Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Jak dobře ovládáte psaní s/z? Otestujte se v našem diktátu

Info ikona
psaní

Český jazyk dokáže být pěkně záludný a mezi jeho záludnosti se jednoznačně řadí psaní s/z. Vraťte se na chvíli pomyslně do školních lavic a zjistěte, jak byste si vedli při testování této gramatické látky z české mluvnice.

Tereza Čaladi | 29. 09. 2023

Sice nemáme tři abecedy, jako tomu je v Japonštině, ale ani tak není český jazyk jedním z nejlehčích na světě. Kromě toho, že v něm máme celou řadu zákeřných slov, které se nějak vyslovují a jinak píší, rozlišování mezi i/y a komplikace s velkými písmeny, často bojujeme i s psaní s/z. Ty se totiž mnohdy nejenom jinak vyslovují a píší, ale i se jejich psaní mění v závislosti na významu dané věty.

Cesta za lepší češtinou

Pokud chcete svůj Instagram obohatit o výukovou složku, pak neváhejte a sledujte profil Červená propiska. Dvě korektorky Karla a Sabina vám budou servírovat češtinářské špeky a vy se nepřestanete divit, co všechno vám při hodině českého jazyka zapomněly učitelky říci. Na tomto profilu navíc sdílí své tipy na knížky, a to nejen z jazykovědné literatury. Pozadu samozřejmě nezůstává ani Facebook, na kterém taktéž naleznete mnoho užitečných stránek plných češtinářských záludností. Například stránka Milujeme češtinu se zaměřuje jak na češtinářské chytáky, tak i na praktické ukázky toho, kdy někdo nerespektoval pravidla českého pravopisu. Obdobná je stránka Češtinářské špeky, na které se navíc můžete dozvědět i zajímavé informace o vzniku určitých slov a jejich vývoji do současnosti. To vše hezky přehledně a stručně.

Největším pomocníkem při zlepšování českého jazyka vám budou knihy. Nejen klasická beletrie, díky které si obohatíte slovní zásobu, ale především knížky, které se zaměřují na náš rodný jazyk. Pomocnou ruku vám například podá knížka s příznačným názvem Jsme v češtině doma?. Do této knižní příručky byly zařazeny především ty jevy, na které se často ptali tazatelé v internetové jazykové poradně. Najdete zde obecná poučení o českém jazyce, zejména o pravopisu, tvarosloví a některých syntaktických jevech. Na rozdíl od současných Pravidel českého pravopisu a mluvnic jsou některé výklady v příručce podrobnější a ucelenější. Určitě jde o skvělou knihu, díky které se češtině podíváte na zoubek.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku