Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Velikonoce klepou na dveře: Jak ozdobit vejce tradičně i moderně?

Velikonoce se rychle blíží, a tak už to chce začít promýšlet přípravy, abychom je nenechali na poslední chvíli. Hlavně pokud se týkají dekorování domova, velikonočního pečení a zdobení vajec. Na to je totiž potřeba mít i vhodné pomůcky a vybavení. Jak si vytvořit krásné kraslice, co k tomu budeme potřebovat a jaká technika je nejlepší pro děti?

Liv Boková | 6. 03. 2024

Slunečné dny a vysoké teploty napovídají, že se svátky jara a zároveň nejdůležitější křesťanské svátky roku nezadržitelně blíží. Budou tu už za pár dní. Letos oslavíme Velikonoce ve velice brzkém termínu. Velký pátek připadá už na 29. březen a Velikonoční pondělí na 1. duben. Nemusíme proto otálet a pustíme se do malování a zdobení vyfouknutých vajíček. Je to příjemná kreativní zábava, do které se rády zapojí i děti. Vlastnoručně vyrobené kraslice nám pak jako krásná dekorace budou dělat radost několik dní a pokud se nám povedou, jsou i hezkým dárkem. Při zdobení velikonočních vajíček se můžeme inspirovat staročeskými zvyky i modernějšími metodami.

Mohlo by se vám líbit

Velikonoce: Proč muži chodí s pomlázkou a ženy rozdávají kraslice

„Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný,“ tak začíná úvodní text známé koledy, kterou od nepaměti říkají koledníci před vchodovými dveřmi děvčat a žen. Proč ale muži mají v ruce pomlázku? A kde se vzala tradice velikonočních kraslic?
marianne.cz

Proč vejce zdobíme?

Kraslice, dnes už se toto slovo pro velikonoční vajíčka tolik nepoužívá, jsou symbolem Velikonoc podobně jako mazanec, beránek, kuřátka, zelené osení, kočičky a v naší zemi také pomlázka. Nejen pro křesťany představují symbol nového života nebo znovuzrození. Jsou odměnou pro velikonoční koledníky i dekorací.

Jak na Velikonoce přírodně

Než se do zdobení pustíme, je většinou třeba vajíčka nejprve vyfouknout nebo obarvit. Čím dál víc lidí dává v posledních letech před chemickými prášky přednost barvení s použitím darů přírody. Krásných barev docílíme s použitím cibulových slupek, červené řepy, borůvek, špenátu, kurkumy, ale i kávy, čaje nebo sazí. Barvení je možné za studena i za tepla a barvy budou tak intenzivní, jak dlouho v nich vajíčka necháme. Mohou tedy být jen jemně pastelové nebo intenzivnější, když například zkombinujeme více přírodních surovin.

Mohlo by se vám líbit

Jak přírodně obarvit vajíčka na Velikonoce? Způsob je snadný a výsledek dokonalý

Velikonoce, které letos připadají už na přelom března a dubna, jsou svátky jara, proto s nimi máme úzce spojenou přírodu a její znovuzrození po zimě. Tráva se zelená, všechno začíná kvést, zvířata přivádí na svět mláďata. To všechno jsou zároveň tradiční velikonoční symboly. Spolu s beránky, kuřátky, zajíčky k nim patří i vajíčka. Zůstaňte letos čistě u přírody a zkuste je nabarvit pouze s využitím jejích darů, bez chemie.
marianne.cz

Velikonoce podle staročeské tradice

Zdobení s pomocí vosku

Jde o jednoduchou a zároveň velice efektní techniku. Budeme potřebovat pouze vosk, misku na jeho rozehřátí a špendlík. V misce si rozehřejeme vosk a hlavičkou špendlíku nabodnutého například na dřevěné tužce nebo jiné násadě malujeme na vyfouknuté či natvrdo uvařené vejce. Poté dáme vejce obarvit. Pokud postup zopakujeme, barevný rozdíl mezi plochami bude výraznější. Při druhém malování voskem a barvení můžeme vosk použít jen na některé části namalovaných obrázků, teček či kapek. Nově vykrytá místa si zachovají první barvu, zbytek se obarví druhou. Jako první si proto zvolíme světlejší odstín a až posléze tmavší. Ke kreslení tenkých linií se nám může hodit také pero určené k malování tuší.

Batikované kraslice

Pokud chceme použít ke zdobení vajíček jarní květiny a rostliny, pro nejlepší výsledek použijeme vejce s bílými skořápkami. Dobře je omyjeme a ještě na vlhká vajíčka naaranžujeme vybrané květy, poupata a lístky. V případě, že se nám rostlinky nedaří na vajíčko srovnat, mírně je můžeme „vyžehlit“ skleničkou nebo válečkem, aby pak hezky přiléhaly. K upevnění květů a lístků na vajíčko použijeme punčochu nebo obinadlo. Ozdobená vajíčka ponoříme do barvy a uvaříme. Pokud zdobíme již vařené nebo vyfouknuté skořápky, dáme je barvit za studena.

