Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Tam, kde dávají lišky dobrou noc, a další česká přirovnání. Znáte je všechna?

Info ikona
Žena u notebooku

Český jazyk je krásný, pestrý a květnatý. To se týká zejména jeho stylistiky, jejíž součástí jsou i přirovnání. Některá z nich jsou jasná a jednoduchá, nad jinými se musí člověk zamyslet. V našem kvízu můžete otestovat, jak moc je máte v malíku.

Tereza Čaladi | 24. 11. 2023

Přirovnání je pojmenování něčeho či někoho na základě srovnání či podobností. Známá jsou přirovnání „je zdravý jako řípa“ nebo „pevný jako skála“, která jsou vcelku zřejmá. Pak jsou tu ale i ta trochu zákeřná.

Metafora a metonymie

Mezi záludná přirovnání se řadí metafory a metonymie. Pro ujasnění: metafora je přenesené pojmenování na základě vizuální podobnosti. Horám se například říká „horské hřbety“ , protože připomínají tvar hřbetů zvířat. Metonymie je naproti tomu přenesené pojmenování na základě vnitřní, myšlenkové souvislosti. Člověk si ho tak musí domyslet. Například věta: „Přečetl celého Čapka.“ znamená, že dotyčný nečetl danou osobu, ale přečetl všechna Čapkova díla.

Mohlo by se vám líbit

Rčení, přísloví a pořekadla

Na přirovnáních jsou založeny i další slovní hrátky. To se týká například rčení, která se používají za účelem oživení jazyka a pobavení – například: „Dočkej času jako husa klasu.“. Podobně na tom jsou i přísloví neboli životní moudra, jejichž smyslem je ponaučení. Například: „Co oči nevidí, to srdce nebolí.. A nakonec se přirovnání využívají i v pořekadlech, skrz která se obvykle sdílí určitá lidská zkušenost, tedy třeba: „vzít nohy na ramena“ či „vytloukat klín klínem“.

To bylo pro ujasnění. Teď už se můžete pustit do našeho kvízu a zjistit, jak dobře česká přirovnání, která se běžně používají, znáte vy.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku