Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Terapie formou digitálního detoxu: Zbavte se stresu a užijte si život na maximum

Sociální média, pracovní e-maily a neustálé notifikace vás mohou často věznit v nekonečném kruhu stresu a úzkosti. Pokud se i vy cítíte vyčerpaná a přehlcená, může být digitální detox právě tím, co potřebujete k navrácení rovnováhy a klidu do života.

Veronika Zvonková | 17. 05. 2024

Co je digitální detox?

Digitální detox je období, kdy se vědomě rozhodnete eliminovat nebo úplně omezit používání digitálních zařízení. Cílem je snížit množství času stráveného před obrazovkami, a tím si ulevit od stresu způsobeného neustálou digitální stimulací. Tento proces vám může pomoci nejen snížit úroveň stresu, ale také zlepšit psychickou pohodu, kvalitu spánku a produktivitu.

Mohlo by se vám líbit

Jarní detox? Vsaďte na ten digitální

V dnešní době plné sociálních sítí, rušivých vjemů z médií a stále přibývajících negativních zpráv je mnohdy těžké udržet si pozitivní naladění. Digitální svět nás zkrátka vyčerpává, i když do něj často chodíme pro inspiraci. Zkuste si proto místo šťávového detoxu, dopřát detox digitální.
marianne.cz

Proč zkusit digitální detox?

Snížení stresu

Pokud jste zvyklá neustále kontrolovat displej telefonu nebo trávit velké množství času na internetu, nevědomky se tak dostáváte do stresu. Výzkumy ukazují, že lidé, kteří tráví více času zejména na sociálních médiích, mají vyšší riziko depresí a úzkostných stavů.

Zlepšení spánku

Modré světlo vyzařující z obrazovek může narušovat produkci melatoninu, hormonu, který reguluje spánek. Omezování času stráveného před obrazovkou, zejména před spaním, může vést k rychlejšímu usínání a kvalitnějšímu spánku.

Zvýšení produktivity

Neustálé přerušování a odkládání práce kvůli notifikacím může snižovat produktivitu. Bez opakovaného rozptylování se můžete lépe soustředit na úkoly a dokončit je rychleji a efektivněji.

Zlepšení mezilidských vztahů

Trávení času bez digitálních zařízení vám umožní věnovat více pozornosti lidem kolem vás. Můžete se více soustředit na rozhovory a skutečně naslouchat, což může posílit vaše vztahy s rodinou a přáteli.

Mohlo by se vám líbit

Jednoduché triky, jak si poradit s digitální únavou?

Rádi byste se pustili do nového projektu nebo si konečně odškrtali položky z nekončícího to do listu, ale chybí vám energie? Cítíte se vyčerpaní a vlastně nevíte proč? Možná jste až příliš online.
marianne.cz

Jak začít s digitálním detoxem?

Začít s digitálním detoxem nemusí být těžké. Zkuste to po malých krůčcích a postupně:

Stanovte si cíle 

Rozhodněte se, na jak dlouho a v jakém rozsahu chcete digitální detox provádět. Může to být na několik hodin denně, celý víkend nebo dokonce celý týden.

Naplánujte si aktivity

Najděte si alternativní činnosti, které vás budou bavit a zaměstnají vaši mysl. Čtení knih, cvičení, procházky v přírodě nebo kreativní koníčky jsou skvělými způsoby, jak strávit čas bez obrazovek.

cteni

Omezte notifikace

Vypněte nepotřebné notifikace, které vás neustále rozptylují. Můžete si také stanovit konkrétní časy, kdy budete kontrolovat e-maily a sociální média.

Zavřete digitální zařízení

Pokud je to možné, odložte svá zařízení do jiné místnosti nebo je úplně vypněte. Můžete také vyzkoušet používání funkce "hloupého telefonu", která vám zamezí přístup k internetu. Zkuste se naučit také telefon nebrat všude s sebou, pokud to není nezbytně nutné.

Detox zavádějte postupně

Jestliže se vám zdá úplný digitální detox příliš náročný, začněte pomalu. Postupně omezujte čas strávený před obrazovkou a sledujte, jak se cítíte. Dnešní chytré telefony umí také měřit čas strávený koukáním na displej, což vám pomůže ve vyhodnocování vašich pokroků.

Skvělou volbou je také nastavení časového limitu pro jednotlivé aplikace. Jednoduše si určíte, kolik času chcete během dne strávit třeba právě na sociálních sítích a telefon vás sám upozorní, že jste daného limitu už dosáhla.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví