Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Víte, kde se natáčel film Rebelové nebo pohádka Ať žijí duchové? Provedeme vás po známých filmových místech

Chcete s nostalgickou slzou v oku zavzpomínat na perly české kinematografie? Nebo hledáte inspiraci na nedělní výlet? Vydejte se po stopách ikonických českých snímků a objevte místa, která se blýskla na stříbrném plátně.

K letnímu televiznímu programu neodmyslitelně patří reprízy kultovních českých filmů a seriálů. A tak je pravděpodobné, že už jste letos o prázdninách viděli snímky, jako je Slunce, seno, jahody; Jen ho nechte, ať se bojíMarečku, podejte mi pero; Vesničko má středisková; Kolja nebo třeba pohádku Tři veteráni či Princ a Večernice. Filmy, které v nás vzbuzují vzpomínky na dětství, patří bezesporu k tomu dobrému, co česká kinematografie přinesla. Pokud patříte k lidem, kteří rádi sledují závěrečné titulky a hledají místa, kde byl daný film natočen, pak pro vás máme dobrou zprávu. Na instagramovém profilu @ceskafilmovamista najdete přesné lokace oblíbených českých snímků.

Mohlo by se vám líbit

Po stopách hollywoodských filmů, které se natáčely v České republice

Stalo se vám někdy, že jste se zaujetím sledovali zahraniční snímek a vtom na vás vykouklo povědomé město nebo kulturní památka? České republice se po právu přezdívá „ráj zahraničních filmařů“ a my vám přinášíme nejznámější filmové lokace v Česku, které se objevily v hollywoodských snímcích.
marianne.cz

Vzhůru za filmovými místy

Věděli jste, že filmová komedie Jak dostat tatínka do polepšovny od režisérky Marie Poledňákové vznikala v malebné filmové vesničce Vesec u Sobotky. A že se ve stejné obci natáčel také snímek Jára Cimrman, ležící spící? Tušili jste, že film Postřižiny vznikal v Pivovaru Dalešice? A dokážete si vybavit scénu z pohádky Jak si zasloužit princeznu, která se natáčela na zámku Ploskovice? Profil @ceskafilmovamista vás zavede do známých i méně známých míst, která jsou neodmyslitelně spjata s českými kultovními filmy a pohádkami. Za profilem stojí filmoví fandové David Bagar a Lucie Sixtová, kteří se „sbíráním“ filmových míst začali během pandemie koronaviru. Od té doby na svém profilu zveřejnili už více než 118 filmových lokací.

Jak sami říkají, vybírají si především místa z filmů, které viděli a mají rádi. „Asi by se našlo i pár nafocených filmů, které nejsou tak oblíbené, ale bude to jen malé procento. Pokud bychom chtěli fotit nějaký film, který neznáme, určitě bychom ho museli nejprve zhlédnout. Znalost filmu pomáhá i při samotném hledání dané filmové lokace. A v neposlední řadě jsme velcí fandové filmu, takže kvalitní film či pohádku vidíme rádi,“ tvrdí David s Lucií.

Kde se natáčely kultovní české filmy?

Milované Pelíšky i komedie století

A jaké filmové místo je na profilu nejlajkovanější? „Nikoho asi nepřekvapí, že prvenství v lajkování mají legendární Pelíšky, na pomyslném druhém místě je komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntag s Bolkem Polívkou a Miroslavem Donutilem. Třetí nejlajkovanější film je S tebou mě baví svět a hned za ním pohádka Ať žijí duchové. Všechny tyto filmy máme moc rádi a patří k našim oblíbeným a nejspíš se těší i velké oblibě u ostatních diváků či sledujících,“ říká David s Lucií a společně dodávají, že k jejich nejoblíbenějšímu filmovému místu patří již zmiňovaný Vesec u Sobotky. „Také máme rádi místa u Čertovky v Praze, kde se natáčely například Chobotničky, a také místo s osobitou atmosférou, kterým je klášter Rose Coeli. Tam se zase natáčela pohádka O statečném kováři. Ale vlastně každé filmové místo má něco do sebe,“ uzavírají autoři projektu @ceskafilmovamista.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: "Vydrž, prďka vydrž!!" Jak dobře znáte hlášky z oblíbených českých filmů? Otestujte se

Pokud jste fanouškem české kinematografie a rádi si připomínáte kultovní momenty z oblíbených filmů, tento kvíz je přesně pro vás. Připravte se na různorodé otázky a citace z nejoblíbenějších českých filmů a otestujte své znalosti. Buďte připraveni na překvapení, protože některé citace mohou být nečekaně obtížné! Dokážete projít naším testem bez chyby?
svetzeny.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne