Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v královské šperkovnici? Poznejte historii klenotů britské královské rodiny

Info ikona
Diadém královny Marie

Korunovace krále Karla III. se blíží a jak název napovídá, roli zde hraje zejména ona symbolická koruna. Víte ale, jakou konkrétní korunu si na hlavu nasadí? A celkově jaké další významné šperky kolují v královské rodině?

Tereza Čaladi | 20. 04. 2023

Karel III. se stal králem Velké Británie v momentě, kdy zemřela jeho matka Alžběta II. Korunovace je tak spíše symbolickou záležitostí a není nutná k tomu, aby panovník mohl vládnout. Zároveň se jedná o formu oslavy nástupu na trůn, na kterou s ohledem na okolnosti skutečného předání vlády nebylo pomyšlení.

Během ceremoniálu bude přitom králi nasazena koruna svatého Eduarda, kterou jsou korunovaní britští králové od 17. století. Koruna je ze zlata a k tomu je poseta stovkami drahokamů (mezi nimi jsou diamanty, safíry, rubíny, smaragdy a další) a polodrahokamů. Je tedy na hlavě extrémně těžká. To je důvodem, proč ji na sobě bude mít pouze během korunovace. Poté mu bude nasazena britská imperiální koruna, kterou nosila královna například při projevech v britském parlamentu. Ta byla vyrobena v roce 1937 pro korunovaci Jiřího VI.

Královně choti Camille bude nasazena koruna královny Marie, která byla doposud vystavena v Tower of London. Poprvé v novodobé historii tak přitom bude použita pro korunovaci manželky stávající koruna. Předtím, než ji bude nasazena na hlavu, ale projde koruna ještě pár změnami. Konkrétně na ni budou přidány diamanty z osobní sbírky šperků zesnulé královny Alžběty II., které tímto bude vzdán hold. Jedná se o diamanty Cullian III, IV a V, které často nosila jako brože.

Mohlo by se vám líbit

Nejen koruny, ale i šperky jsou nadčasovou záležitostí

A nejsou to pouze koruny, které v britské královské rodině kolují, ale i další šperky. Například diadém z roku 1913, který si nechala vyrobit královna Marie, s radostí vynesla do společnosti nejen její vnučka královna Alžběta II., ale také princezna Diana nebo princezna z Walesu Kate Middleton.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku