Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Velikonoce 2024 na poslední chvíli: Kdy budou otevřené obchody a co patří na sváteční stůl

Info ikona
Velikonoce

Svátky jara a zároveň nejvýznamnější křesťanské svátky roku začnou už v závěru tohoto týdne. Velký pátek ukončí čtyřicet dnů půstu a velikonoční pondělí připadá na 1. dubna. Možná zatím doma z nejrůznějších důvodů nemáte nic, co by aspoň náznakem připomínalo Velikonoce, nebo už jste něco zařídili, ale ještě to není úplně ono. Máme pro vás dobrou zprávu. S našimi tipy zvládnete vytvořit nádhernou velikonoční atmosféru plnou jarních barev a pro koledníky připravit nadílku, která potěší i ty nejnáročnější chuťové pohárky.

Liv Boková | 24. 03. 2024

Na velikonoční pondělí budou mít obchody zavřeno

Na Velký pátek 29. března budou obchody otevřené v běžné otevírací době, zákon o prodejní době v maloobchodě se ale vztahuje na Velikonoční pondělí 1. dubna, kdy musí mít prodejny s rozlohou nad 200 m² zavřeno. Větší nákupy na Velikonoce je proto dobré udělat s předstihem. Otevřeno můžou mít lékárny, prodejny na nádražích a letištích a benzínky. V provozu budou také online obchody.

Kdy jsou velikonoční prázdniny 2024

Letos začnou velikonoční prázdniny ve čtvrtek 28. března a skončí v pondělí 1. dubna. Děti čeká celkem pět dní volna a dospělé čtyři dny volna, tedy od pátku do pondělka včetně těchto dvou dnů. Velký pátek je totiž od roku 2016 podle zákona dnem pracovního klidu. Velikonoční pondělí je přímo státním svátkem.

Mohlo by se vám líbit

Velikonoce bez lepku? Vyzkoušejte hrnkový recept na beránka. Určitě vám zachutná

Sladkého velikonočního beránka si mohou dopřát i ti, co se z nějakého důvodu musí nebo chtějí vyhýbat lepku. Pokud mezi ně patříte, vyzkoušejte náš hrnkový recept.
marianne.cz

Po Svatém týdnu následuje hodování

Čtyřicetidenní půst vyvrcholí v tomto týdnu Velkým pátkem 29. března. Každý den v tomto týdnu má svůj název, většinou je v něm barva, a v křesťanských i lidových tradicích se s ním pojí konkrétní zvyky. Začíná Modrým pondělím, kdy se nesmí pracovat, Šedivé úterý je třeba věnovat úklidu a vymetání pavučin a Zelený čtvrtek zase připomíná Kristovu poslední večeři s jeho učedníky.

Co patří na velikonoční stůl

V neděli, na Boží hod velikonoční je čas péct mazanec, buchty z kynutého těsta, tradičního beránka, ale také maso, které bylo po dobu půstu zapovězeno. Hostina začíná masovým vývarem, hlavním chodem by mělo být pečené maso, a to jehněčí, telecí nebo kůzlečí. Tato tradice se už většinou nedodržuje a místo ní máme na stole sladkého beránka. Velikonoční pondělí je spojené s vajíčky, symboly nového života a Slunce. Podávají se různě upravená, určitě by neměla chybět velikonoční nádivka s kopřivami. Nikde není psáno, že všechno musíte upéct a uvařit sami, polovinu jídla, sladkostí na pomlázku, výzdobu, včetně dekorativních vajíček můžete koupit a ušetřený čas věnovat hezkým chvílím s blízkými. Neváhejte přidat modernější muffiny s krémem nebo linecké s marmeládou, obojí s velikonočním zdobením.

Domov na Velikonoce rozzáří čerstvé květiny

Na jaře, nejen na Velikonoce, vdechnou vašemu domovu nový život čerstvě řezané květiny. Nádherné barvy tulipánů, narcisů nebo kosatců, které se dají skvostně kombinovat, pozvednou atmosféru v každé domácnosti. Postavte doprostřed velikonočního stolu vázu s kyticí a téměř okamžitě budete mít s velikonočním dekorováním skoro hotovo. Kytici, ovocnou s čokoládou můžete pořídit jako velikonoční nadílku.

Mohlo by se vám líbit

Velikonoce: Svatý týden den po dni v křesťanských i lidových tradicích

Do Velikonoc zbývá už jen půl měsíce, je nejvyšší čas začít přemýšlet nad výzdobou domova, rozvrhnout si, co budeme o svátcích jara vařit a péct, nakoupit pro malé i velké koledníky. Třeba se vám jako inspirace bude hodit připomenutí toho, co by se tradičně mělo dělat či jíst v týdnu těsně před velikonočními svátky. Dozvíte se také, kdy budou mít děti prázdniny a kdy zůstanou obchody zavřené.
marianne.cz

Beránek a čokoládové figurky pro koledníky

Na upečení velikonočního beránka čas ještě je, stačí se do něj pustit o víkendu. Pokud to máte v plánu, mohla by se vám hodit nová forma. Stejně tak ale můžete poctivého beránka z kvalitních surovin koupit. K Velikonocům už řadu let patří jako odměna pro koledníky nejen malovaná a zdobená vařená slepičí vajíčka, ale také ta čokoládová. Dětem udělají radost hlavně roztomilé čokoládové postavičky, nejlépe s překvapením navíc nebo v krásné jarní dóze, děti i dospělí ocení čokoládu, která se jim bude rozplývat na jazyku. A máme pro vás i jeden zelený tip. Nejen na Zelený čtvrtek si pochutnejte na něčem zeleném. Pokud máte o Vánocích rádi klasický vaječný koňak, o Velikonocích vyzkoušejte pistáciový.

Dřevěné i porcelánové velikonoční dekorace

Velikonoční kraslice nejen pro letošní rok vyřešíte pořízením vajíček ze skla, dřeva nebo porcelánu. Dekorativní a praktické zároveň jsou vázy a vázičky, misky a stojánky na vajíčka nebo svícny ze stejných materiálů, dále prostírání a běhouny na stůl, kovové dózy a košíky z proutí na nadílku pro koledníky. Domov provoní a velikonoční pohodu podtrhnou svíčky ze včelího vosku.

Inspirujte se v naší galerii tipy na dekorace, porcelán, květiny, sladké delikatesy či likér na velikonoční stůl i odměny pro koledníky.

Velikonoce 2024 na poslední chvíli
Zdroj článku