Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Syndrom Petra Pana: Když muži nedokážou dospět. Jak žít s přerostlým dítětem?

Na první pohled muže se syndromem pohádkové postavy Petra Pana nepoznáte. Naopak. Jste okouzlena jeho věčně dobrou náladou, nezávislostí a smíchem. Chvilky s takovým mužem jsou osvěžující a zábava nikdy nekončí. Jeho ztřeštěné nápady vám zprvu přijdou roztomilé. Po čase ale přijde drsné vystřízlivění a vy zjistíte, že se v podstatě staráte o přerostlé dítě. Dá se s takovým mužem žít?

Ema Ernatová | 14. 02. 2024

Zamilovanost dokáže divy a růžové brýle se nám někdy nechtějí ani sundat. Přejeme si, aby bezstarostné chvilky trvaly věčně a nemuseli jsme nic řešit. Tak to přesně mají muži, u kterých se projevuje syndrom Petra Pana. Žádné starosti, odpovědnost, jen smích a zábava.

Nezodpovědnost je jejich druhé jméno

Syndrom je pojmenován podle vymyšleného hrdiny z knižní předlohy, jenž se dostane do Země Nezemě, kde nikdo nestárne a tím pádem ani nedospěje. To je případ i některých mužů. Bohužel nelze hned poznat, že váš pan Božský je vlastně jen přerostlé dítě, které jakmile se ocitne v nekomfortní situaci, ihned vycouvá nebo přenese odpovědnost na vás. ‚‚Mají za to, že kdyby mohli zůstat dětmi, netýkal by se jich běžný a často náročný život. Byli by ve svém světě zábav a her, kam na ně nemůže tvrdá skutečnost,“ vysvětluje Dan Kiley, psycholog, jenž stojí za názvem tohoto syndromu s tím, že muži nechtějí trpět a vyhýbají se zodpovědnosti.

Muž se syndromem Petra Pana je velmi okouzlující

Říká se, že v každém muži je kus chlapce, což je sice hezké, možná až roztomilé, ale pouze v některých případech. Na začátku vztahu vám může jeho byt připadat jako pořádné doupě drsného chlapa a sem tam za něho umyjete zaschlé nádobí nebo utřete prach. Vězte, že na vaši prosbu o úklid napoprvé opravdu zareaguje a vy se příště ocitnete ve voňavé posteli s nejzábavnějším mužem na světě. ‚‚Peter Pan má hravost, která může být úžasná. Když chce, dokáže být opravdu okouzlující,” popisuje Carla Marie Manly, klinická psycholožka z Kalifornie, že jejich chlapecké kouzlo přitahuje ženy jako magnet.

Mohlo by se vám líbit

Jak najít ideálního muže? A existuje vůbec?

Je pravdou, že čím více budete hledat, tím spíš budete mít pocit, že ideální muž zkrátka neexistuje. Jakmile dáte věcem volný průběh, najednou se objeví. Jsou ale body, na které byste si měli dát pozor.
marianne.cz

Přerostlé dítě, které neumí a nechce dospět

Vždy jsou hlavními organizátory vtipných večerů, na tanečním parketu nemají konkurenci a jejich přátelé o nich mluví jen v superlativech. Na první pohled jsou naprosto úžasní a nějaké ty malé chybičky se lehce přehlédnou. Dokud se bezstarostně baví, mají stálý tok peněz a nemusí nic řešit, jsou to andílci, jakmile se ale dostanou do úzkých, začnou couvat a dělat, že problém neexistuje. Nějaká finanční gramotnost jim absolutně nic neříká. Když peníze mají rádi rozhazují i za druhé. Vy se pak cítíte jako princezna, když před vámi otevře krabičku s vysněným šperkem a na chvíli zapomenete, že se také musí platit nájem. 

Dětství má velký vliv na chování v dospělosti

O měsíc později vám Petr Pan v lepším případě sdělí, že tento měsíc na tom není finančně dobře, ale že se to nějak udělá. V horším případě si peníze půjčí a začne nekončící kolotoč dluhů. Po čase odpadne i nějaká snaha o zvelebování domácnosti, protože na to je spousta času a teď je přece důležitější rozdrtit soupeře v Mortal Kombat na herní konzoli. To, co je pro vás zcela nepochopitelné a proti dospělému uvažování, je pro takové muže zcela normální. Za jejich chování může podle psychologů těžké dětství, kdy si již dospělý muž kompenzuje vše, co mu bylo odepřeno, když byl malý chlapec. Nebo naopak můžete poděkovat jeho rodině, že ho příliš rozmazlovali a všechny problémy za něho vždy vyřešila maminka. Nyní je pro něho střet s realitou šokující, nedokáže si sám poradit a dostává se do úzkých.

Pomůže společná terapie

Život s takovým partnerem není rozhodně procházkou růžovým sadem, ale dá s ním žít. Musíte ovšem překousnout, že veškerá závažná rozhodnutí budou na vás a někdy holt nebude na nájem. Odměnou vám pak bude všemi oblíbený, zábavný partner a výborný táta, který si dokáže s dětmi hrát i několik hodin. Bude pro ně spíš jako sourozenec a kamarád, výchova bude opět na vás. Se syndromem se může nějakým způsobem pracovat, například docházet na psychoterapie, váš milý však musí chtít sám. Pokud bude cítit, že je do něčeho tlačen, stáhne se a nehnete s ním. 

Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut