Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Podzim je tu. Na jaké kulturní akce během něj vyrazit?

Všichni ví, že se v tento čas koná na Moravě vinobraní, nastává doba burčáků, a všude po republice si budete moci 11. listopadu dát svatomartinskou husu. My pro vás máme tentokrát tipy na události trochu jiného šálku kávy...tedy spíše podzimního čaje.

Tereza Čaladi | 27. 09. 2023

Období, kdy venku padají listy a vy vytahujete roláky, svetry a trenčkoty, je konečně tady. Tyto kousky oblečení, jako by samy vyzývaly k návštěvě různých kulturních akcí, které se konají. Působí totiž velmi elegantně, některé z nich až trochu formálně. Jistě, můžete v nich vyrazit i do práce, ale pokud přeci jen budete chtít za kulturou, máme pro vás hned několik ideálních variant.

5 podzimních kulturních akcí, které byste si neměli nechat ujít

Na následující akce se vám budou výše zmíněné oděvy hodit a věříme, že si je s venkovní podzimní atmosférou jistě užijete. Konají se různě po České republice, jejich návštěva ale stojí jednoznačně za to, i kdyby měl člověk trochu popojet.

  • Signal Festival

Jedenáctý ročník události propojující moderní umění a technologie se koná od 12. do 15. října. I letos se můžete těšit na videoprojekce na známých pražských budovách – rozsvítí konkrétně budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí a kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Kromě toho se můžete těšit na další instalace, z nichž jsou některé i interaktivní. Festival nabízí dvě trasy, po nichž se můžete vydat a které najdete na jeho webových stránkách.

  • Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

Letos se koná 27. ročník festivalu, jenž uvádí každý rok na 200 filmů, čímž podporuje dokumentární a autorskou tvorbu. Kromě toho nabízí diskuze se světovými mysliteli a pestrý doprovodný program. Koná se od 24. do 29. října v Jihlavě.

  • Tady Vary

Kulturní novinkou spojenou s filmy je koncept Tady Vary, který jistě potěší fanoušky Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Přináší totiž předpremiéry očekávaných filmů, úvody s hosty, červený koberec a festivalovou atmosféru po celý rok. Tyto výjimečné večery si budete moci užít jednu středu v měsíci od října do května. Už jsou přitom známy názvy všech listopadových filmů – Anatomie pádu (promítá se 18. října v 20:00), Umění jíst a milovat (1. listopad), Napoleon (22. listopad) a obnovená premiéra Lásky nebeské (16. prosince). Projekce se budou konat ve 43 kinech v České republice. V Praze je na výběr hned z šesti kin, konají se ale i v menších městech, jako například v Břeclavi či ve Žďáru nad Sázavou. Zakoupit si můžete (přenosné) předplatné na všech 10 premiér za zvýhodněnou cenu, či si můžete koupit lístky na jednotlivé snímky (bude-li prostor vedle předplatitelů).

Mohlo by se vám líbit

3+1 tip na podzimní výlet aneb Kam vyrazit za krásným výhledem a dobrou kávou?

Podzimní příroda, která doslova hraje všemi barvami, přímo vybízí k dobrodružným výletům. Míst, která v Česku stojí za vidění, je hned několik. Zkuste ale navštívit ta méně známá, která nabízí přenádherný výhled do okolní krajiny.
marianne.cz
  • Velká pardubická

Kulturní událostí je i Velká pardubická, která se koná každý rok druhou říjnovou neděli v Pardubicích. Letošní 133. ročník tak připadá na 8. říjen. Přichystejte si klobouky a můžete vyrazit sledovat 6 900 metrů dlouhý dostihový závod s 31 překážkami, jehož součástí je i obávaný skok přes Taxisův příkop.

  • Koncert Janáček na start!

Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno, který se koná jednou za dva roky, připomíná umělecký odkaz skladatele Leoše Janáčka, který v Brně prožil prakticky celý svůj život. Samotný festival se koná sice až příští rok (od 1. do 24. listopadu 2024), prodej vstupenek na něj se ale zahajuje už letos a vy můžete vyrazit na jeho ochutnávku a zjistit, zda to je něco pro vás. To konkrétně prostřednictvím koncertu Janáček na start!, který se koná 4. listopadu 2023 v Mahenově divadle v Brně, kde vystoupí orchestr Janáčkovy opery NdB pod taktovkou dirigenta Roberta Kružíka.

Mohlo by se vám líbit

Co zajímavého navštívit v Praze, když nechcete působit jako klasický turista?

Praha je krásná a nabízí spousty zajímavých míst, které zde můžete navštívit. Občas vlastně tolik, že je poměrně těžké vybrat, na co vyrazit. A pokud jste z České republiky, či dokonce bydlíte právě v Praze, tak nejspíš nechcete na typicky turistické atrakce, jako je Karlův most či Orloj. Pro tento případ máme pro vás několik tipů, díky kterým zažijete v Praze něco výjimečného...a ne až tak turistického.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Cestujte nalehko a neplaťte za zavazadlo navíc. Poradíme vám, jak se efektivně sbalit do batůžku

Cestujte nalehko a neplaťte za zavazadlo navíc. Poradíme vám, jak se efektivně sbalit do batůžku

Zábava
Zážitek na celý život. Soutěžte o setkání s fotbalovými superstar

Zážitek na celý život. Soutěžte o setkání s fotbalovými superstar

Zábava
Sezóna hiků je tady: Zjistěte, jakou výbavu si s sebou vzít a jak se efektivně sbalit

Sezóna hiků je tady: Zjistěte, jakou výbavu si s sebou vzít a jak se efektivně sbalit

Zábava
Pět aplikací, které vám usnadní život. Už je máte v mobilu?

Pět aplikací, které vám usnadní život. Už je máte v mobilu?