Velikonce na slámě

Připravíme si již nabarvená vejce, slámu, ostré nůžky, disperzní lepidlo, špendlík s kovovou hlavičkou na tužce nebo dřevěné násadce, tmavý papír. Stébla slámy rozpulíme, aby byla jako pevná stuha. Poté z nich nastříháme kosočtverce, které klademe na tmavý papír, budou tak dobře vidět. Pak už se můžeme pustit do lepení obrazců, a to tak, že si na papír kápneme trochu lepidla, namočíme do něj špendlíkovou hlavičku a tou přichytíme maličký kosočtverec. Opatrně ho vezmeme mezi prsty, půlku dílku mázneme lepidlem a přiložíte ho k vajíčku, teprve potom podmázneme druhou, srovnáme a uhladíme nehtem. Takto můžeme tvořit celé vzory, většinou hvězdice.

Mohlo by se vám líbit

Nejdůležitější křesťanské svátky: Znáte všechny velikonoční symboly a tradice?

Dny se prodlužují a jaro už je ve vzduchu. Ráno dříve svítá a v podvečer se později stmívá. Zhruba za pět týdnů jsou tu Velikonoce, nejdůležitější křesťanské svátky, s nimiž se pojí prastaré i novodobé tradice a řada výmluvných symbolů. Věděli jste například, že pomlázka je ryze tuzemská záležitost?
marianne.cz

Velikonoce pro moderní ženu

Mramorování lakem na nehty

Připravíme si misku s vlažnou vodou, do které jeden po druhém nalijeme tři laky na nehty různých barev. Laky se drží na hladině vody, pokud chceme vytvořit zajímavý abstraktní obrazec, špejlí nebo párátkem je lehce promíchneme. Vyfouknuté vajíčko nasazené na špejli ponoříme do vody a otáčíme, až ho barvy pokryjí ze všech stran. Špejli s kraslicí můžeme zapíchnout třeba do obalu od vajíček a necháme zaschnout.

Ubrousková metoda

Decoupage je úžasně efektní metoda, kterou můžeme ozdobit, na co si vzpomeneme. Pro rychlé zdobení kraslic budeme potřebovat pestrobarevné vícevrstvé ubrousky s květinovými nebo velikonočními motivy, štětec a lepidlo. Z ubrousku použijeme jen vrchní barevnou vrstvu. Lepidlo ředěné vodou nanášíme štětcem na vyfouknuté vejce. Přiložíme barevný ubrousek, přidáme vrchní vrstvu lepidla a po zaschnutí máme dokonalou dekoraci.

Mohlo by se vám líbit

Co se v mládí naučíš… Podporujte děti v kreativitě už od útlého věku

Žijeme v době technických i technologických vymožeností, jež nás provázejí každodenním životem, v práci i v soukromí. To ovlivňuje i život našich dětí společně se způsobem, jak vyhledávají zábavu a tráví čas. Schopnost inovativního myšlení, tvořivost a originalita jsou dnes ceněnými vlastnostmi, veďte proto své děti k rozvoji těchto kvalit činnostmi podporujícími osobnostní rozvoj.
marianne.cz

Malování tuší

Ke kreslení na vajíčka můžeme kromě černé i barevné tuše použít také temperové barvy nebo klidně lihové fixy. Malovat lze větší plochy nebo jen jednotlivé drobné motivy. Zůstat u jedné barvy či kombinovat. Takto pokreslená vajíčka vypadají hezky, ať už se pustíme do dekorování čistě bílých skořápek nebo obarvených nejlépe jemnějšími pastelovými barvami.

Samolepky a obtisky

Toto je nejspíš nejjednodušší metoda, kterou si užijeme i s těmi nejmenšími dětmi. Stačí koupit velikonoční samolepky, vajíčka obarvit a můžeme lepit. Pokud chceme zapojit trochu více tvoření, můžeme si pořídit samolepicí papír, který děti pokreslí. Vlastnoručně namalovanými samolepkami obarvená vajíčka polepíme. A máme rozkošné originály.

Složitější postupy zdobení vajíček

K náročnějším metodám zdobení velikonočních vajíček patří například vícebarevná batika a leptání. Pro zdatné tvůrce jsou pak nejsložitější postupy jako vyškrabování neboli gravírování. Také drátování je docela obtížné a pro opravdové umělce metody nejkomplikovanější vrtání a prořezávání, které jsou poměrně moderní.

 

Velikonoční vajíčka - zdobení
Zdroj článku

Související články

Zábava
Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Zábava
Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni

Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni

Zábava
Mezinárodní den muzeí je tu! Jaká evropská města kultury byste měli navštívit?

Mezinárodní den muzeí je tu! Jaká evropská města kultury byste měli navštívit?