krásně pozorovat obloha. A dopravník buřtů? Perfektní věc! Prostor zahrady ne vždy dovolí rozprostřít herní prvky po celé ploše. Přesto se šance nabízejí. Nedá se na jedné straně zahrady zavěsit pod strom houpačka a na druhé ukrýt do záhonů šikovná schovávačka? „Připravte dětem zahradu tak, aby si ji dokázaly užít celou. Když to půjde, schovejte se s nimi do jejich světa na chvilku i vy!“ vyzývá architekt Leffler. 

Tip redakce:  

Pískoviště i houpačka s prolézačkou mohou být účelné, zároveň vzhledné. Každý prvek je prima, má-li správný styl. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada rajských pokušení na Drahanské vrchovině potěší oko a pohladí na duši

Vybudovat takový eden není jen tak, tím spíš, že v něm vedle sebe rostou bylinky jak tuzemské, tak exotické. Jarmile Podhorné se to ale podařilo. Přijměte tedy pozvání do naprosto unikátní bylinkové zahrady, jediné v Česku, kde vedle sebe v přátelském sousedství rostou všemožné léčivky.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zahrada
Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Zahrada
Aksamitník, neboli afrikán: Opravdu odpuzuje slimáky, nebo jde o mýtus?

Aksamitník, neboli afrikán: Opravdu odpuzuje slimáky, nebo jde o mýtus?

Zahrada
Větrník z PETek, vlasy i zvířecí chlupy. Fungují babské rady proti krtkovi?

Větrník z PETek, vlasy i zvířecí chlupy. Fungují babské rady proti krtkovi?