Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Marie Kyselková na svou roli princezny se zlatou hvězdou vzpomínala celý život

Info ikona
Marie Kyselková

Kdo by mohl zapomenout na okouzlující princeznu Ladu alias princeznu se zlatou hvězdou. Marie Kyselková sice nezůstala herečkou jedné role, ale nakonec se věnovala něčemu docela jinému. Věříme, že vás její životní příběh překvapí.

Tereza Čaladi | 4. 12. 2023

Princezna se zlatou hvězdou byla jednou z prvních pohádek, které u nás vznikly. Poprvé byla vysílána v roce 1959 a každý, kdo ji viděl, jistě chápe, proč je vysílána dodnes. Příběh o princezně, která si nechce vzít krále Kazisvěta, a tak v myším kožíšku uteče do sousedního království, kde se nechá nejprve zaměstnat v kuchyni, ale nakonec si vezme samotného prince Radovana, je zkrátka tak milý, že má člověk při celé pohádce chuť se pořád usmívat. Možná to má co do činění i s tím, že pohádka vznikla na základě motivů Boženy Němcové, která poukazovala zejména na poctivou práci a lidovost, což zde je jasně vidět. Dost už ale o samotné pohádce, řekněme si víc o princezně.

Herecké začátky

Marie Kyselková se původně chtěla stát zdravotní sestrou, a tak šla studovat zdravotní školu. Již během studia si začala přivydělávat tím, že měla pěvecká a taneční vystoupení. Poté dostala nabídku působit jako modelka a na přehlídkovém mole si jí všiml režisér, který ji v roce 1955 obsadil do jejího prvního snímku – Větrná hora. Hrála ještě ve dvou dalších snímcích, než přišla ona pohádka, která ji proslavila.

Mohlo by se vám líbit

Život po pohádce

Po své roli v Princezně se zlatou hvězdou měla velmi slibně našlápnuto. Dostávala celou řadu nabídek k natáčení, využila ale pouhý zlomek z nich. Hrála ve třech dalších filmech, které vznikly záhy po pohádce, ale potom dala přednost rodinnému životu.

Již v době její role Lady se totiž vídala s hercem Petrem Haničincem a zanedlouho po pohádce se jim narodil syn Ondřej. Poté se rozvedla a měla další dvě děti. Svůj život tak zasvětila jejich výchově a péči o domácnost a k herectví už se nikdy nevrátila.

Ale protože časem chtěla ve svém životě ještě něco dělat, rozhodla se pro částečné zaměstnání. Působila jako vrátná na strahovských vysokoškolských kolejích v Praze, kde pracovala nakonec více jako deset let. Tuto práci si ale nemohla vynachválit – vzhledem k tomu, že pohádku o princezně se zlatou hvězdou na čele zná každý, se s ní o pohádce studenti rádi bavili. To ji těšilo a zároveň jí velice vyhovoval kontakt s mladou generací. Zemřela v roce 2019 v 83 letech.

Marie Kyselková v průběhu let
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku