Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak vypadají barvy roku 2021? Nestárnoucí klasika a optimistický odstín

Info ikona
Vzorník barev

Svět designu každoročně čeká, až světoznámý vzorník barev určí barvu pro následující rok. Tentokrát vzorník udělal výjimku a vybral hned dvě barvy, které rozzáří společnost a dodají našim životům optimistický nádech.

Vzorník Pantone, který vznikl v roce 1963, je celosvětově uznávaným barevným standardem. Na jeho odstíny spoléhají grafici, návrháři nebo třeba architekti. Zároveň společnost Pantone Colour Institut volí barvu roku, která se následně odráží v módních i designových trendech. Tentokrát však vzorník barev udělal výjimku a pro rok 2021 vybral hned dvě barvy – Ultimate Grey (základní šedou) a Illuminating (jasně žlutou).

Odpověď na rok 2020

Nemusíme připomínat, že rok 2020 byl v mnoha směrech zatěžkávací zkouškou. Přítomnost koronaviru ovlivnila pracovní prostředí, sociální vztahy, ale také školství nebo samotné zdravotnictví. I proto se vzorník Pantone rozhodl, že následující rok 2021 bude patřit hned dvěma barvám. „Je to kombinace barev, která hovoří o odolnosti, optimismu, naději a pozitivnu, které potřebujeme, když provádíme reset, obnovu či znovuobjevení,“ uvedla Laurie Pressman, viceprezidentka Pantone Color Institute, pro CNN. I když by se mohlo zdát, že vybranou šedou a žlutou můžeme považovat za solitéry, opak je pravdou. Laurie Pressman uvedla, že bychom na zvolené barvy měli nahlížet jako na pár. Spojení žluté a šedé totiž v sobě nese poselství jednoty a solidarity.

Mohlo by se vám líbit

Pantone Color Institute se svým výběrem snaží vystihnout náladu společnosti, případně jí dodat nový impulz. Nikoho tedy nepřekvapilo, že v době globální pandemie sáhla společnost po barvách, které dokážou uklidnit, a především povzbudit. Podle tiskového prohlášení Pantone je barva Illuminating spojována s optimismem a životem, zatímco Ultimate Grey podporuje „pocity vyrovnanosti, vytrvalosti a odolnosti“. „To, co jsme se výběrem snažili demonstrovat, je fakt, že i odlišné elementy se k sobě hodí. A jejich spojení následně ukazuje sílu a naději,“ dodává Laurie Pressman.

Info ikona
Pantone

Modrá je dobrá?

Připomeňme, že barvou roku 2020 byla modrá barva v odstínu Classic Blue. Právě ta měla nabídnout pocit uklidnění v době, kdy svět vstupoval do nového desetiletí. Zároveň tato barva měla být balzámem na pocity nestability a neklidu. Můžeme jenom hádat, zda Pantone Color Institute zaměstnává Sibyly, nebo šlo o ryzí náhodu, avšak v roce 2020 jsme si nepřáli nic jiného než právě uklidnění.

Mohlo by se vám líbit