Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jak se pozná nadprůměrná inteligence: Opravdu nadaní lidé mají nejen vysoké IQ

Info ikona
Inteligentní lidé

Jak se poznají vysoce inteligentní lidé? Opravdu nadaní lidé mají nejen vysoké IQ. Jsou i další vlastnosti, které poukazují na to, že patříte mezi ně. Řadí se sem tři až pět procent světové populace. Zjistěte, které to jsou, náležíte mezi nadané lidi?

Eva Slachová | 30. 01. 2023

Opravdu nadaní lidé mají nejen vysoké IQ

Kdysi byl za hlavní ukazatel inteligence považován především inteligenční kvocient. Dnes už však víme, že jsou různé typy inteligence a že je potřeba ji vnímat obšírněji, nezaměřovat se jenom na jednu číselnou hodnotu. Proto se v psychologii stále častěji setkáváme s pojmem „nadaní lidé“ (z anglického gifted people). Nadaní lidé jsou ti, kteří mají výjimečně dobrou schopnost učit se, uvažovat a patří mezi 10 procent nejlepších v určité „doméně“. Domény jsou oblasti činností s vlastním systémem symbolů (například matematika, hudba, jazyk) nebo také senzomotorických dovedností (například kreslení, sport, tanec). Terapeut Shannon L. Alder upozorňuje na to, že lidé často o svém talentu ani neví, protože není zjevný. Jako typický příklad uvádí skvělé rodiče, ti nejsou tolik na očích jako například skvělí sportovci či zpěváci. Pojďme se podívat na to, co je typické pro nadané jedince.

Mohlo by se vám líbit

Znaky nadaných lidí

Než si projdeme jednotlivé znaky, které poukazují na to, že je člověk nadaný, zmiňme jeden společný rys, na který přišli vědci v roce 2016. Dle studie publikované v odborném časopise British Journal of Psychology preferují být inteligentní lidé sami. Cítí se tak lépe, než kdyby se často vídali s přáteli. Existuje pro to jednoduché vysvětlení, příroda prý tyto mimořádně nadané jedince „naprogramovala“ tímto způsobem proto, aby byli schopni sami uspokojivě řešit problémy. To ale zdaleka není jediný znak nadaných lidí, jaké jsou ty další?

1. Zvědavost

Zvědavost je hnacím motorem poznání. Pro vysoce inteligentní jedince je typické, že neustále kladou otázky a chtějí znát proč, jak, kdy a kde se děje. Jejich mysl se nikdy neunaví, pořád touží po nových informacích a vědomostech. Byl o tom přesvědčen i jeden z nejinteligentnějších lidí, co kdy žili, Albert Einstein.

Nejdůležitější je nepřestat se ptát. Zvědavost má svůj vlastní důvod k existenci. Člověk zůstává stát v úžasu, když se zamýšlí nad záhadami věčnosti, života, úžasnou stavbou reality. Stačí, když se člověk snaží pochopit každý den část tohoto tajemství.
Mohlo by se vám líbit

2. Představivost

Řada nadaných lidí má úžasnou představivost, zvláště těch, kteří se pohybují v kreativních a uměleckých oborech. Napadají je věci, které by jiní nikdy nevymysleli. Spojují zdánlivě neslučitelné věci. Umí však i uvažovat v obrazech a spojovat jednotlivé dílky mozaiky.

3. Mají smysl pro (černý) humor

Nadaní lidé mívají smysl pro humor, hlavně pro ten černý. Baví je zlomyslné a sarkastické vtipy. Rádi rozesmějí ostatní a je to i způsob vyjádření jejich pocitů.

4. Vím, že nic nevím

Vím, že nic nevím.“ Tak z ní jeden z nejslavnějších Sókratových výroků, kterým chtěl říct to, že člověk nemůže pojmout všechno vědění světa, a čím je moudřejší, tím více je si toho vědom. Inteligentní lidé se poznají tak, že se netváří, že snědli všechnu moudrost světa. Znají své limity. Pokud něco neví, nemají problém to přiznat. Jsou otevření novým zjištěním a rádi se učí od ostatních.

Zdroj článku