Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jak se vyvinul život malého chlapce z oscarového snímku Kolja?

Info ikona
Kolja

Říká se, že na dětech je nejvíce vidět, jak čas letí. A Andrej Chalimon alias Kolja je toho zářným případem. Z malého chlapce je nyní dospělý muž. Od premiéry oscarového snímku Jana Svěráka přeci jen uplynulo již 27 let. Podívejte se, jak se malý Kolja změnil a co nyní dělá.

Tereza Čaladi | 19. 07. 2023

Málokterý český snímek se stal mezinárodně populárním do takové míry jako právě Kolja. Příběh o laskavém muži, který se dílem náhody setkal s šestiletým chlapečkem Koljou, si získal srdce mnohých diváků. Nejen českých – snímek byl uveden ve 43 zemích. A za to získal nejvyšší možné ocenění ve světě filmu. V roce 1997 vyhrál snímek Oscara za Nejlepší cizojazyčný film, čímž se stal prvním českým filmem s tímto oceněním.

Co úspěšnost filmu znamenala pro malého Kolju?

Člověk by si řekl, že hraní v oscarovém filmu zaručí malému hrdinovi, kterého ztvárnil ruský herec Andrej Chalimon, úspěšnou budoucnost před kamerou. Ještě když byl za svůj výkon oceněn v roce 1996 Českým lvem za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Ale to se nestalo.

Pak jsem hrál v ruských filmech i v italském snímku a americkém westernu. Nakonec o mě ale nebyl takový zájem, v Rusku se po roce 2006 začal měnit formát filmu. Točí se sitkomy v ateliérech. A já musel jít někam dál a zvolit si jinou profesi. Zatím,“ vysvětlil v rozhovoru pro ČT24 v roce 2017.

Později se pokoušel o studium herectví. Ale ani to mu nevyšlo. 

Co dělá Andrej Chalimon dnes

Dnes je Andreji Chalimonovi 33 let a podle výše zmíněného zdroje v současnosti pracuje jako manažer obchodu se švýcarskými hodinkami. Stále však věří, že by se k herectví mohl vrátit a čas od času tak zkouší nějaké konkurzy. V naší galerii si můžete prohlédnout, jak se za 27 let od natáčení filmu Kolja proměnil.

Chlapec ze snímku Kolja tehdy a dnes

Andrej Chalimon k válce mezi Ukrajinou a Ruskem

Kromě toho je na místě zmínit zároveň to, že má Chalimon na natáčení hezké vzpomínky, jak zmiňuje ve více rozhovorech, a stejně tak i na Českou republiku. K nepříznivé situaci, která nyní panuje mezi Ukrajinou a Ruskem a ovlivňuje celý svět, se vyjádřil v hlavičce na sociální síti VK.com, kde je nyní nejvíce aktivní a kde má napsáno: Slova nejsou kulky, ale poslušně dosáhnou cíle. Doufám, že nakonec toho zničíme méně, než bylo vybudováno!"

V návaznosti na Kolju vznikla kampaň na podporu Ukrajinců

Kromě toho v době začátku války na Ukrajině natočil Zdeněk Svěrák ve spolupráci s ministerstvem vnitra spot, jenž je nyní dostupný na stránkách iDnes.cz, v němž vyzývá k přijetí Ukrajinců v České republice. Začíná známou hlášku z filmu: Jestli si pamatuješ, tak jsem ti o vás Rusech říkal: Kradete kufry a cizí území.“ Poté pokračuje slovy Zdeňka Svěráka: „A bohužel je to pravda. Střílíte na pokojná města a vyháníte lidi z domovů.“ A pak promlouvá směrem k pomyslnému Koljovi: „Teď nám tu stojí za dveřmi takový chlapeček, jako jsi byl ty. Přijel dneska ráno z Ukrajiny jenom s maminkou. Copak je tam můžeme nechat?“ Poselství snímku tak hraje roli i dnes.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku