Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Velikonoce jsou tady: Jak ozdobit vajíčka tradičně i moderními způsoby

Info ikona
Vajíčka wax

Nechali jste přípravu na Velikonoce na poslední chvíli? Nevadí. Ještě pořád můžete svůj domov ozdobit tradičními dekoracemi. A pečení či zdobení vajíček stíháte s přehledem. Chcete-li si dát letos na přípravě kraslic záležet, je potřeba mít vhodné pomůcky a vybavení. Jak zdobit vajíčka a co k tomu budete potřebovat?

Liv Boková | 28. 03. 2024

Letos slavíme Velikonoce ve velice brzkém termínu. Velký pátek připadá už na 29. březen a Velikonoční pondělí na 1. duben. Je nejvyšší čas pustit se do malování a zdobení vyfouknutých vajíček. Je to příjemná kreativní zábava, do které můžete zapojit i děti. Vlastnoručně vyrobené kraslice vám pak jako krásná dekorace budou dělat radost několik dní a případně jsou i hezkým dárkem. Nechte se inspirovat, jak ozdobit velikonoční vajíčka podle staročeských zvyků i modernějšími metodami.

Proč se vajíčka zdobí?

Kraslice, dnes už se toto slovo pro velikonoční vajíčka tolik nepoužívá, jsou symbolem Velikonoc podobně jako mazanec, beránek, kuřátka, zelené osení, kočičky a v naší zemi také pomlázka. Nejen pro křesťany představují symbol nového života nebo znovuzrození. Jsou odměnou pro velikonoční koledníky i dekorací. 

Jak přírodně obarvit vajíčka na Velikonoce

Než se pustíte do dalšího zdobení, je většinou třeba vajíčka nejprve vyfouknout nebo obarvit. Čím dál víc lidí dává v posledních letech před použitím chemických prášků přednost barvení s použitím darů přírody. Krásných barev docílíte s použitím cibulových slupek, červené řepy, borůvek, špenátu, kurkumy, ale i kávy, čaje nebo sazí. Barvení je možné za studena i za tepla a barvy budou tak intenzivní, jak dlouho v nich vajíčka necháte. Mohou tedy být jen jemně pastelové nebo intenzivnější, když například zkombinujete více přírodních surovin.

Mohlo by se vám líbit

Jak přírodně obarvit vajíčka na Velikonoce? Způsob je snadný a výsledek dokonalý

Velikonoce, které letos připadají už na přelom března a dubna, jsou svátky jara, proto s nimi máme úzce spojenou přírodu a její znovuzrození po zimě. Tráva se zelená, všechno začíná kvést, zvířata přivádí na svět mláďata. To všechno jsou zároveň tradiční velikonoční symboly. Spolu s beránky, kuřátky, zajíčky k nim patří i vajíčka. Zůstaňte letos čistě u přírody a zkuste je nabarvit pouze s využitím jejích darů, bez chemie.
marianne.cz

Tradiční zdobení velikonočních vajíček

Zdobení s pomocí vosku

Jde o jednoduchou a zároveň velice efektní techniku. Budete potřebovat pouze vosk, misku na jeho rozehřátí a špendlík. V misce si rozehřejte vosk a hlavičkou špendlíku nabodnutého například na dřevěné tužce nebo jiné násadě malujte na vyfouknuté či natvrdo uvařené vajíčko. Pak dejte vejce obarvit. Postup zopakujte, barevný rozdíl mezi plochami bude výraznější. Při druhém malování voskem a barvení můžete vosk použít jen na některé části namalovaných obrázků, teček či kapek, nově vykrytá místa si zachovají první barvu, zbytek se obarví druhou. Jako první zvolte světlejší barvu a až posléze tmavší. Ke kreslení tenkých linií se vám může hodit pero určené k malování tuží.

Batikované kraslice

Pokud chcete použít ke zdobení vajíček jarní květiny a rostliny, hodí se k tomu lépe vejce s bílými skořápkami. Dobře je omyjte a ještě na vlhká vajíčka naaranžujte vybrané květy, poupata a lístky. Před tím rostlinky srovnejte, případně mírně „vyžehlete“ skleničkou nebo válečkem, aby pak k vajíčku hezky přiléhaly. K upevnění květů a lístků na vajíčko použijte punčochu nebo obinadlo. Ozdobená vajíčka ponořte do barvy a uvařte. Už vařená nebo vyfouknutá dejte barvit za studena.

Vajíčka zdobená slámou

Připravte si barvy, slámu, ostré nůžky, disperzní lepidlo, špendlík s kovovou hlavičkou na tužce nebo dřevěné násadce, tmavý papír. Vajíčka vyfoukněte a obarvěte. Stébla slámy rozpulte, aby byla jako pevná stuha, nastříhejte z nich kosočtverce a pokládejte je na tmavý papír, na kterém jsou dobře vidět. Pak začněte lepit obrazce, a to tak, že si na papír kápnete trochu lepidla, namočíte do něj špendlíkovou hlavičku a tou přichytíte maličký kosočtverec, vezmete ho mezi prsty, lepidlem máznete půlku dílku a přiložíte ho k vajíčku, podmáznete druhou, srovnáte a uhladíte nehtem. Takto tvořte celé vzory, většinou hvězdice.

Mohlo by se vám líbit

Nejdůležitější křesťanské svátky: Znáte všechny velikonoční symboly a tradice?

Dny se prodlužují a jaro už je ve vzduchu. Ráno dříve svítá a v podvečer se později stmívá. Zhruba za pět týdnů jsou tu Velikonoce, nejdůležitější křesťanské svátky, s nimiž se pojí prastaré i novodobé tradice a řada výmluvných symbolů. Věděli jste například, že pomlázka je ryze tuzemská záležitost?
marianne.cz

Novodobé metody dekorování kraslic

Mramorování lakem na nehty

Připravte si misku s vlažnou vodou, do které jeden po druhém nalijte tři laky na nehty různých barev. Laky se drží na hladině vody, špejlí nebo párátkem je lehce promíchněte, aby začaly tvořit zajímavý abstraktní obrazec. Vyfouknuté vajíčko nasazené na špejli ponořte do vody a otáčejte až ho barvy pokryjí ze všech stran. Špejli s kraslicí někam zapíchněte a nechte zaschnout.

Ubrousková metoda

Decoupage je úžasně efektní metoda, kterou můžete ozdobit, na co si vzpomenete, i velikonoční vajíčka. Pořiďte si pestrobarevné vícevrstvé ubrousky s květinovými nebo velikonočními motivy, připravte štětec a lepidlo. Z ubrousku použijete vrchní barevnou vrstvu. Lepidlo nařeďte vodou a naneste štětcem na vyfouknuté vejce. Přiložte barevný ubrousek, přejeďte lepidlem a nechte zaschnut.

Malování tuší

Ke kreslení na vajíčka můžete kromě černé i barevné tuše použít také temperové barvy nebo klidně lihové fixy. Malovat lze větší plochy nebo jen jednotlivé drobné motivy. Zůstat u jedné barvy či kombinovat. Takto pokreslená vajíčka vypadají hezky, ať už se pustíte do dekorování čistě bílých skořápek nebo obarvených nejlépe jemnějšími pastelovými barvami.

Samolepky a obtisky

Toto je nejspíš nejjednodušší metoda, kterou si užijete i s těmi nejmenšími dětmi. Stačí koupit velikonoční samolepky, vajíčka obarvit a můžete lepit. Pokud byste i v tomto případě chtěli zapojit trochu více tvoření, pak kupte samolepicí papír, namalujte s dětmi obrázky a těmito vlastnoručně namalovanými samolepkami obarvená vajíčka polepte.

Složitější postupy zdobení vajíček

K náročnějším metodám zdobení velikonočních vajíček patří například vícebarevná batika a leptání. Pro zdatné tvůrce jsou pak nejsložitější postupy jako vyškrabování neboli gravírování. Také drátování je docela obtížné a pro opravdové umělce metody nejkomplikovanější vrtání a prořezávání, které jsou poměrně moderní.

 

Velikonoční vajíčka - zdobení
Zdroj článku