Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Předvánoční čas ve znamení kultury! Víme, kde se v prosinci nebudete nudit

Chcete v našem hlavním městě spatřit polární záři? Nebo dáte přednost tradiční vánoční výstavě v Betlémské kapli? Předvánoční čas je totiž nabitý zajímavými akcemi, které potěší malé i dospělé.

Za lokálními vánočními dárky na LEMARKET

Chcete podpořit lokální značky? Setkat se s tvůrci osobně? Nebo objevit zcela nové produkty, které jsou vyrobeny s láskou a péčí? Pak se vydejte od 4. do 5. prosince do Pražské tržnice, která se promění v tržiště udržitelných vánočních dárků. Zajímavé je, že značky a projekty, které na LEMERKETU objevíte, podléhají kurátorskému výběru. „Jde o naše know-how, jehož součástí je to, že u značek dbáme na kvalitu a estetickou úroveň. U skladby výběru nám vždy jde o to, abychom veřejnosti představili široký výběr od šperků, módy, kosmetiky, doplňků do bytu či dekorací až po dětské oblečení a hračky, poctivé delikatesy, papírenské skvosty nebo potřeby pro čtyřnohé kamarády,“ říká Elena Janota, zakladatelka LEMARKETU.

A proč na LEMARKET vyrazit? „Na LEMARKETU nakupujete přímo od poctivých lokálních tvůrců, kteří tvoří rukama a srdcem s ohledem k naší planetě. Většina je na akci přítomna, a tak se s nimi můžete osobně setkat i popovídat a zároveň si užít příjemnou předvánoční atmosféru, koncerty a dát si něco dobrého k jídlu a pití,“ dodává Janota.

Info ikona
LEMARKET

Za řemesly do Betlémské kaple

Dobrá zpráva pro všechny příznivce tradiční pražské vánoční výstavy v Betlémské kapli! Po loňské koronavirové pauze se výstava opět uskuteční, a to od 27. listopadu do 3. ledna. V letošním roce nese název Jak se co dělávalo a seznámí vás se starými, často zapomenutými řemesly a činnostmi, jež byly běžnou součástí života našich předků. Návštěvníkům je předvedou sami tvůrci a výrobci, kteří se těmito původními technikami zabývají. Děti nadchne „kostkoviště“, mlýnské kolo, a dokonce i hodinky s vodotryskem. „Ukázky řemesel a dovedností předvedou na výstavě tvůrci a výrobci, kteří se těmito starými technikami dodnes zabývají. Zároveň zde proběhne několik setkání krajkářek a řezbářů, kteří se na výstavu sjíždějí z celé republiky i ze Slovenska. Tato tradice trvá již od roku 2000,“ říká pořadatel Blahoslav Lukavec.

S Westfield Chodov až na severní pól

Návštěva nákupních center není jenom o zběsilém nakupování vánočních dárků. Naopak, v letošním roce můžete ve Westfield Chodov zpomalit, a užít si cestu na severní pól. Nenechte si ujít 4D model parní lokomotivy Vánočního expresu, který vás díky video stimulaci v pozadí doveze až do zasněžené severní krajiny. A tím vánoční dobrodružství rozhodně nekončí! Díky headsetu s 360° virtuální realitou můžete nasednout do Santových sání a vyrazit s celou posádkou do oblak. Věřte, že na tento průlet nad severní točnou jen tak nezapomenete. Samotnou třešničkou na dortu je videomapping polární záře, který můžete spatřit ve velkém stanu před nákupním centrem, a to od 24. listopadu až do 23. prosince.

Info ikona
Polární expres

Výstava Í H M N Í pro milovníky umění

Chcete si odpočinout od vánočního shonu? Pak máte poslední šanci vyrazit na výstavu Í H M N Í, která potrvá do 28. listopadu v prodejní galerii SmetanaQ Gallery. Těšit se můžete na díla Miloše Šejna, který přivezl do Prahy zlomky z celku světa, povýšených na artefakty. Obrazy, objekty, videa, slova, zvuky i performance jsou jediným celkem, úvahou o přírodních cyklech, o spolužití člověka a země. Monumentální plátna vznikla performativní metodou v krajinách hor, údolích i v prostředí městských zahrad. Jsou záznamem lidského vnímání vně i uvnitř těla, rozličností rostlin, zpěvu ptáků, větru, chladu. Pozorní možná objeví také kaligrafické fragmenty textů.

Vánoční dům pro děti

Máte děti, které po vás nezdědily shopaholismus? Nevadí, v Centru Černý Most je můžete potěšit jinou aktivitou, než je nakupování. V obchodním centru totiž vyrostl Vánoční dům, který po celý adventní čas bude fungovat jako interaktivní zábavní prolézačka plná nástrah pro děti. Chybět nebude ani doprovodný program.

Za dílem Vladimíra Kopeckého do Musea Kampa

Museum Kampa si pro své návštěvníky připravilo výstavu významného českého malíře, sochaře, skláře a autora instalací Vladimíra Kopeckého. Výstava, která vznikla u příležitosti autorových 90. narozenin, bude zahájena pro veřejnost v pátek 26. listopadu, v den kdy Vladimír Kopecký oslaví životní jubileum. Na výstavě bude představena autorova tvorba z posledních let, velkoformátová plátna, skleněné obrazy, vázy a objekty včetně jednoho z pracovních návrhů tisků, který zvítězil v soutěži na podobu stanic budoucí linky pražského metra D.

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Zábava
Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu