Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kulturní menu na květen: Móda prvních dam, ochutnávka šumivých vín i netradiční výstavy

Info ikona
kultura

Přemýšlíte, kam vyrazit o víkendu? Nebo už spřádáte plány na nadcházející týdny? Přinášíme vám tipy na různorodé akce, které by vašemu kulturnímu oku neměly uniknout.

Konečně se můžeme radovat z hezkého počasí, které přímo vyzývá k aktivnímu životu. Pokud ale ještě nemáte žádné plány na nadcházející týdny, pak pro vás máme několik kulturních pozvánek. Je libo divadelní festival v Ostravě, na kterém nebude chybět ani Ivan Trojan? Nebo dáte přednost ochutnávce růžových vín? A máme tady někoho, kdo se chce dozvědět více o oděvní etiketě manželek českých a československých prezidentů? Nejen na tyto kulturní lahůdky se můžete těšit během letošního května a června.

Kam během května a června vyrazit za kulturou?

Pro všechny milovníky divadla

Největší činoherní festival na severní Moravě se vrací již po patnácté. Během deseti dnů od 25. května do 3. června nabídne Dream Factory Ostrava přes třicet divadelních představení nejen v divadelních sálech, ale i v prostorách galerie, ateliéru a dalších místech, kde by člověk běžně na divadlo nenarazil. Tématem letošního ročníku bude „Blízko od sebe“, které se bude prolínat nejen většinou inscenací, ale diváci se mohou nechat okouzlit i vůní „Blízko od sebe“ od ostravského výrobce přírodní kosmetiky Jagaia. Ta tuto vůni vytvořila jako reakci na téma festivalu, který se věnuje aktuálnímu tématu sblížení lidí a navrácení každého jednotlivce zpět k sobě samému. Výsledkem je harmonická směs s jemnou nevtíravou vůní, která provede návštěvníka celým festivalem a umožní mu najít nejen cestu k sobě samému, ale navzájem lidi propojit.

Hlavní tváří a hostem bude Ivan Trojan, který festival Dream Factory Ostrava navštěvuje průběžně od jeho prvního ročníku. Vedle nejnovější inscenace Dejvického divadla Fifty, mohou diváci zhlédnout představení brněnského divadla Husa na provázku s jejich zběsile očistným obřadem Vykouření. Zuzana Bydžovská převádí excelentní výkon v nekompromisně kruté a zároveň až místy dojemné grotesce Očistec si zaslouží každý. Představí se tu i Slovenské komorné divadlo Martin společně s Městskými divadly pražskými, kteří uvedou hru Iokasté, v níž se dochází ke střetu antiky se současností, mýtu s #metoo a slovenštiny s češtinou. Uskupení Lachende Bestien se představí s radikálně hravým Kohlhaasem, ve kterém se představí skvělá Simona Hába Zmrzlá. Toto je jen krátký výčet představení, která můžete vidět. 

Ginfest 2023

Semináře a workshopy, profesionální výrobci ginu na jednom místě, sdílení lásky k jalovcovému duchu a servírování vzorků a příběhů pro všechny. Pokud patříte k milovníkům ginu, pak si nenechte ujít sedmý ročník Ginfestu, který proběhne 25. června v Galerii Villa Pellé v Praze. 

Další zajímavé akce najdete v naší galerii. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku