Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Oslavila by 38. narozeniny. Připomeňte si příliš krátký život Amy Winehouse

Zpěvačka Amy Winehouse s nezaměnitelným hlasem i vizáží se v roce 2011 zařadila do nechvalně známého Klubu 27. Dnes by oslavila 38. narozeniny. Pojďme si společně připomenout příběh osobnosti, která se nepochybně významně zapsala nejen do hudební historie.

Eliška Vrbová | 14. 09. 2021

Klubu 27 se někdy také říká Forever 27 Club. Sdružuje totiž jména osobností, které si navždy budeme pamatovat jak vypadaly, když byly mladé. Protože si ve 27 letech vzaly život, jejich starší tváře nikdy nepoznáme. Janis Joplin, Briana Johnsona, Kurta Cobaina, Jimiho Hendrixe, Jima Morrisona a také Amy Winehouse proto spojuje hudební genialita, ale i jejich navždy mladé obličeje.

Jazzový sen

Hlas Amy Winehouse přitom vůbec mladě nezněl a už od puberty se považovala za jazzovou zpěvačku. O jazzu se přitom rozhodně nedá říct, že by šlo o hudební styl pro mladé. Amy ale měla k jazzu blízko od dětství, v její rodině bylo spoustu profesionálních jazzových hudebníků a její otec jí často zpíval písničky od Franka Sinatry. Poté, co si neustále půjčovala kytaru od bratra Alexe, si ve čtrnácti letech koupila svou vlastní a začala skládat písničky. O pár let později už zpívala s britským jazzovým orchestrem National Youth Jazz Orchestra a to ještě netušila, že už v devatenácti bude mít v kapse smlouvu s nahrávací společností.

Jazzový sen se jí splnil krátce před smrtí v roce 2011, kdy jí ke spolupráci přizval slavný jazzman Tony Bennett, kterému je dnes už 95 let. Dokonce se plánovalo jejich společné turné, na které ale nakonec nedošlo. Nicméně se jim podařilo společně nahrát píseň Body and Soul. Amyinou poslední nahrávkou se tedy stala klasická jazzová píseň z roku 1930. Tony Bennett později o Amy řekl, že se s citem pro jazzový zpěv zkrátka narodila.

Mohlo by se vám líbit

Naomi Ósaka není jediná sportovkyně, kterou sužují psychické problémy

Japonská tenistka Naomi Ósaka se do povědomí veřejnosti zapsala nejen perfektními sportovními výkony, ale také nedávným bojkotem tiskové konference, a následným odstoupením z French Open. Naomi záhy přiznala, že je introvert a rozhovory s médii v ní vyvolávají úzkosti. Bývalá tenisová jednička ale není jedinou sportovkyní, která promluvila o svém duševním zdravím a upřednostnila psychickou pohodu před „povinnostmi“ sportovce.
marianne.cz

Grammy rekordmanka

Amy Winehouse naštěstí nepatří k těm umělcům, jejichž kvality se adekvátně doceňují až po jejich smrti. To, jak výjimečný její talent a hlas byl, dokazuje například ocenění Grammy z roku 2008 hned v pěti kategoriích. Do té doby žádná zpěvačka takový počet ocenění v jeden večer nezískala. Za svoji poměrně krátkou kariéru stihla Amy nasbírat 23 ocenění z celkem 60 nominací. Zmíněné Grammy si ale osobně nepřevzala, protože na udílení cen do Ameriky kvůli pozitivnímu testu na drogy nemohla přiletět.

Drogy a alkohol se zpěvačce bohužel staly osudnými, o čemž vypovídá nejen jeden z jejích nejznámějších hitů Rehab, ale v podstatě celé album Back to Black z roku 2006, které se mimochodem krátce po její smrti na chvíli stalo nejprodávanějším britským albem 21. století. Velký vliv na Amyinu drogovou závislost měla smrt její babičky v polovině roku 2006. Často se stávalo, že musela rušit koncerty, kvůli předávkování byla hospitalizovaná a kromě toho trpěla depresemi a také poruchou příjmu potravy. Sama v rozhovorech několikrát přiznala, že trpí bipolární poruchou. Výkyvy nálad a deprese se snažila řešit alkoholem a žádný pokus o léčení závislosti bohužel nevydržela až do konce.

Mohlo by se vám líbit

Ať je duši dobře aneb Malé kroky k psychické pohodě

Zatímco bolest těla nás v klidu nenechá, bolest duše častokrát podceňujeme a zlehčujeme. Přitom duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Naučte se po malých krůčkách pečovat o své nitro a dopřejte mu lásku, kterou si zaslouží. Odměnou vám bude nejen dobrá nálada, ale také úsměv na rtech a čistá mysl.
marianne.cz

Průkopnice pro Adele i Lady Gaga

Její odkaz ale i po deseti letech od její smrti žije dál. Zpěvačky Adele či Duffy přiznaly, že úspěch Amy Winehouse jim rozhodně ulehčil cestu na americkou popovou scénu. Lady Gaga, pro kterou bylo jeden čas charakteristické velmi podobné líčení a extravagantní účesy, jako nosila Amy, se nechala slyšet, že je Amy Winehouse vděčná za to, že jí prorazila cestu na přední příčky hitparád, protože dokázala, že i neobvyklé ženy mohou být v pop music úspěšné. Na Amy Winehouse vzpomínala i kapela Green Day prostřednictvím písničky Amy z roku 2012. A samozřejmě vzniklo hned několik dokumentů, nejnověji snímek Reclaiming Amy, kde život zpěvačky poodhaluje její nejbližší rodina a přátelé.

Amy Winehouse ovšem lze kromě hudební ikony považovat i za ikonu módní, proto si v následující galerii můžete připomenout její nezaměnitelný styl včetně dnes už legendárního líčení a účesu.

Nezapomenutelná Amy
Mohlo by se vám líbit

Nejzajímavější módní momenty z hudební historie. Znáte příběhy legendárních outfitů?

Tyrkysový oblek Davida Bowieho, Madonny špičatá podprsenka, červená Thriller bunda Michaela Jacksona nebo boty Lady Gaga. Které módní kousky se podílely na hudebních dějinách a jaké jsou jejich příběhy?
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Zábava
Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu