Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Film Nekonečný příběh byl hitem v 80. letech: Jak dnes vypadá jeho hlavní hrdina Átrej?

Info ikona
Nekonečný příběh

Kdo by si nepamatoval Nekonečný příběh, v němž figuruje Átrej, který za pomoci psa či také „šťastného draka“ Falka zachrání celou říši. Je to ale již nějaký pátek, kdy tento film vznikl, a chlapec, který ztvárnil hlavního hrdinu, je dnes dospělým mužem. Rozhodně byste ho nepoznali.

Tereza Čaladi | 5. 02. 2024

Snad každý, kdo měl doma přehrávač na VHS kazety, mezi nimi musel mít Nekonečný příběh. Snímek byl specifický tím, že byl fantasy, ale zároveň se jednalo v podstatě o hezkou pohádku, což bylo v té době velmi neobvyklé. V každém případě po roce 1984, kdy vyšel, se u nás výrazně rozšířil a je oblíbený dodnes. Již několikrát jsem slyšela, že lidé podle jeho vzoru pojmenovali své dítě Átrej – dle hlavního hrdiny – a psa Falko.

Rychlá rekapitulace příběhu

Příběh začíná tím, že se desetiletý Bastian před spolužáky, kteří ho šikanují, schová do obchodu, kde najde starodávnou knihu, Její majitel mu sdělí, že je nebezpečné ji číst, ale víte, jak to je se zakázaným ovocem. Jen co ji otevře a přečte první řádky, propadne do zázračné říše Fantazie, kterou ničí všepožírající Nicota. Její záchrana je na chlapci Átrejovi, okolo kterého se v podstatě točí celý příběh.

Mohlo by se vám líbit

Co dělá představitel Átreje dnes?

Átreje ztvárnil tehdy třináctiletý chlapec z Kalifornie – Noah Hathaway. Stal se díky tomu idolem pro mladé dívky v Evropě (produkce filmu byla napůl německá a napůl americká) a proslavil se takřka po celém světe. Doposud se jedná ale o jeho největší roli. Nějaké další role sice ještě následovaly, žádné ale už nebyly tak veliké.

Kromě herectví se tak Hathaway věnoval hned několika dalším zaměstnáním. Kromě toho, že působil jako tanečník, instruktor bojových sportů, tak dělal i stavitele motocyklů či hypotečního makléře a dlouho se živil i jako tatér.

V roce 2016 se ovšem vrátil ke svým hereckým kořenům, když natočil televizní reklamu pro Spotify. V ní si zopakoval svou ikonickou scénu z Nekonečného příběhu, kde letí mezi mraky s Falkem. V pozadí zní soundtrack filmu a v reklamě je podotknuto, že se opravdu jedná o nekonečný příběh, když je skladba Never ending story stále hojně přehrávaná.

Nakonec můžeme zmínit, že se vrátil k hraní a dnes pracuje i na svých produkčních a režisérských projektech. Vrátil se přitom k podobné tematice jako je v Nekonečném příběhu – loni působil ve snímku Las Vegas Frankenstein a River Beauty, přičemž oba jsou žánr fantasy.

PS: S herečkou Anne Hathaway nemá nic společného.

Átrej z Nekonečného příběhu tehdy a dnes
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku