Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Co vypovídají seriály, které sledujete, o vaší osobnosti? Vědci na to mají odpověď

Možná si říkáte, že bezmyšlenkovité sledování televize je pro vás relax a to, co sledujete, není nijak zásadní. Že každého zkrátka baví něco jiného. Vědci ale zjistili, že váš oblíbený žánr odhaluje mnoho o vaší současné životní situaci, prozrazuje, co vám v životě chybí, a celkově dobře popisuje vaši osobnost. Zjistěte, co váš oblíbený žánr odhaluje o vás.

Tereza Čaladi | 6. 04. 2024

Není překvapením, že doposud je mnoho lidí uchváceno seriálem One Day, který se stal hned po jeho vydání nejsledovanějším snímkem Netflixu. Tento seriál je romantický, ale zahrnuje i velké množství mouder o životě. Každý má tak možnost se v něm najít, nejenom romantické duše. I tak to ale o člověku něco vypovídá. Pokud jste mu propadli i vy, pojďte se s námi podívat, co to znamená. Pokud ne, najděte svůj oblíbený žánr a odhalte, co o vás prozrazuje právě ten.

Mohlo by se vám líbit

O čem je deprese po dokoukání seriálu a co má společného s rozchody

Také se vám to určitě stalo – objevíte skvělou televizní show, kterou si zamilujete. S hlavními hrdiny prožíváte jejich životy, každý den po práci se těšíte na jejich nová dobrodružství, skvěle si u toho odpočinete...a potom to všechno najednou skončí. Co teď. Přichází prázdnota, možná dokonce i úzkost a smutek. My pro vás ale máme lék.
marianne.cz

Co o vás vaše oblíbené seriály vypovídají?

Vědci se již delší dobu zabývají tím, co o lidech prozrazují žánry seriálů, na které se dívají. Přeci jen jste schopni nad nimi strávit hodiny a nejspíš si i vy vyhledáváte podobné seriály stále dokola. Jejich závěry skutečně potvrzují, že prozrazují mnoho informací o vaší osobnosti. Pojďte s námi zjistit co konkrétně.

Romantické seriály

V případě, že patříte mezi ty, co propadli seriálu One day nebo Normální lidi, jste skuteční romantici. To nemusí nutně znamenat, že potřebujete ve vztahu velká gesta vyznávající lásku, ale spíše že jsou pro vás vztahy v životě důležité. Pokud jste single a nyní seriály tohoto typu často sledujete, znamená to, že byste nějaký takový vztah teď rádi měli. Pokud jste zadaní, studie z roku 2019 zjistila, že je větší šance, že máte spokojený vztah.

Zločiny na základě skutečných událostí

Je to poměrně zajímavé, ale ženy true crime obsah konzumují výrazně častěji než muži. Výzkum ovšem zjistil, že to je z toho důvodu, že se připravují na nejhorší. Podle studie YouGov má 58 % žen rádo kriminální seriály a sledují ho, aby pocítily empatii k obětem a vyhnuly se tomu, aby se jim stalo totéž. Zkrátka si vytvoří scénář, v němž se za každých okolností dokáží ochránit. Zároveň bylo zjištěno, že tento typ seriálů lidi děsí, což je ale nutí je sledovat ještě více, aby věděli více. Tímto je „pohoda“ u true crime seriálů tedy objasněna.

Pohodové seriály

Bylo prokázáno, že seriál Přátelé pomáhá lidem proti úzkosti. To stejné dělají i Gilmorova děvčata, Jak jsem poznal vaši matku a další podobně komfortní seriály.

Staré dobré seriály stále dokola

Mnozí přitom sledují výše zmíněné show znovu a znovu. Výzkum ovšem naznačuje, že když sledujete staré televizní pořady stále dokonala, je možné, že se cítíte chráněni před pocity samoty, jelikož značí jakési bezpečí.

Reality shows

Pokud si užíváte reality shows jako Survivor či Love is blind, hledáte drama, které nemáte ve svém životě. Sledování těchto pořadů v podstatě uspokojujete všechny základní lidské touhy (socializace, romantika, pomsta a podobně). Podle výzkumu zároveň kladete důraz na status ve společnosti, pomstu a společenský život vás celkově fascinuje.

Které seriály o vás co vypovídají?
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte interiéry z oblíbených českých seriálů?

Také se rádi inspirujete tím, jak bydlí vaše oblíbené postavy v českých seriálech? Vyzkoušejte si v našem testu, jak jste při sledování televize pozorní.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Zábava
Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Zábava
Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni

Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni