Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Co dělat s přečtenými knihami? Šetrné způsoby, jak s tituly naložit

Každý zarytý knihomol dříve nebo později zažije nepříjemnou situaci – přeplněnou knihovnu! Co v takovou chvíli dělat? Buď se můžete vzdát nových knižních titulů, nebo pročistit knihovnu a připravit místo na nové knihy. My orodujeme za druhou možnost.

Kolik knih přečtete za rok? A kam knížky po přečtení putují? Pokud jste si právě vybavili pohled na přeplněnou knihovnu, kde knížky už dávno nejsou úhledně seřazené, nevěste hlavu! Zatímco knih každoročně přibývá, prostor na jejich uskladnění je stále stejný. Proto není od věci, když čas od času knížky vytřídíte a pošlete do světa tituly, ke kterým nemáte srdeční pouto, nedočetli jste je nebo víte, že se k nim už nikdy nevrátíte. Dobrou zprávou je, že s vytříděnými knihami v žádném případě nemusíte putovat ke kontejnerům. Naopak, existuje několik možností, jak s knihami šetrně naložit a prodloužit jim život. Je totiž pravděpodobné, že ve své knihovně máte tituly, o kterých jiní dlouhé měsíce sní…

Mohlo by se vám líbit

20 knižních novinek, které ovládnou letošní podzim

Zapalte si svíčku, uvařte bylinkový čaj a ztraťte se v řádcích nové knihy. Letošní podzim bude na knižní novinky opravdu plodný.
marianne.cz

1. Exkurze po rodině

Papírenská krize dopadla také na ceny knih, a tak je velká škoda, aby knížka měla pouze jednoho čtenáře, tedy vás. Pokud máte v rodině více knihomolů, pošlete přečtené tituly dál. Obdobně to udělejte také s přáteli. Půjčujte si knížky navzájem, debatujte o příběhu a dovolte, aby si přečtenou knihu nechali a půjčili ji zase svým známým a přátelům. Uvidíte, že tímto způsobem si knížka najde mnoho spokojených čtenářů a třeba i novou knihovničku.

2. Knihovrátek

Vytřídili jste knížky, a zároveň už si brousíte zuby na nové tituly? Vhod by vám mohla přijít služba s názvem Knihovrátek, za kterou stojí knihkupectví Martinus. Na jejich webových stránkách si ověříte, zda dané tituly Martinus vykupuje a za jakou cenu. Poté stačí knihy zabalit a zdarma odeslat. Velkou výhodou je, že nemusíte čekat, až se nabídnutá kniha prodá. Martinus vám totiž výměnou za knihy nabídne poukázky do jejich e-shopu. Poukázku obdržíte nejpozději do 21 dnů od doručení knih do Knihovrátku. Na Knihovrátku můžete naleznout opravdové knižní poklady, které už dlouhé roky nejsou dostupné.

3. Městské a obecní knihovny

S vyřazenými knihami můžete vyrazit také do městské či obecní knihovny. Například ve vybraných pobočkách Městské knihovny v Praze najdete boxy s nápisem Dejme knihám další šanci, do kterých můžete knihy vložit. Následně knihovna tituly roztřídí a dle vlastního uvážení připíše do svého fondu, nebo je nabídne dál v akci Čtenáři Čtenářům, Dne pro výměnu knih nebo Kniha do vlaku. Nutno dodat, že za vložené knihy do boxu nezískáte finanční či jinou odměnu.

Info ikona
Kniha

4. KnihoBudka

Za zmínku stojí také neziskový projekt KnihoBudka, který vznikl před devíti lety. Myšlenka je jednoduchá – vytvořit bezplatnou pouliční knihovnu, a to po celé České republice. Na oficiálních stránkách KnihoBudky najdete místa, kde pouliční knihovna již funguje. Pokud KnihoBudku naleznete poblíž svého bydliště, můžete ji obohatit o vytříděné knihy. Na oplátku si můžete (ale nemusíte!) vzít z KnihoBudky knihu novou. Možná vás překvapí, že po republice funguje už více než 82 KnihoBudek a 380 pouličních knihoven.

5. Na dobrou věc

Máte doma nespočet dětských knížek? I v tomto případě můžete dětské čtivo poslat dál, a navíc na dobrou věc. Zkuste oslovit nejbližší nemocnici s dětským oddělením, zda by knihy pro malé pacienty přijala. Pokud už má dětskou knihovnu plnou, můžete knihy nabídnou také do dětských domovů nebo azylových domů pro matky s dětmi.

Mohlo by se vám líbit

VELKÝ KNIŽNÍ KVÍZ: Jste opravdový znalec literatury?

Patříte k lidem, kteří dokážou hodiny strávit v knihkupectví? Praská vaše osobní knihovnička ve švech? A je kniha vaším nejlepším přítelem při cestě tramvají? Otestujte si ve velkém kvízu své literární znalosti a zjistěte, zda jste knihomol tělem i duší.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici