Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak zůstat produktivní ve dnech, kdy na práci nemáte pomyšlení?

První teplé dny jsou výzvou především pro naši pracovní morálku. Obzvláště to platí v momentě, kdy pracujeme z domova, a tudíž je jednoduché podlehnout lákadlům v podobě bazénu, nedalekého stánku se zmrzlinou nebo opalování na plovárně. Jak tedy zůstat produktivní i během dnů, které přímo lákají k tomu, abyste si hodili áčko?

Ruku na srdce, home office je sám o sobě výzvou. Vzruchy domácího života, jako je vaření oběda, vyzvednutí balíku od donáškové služby, venčení domácího mazlíčka, zapnutí pračky nebo mytí nádobí, způsobily, že hranice mezi prací z domova a domácími pracemi je velmi tenká. Jenom nejsilnější jedinci dokážou během práce z domova udržet koncentraci na uzdě a tlustou čárou oddělit pracovní život od osobního. Náročnost situace se navíc stupňuje s vyššími venkovními teplotami.

Možná jste si sami všimli, že v zimních a mrazivých dnech vám práce z domova nedělá takový problém jako během dnů, kdy je venku třicet stupňů ve stínu. Rozhodně se nejedná pouze o váš subjektivní pocit. Studie zveřejněná v Plos medicine totiž ukázala, že vlny veder ovlivňují kognitivní funkce mozku, což následně vede k tomu, že lidé pracují pomaleji a nepřesněji. Vše je způsobeno tím, že v teplých měsících si méně krve najde cestu k našim orgánům, jako je například právě mozek. Následně se cítíme unaveně, a zároveň bojujeme s pracovní produktivitou. Naštěstí existuje několik jednoduchých tipů, díky kterým budete produktivnější i během teplého počasí. 

Mohlo by se vám líbit

Jak vypadá ideální rutina při práci z domova?

Home office, remote work nebo práce z domova. Ať už trendu posledních měsíců říkáte jakkoliv, jedno je jasné. Práce z domova sice zní lákavě, avšak ve skutečnosti vyžaduje pevný řád a notnou dávku sebezapření. Pokud stále s home office bojujete, nezbývá nic jiného, než si nastavit denní režim, díky kterému zvládnete oddělit pracovní život od osobního.
marianne.cz

1. Naplánujete si svůj den

Už od rána cítíte, že dnešní pracovní den nebude překypovat produktivitou? Čas od času není na škodu, když uberete ze svých pracovních povinností a některé úkoly necháte na zítra. Sepište si na papírek neodkladné povinnosti, na které se zaměřte v dopoledních hodinách. Na odpoledne si nechte úkoly, které jsou méně náročné a nevyžadují přemíru pozornosti. Stejně tak si naplánujte, co budete dělat po práci. Chcete si užít zbytek dne u bazénu? Nebo vás čeká ledová káva s kamarádkou? Přesně tyto aktivity budou vaším motorem ve chvíli, kdy pracovní morálka bude na bodu mrazu.

2. Hrátky s budíčkem

Na předchozí bod navazuje také časný budíček. Chápeme, že při práci z domova je jednoduché upustit od pravidelného času vstávání a podlehnout pocitu, že se můžete během všedních dnů vyspat do růžova. Myslete ale na jednoduchou rovnici. Čím dříve vstanete, tím dříve váš pracovní den skončí. Pokud do pracovního kolotoče naskočíte už v sedm ráno, můžete mít jistotu, že během čtvrté odpolední už budete mít „padla“. Ideální pro všechny, kteří si léto chtějí užívat plnými doušky. V případě, že jste noční sova, můžete si naopak začátek pracovního dne posunout na pozdější hodinu. Díky tomu můžete například sportovat dopoledne, a následně se během parného odpoledne „chladit“ prací.

Mohlo by se vám líbit

Poznejte svůj spánkový chronotyp a zatočte s nepříjemnou únavou

Už dávno neplatí, že se lidé dělí na ranní skřivany a noční sovy. Podle klinického psychologa Michaela Breuse totiž existují čtyři chronotypy, se kterými se můžeme setkat. Jste milovník brzkých rán jako lev či delfín, nebo dáváte přednost spánku jako medvěd a vlk?
marianne.cz
Info ikona
Home office

3. Hydratace nad zlato

Není žádným tajemstvím, že v letních měsících bychom měli dbát na dostatečný příjem tekutin. Jenže zatímco při pobíhání po městě nebo hektickém dnu v práci na tekutiny nezapomínáme, během home office se může stát, že teprve večer vypijeme první sklenici vody. Položte si na svůj pracovní stůl lahev s vodou, díky čemuž na pití nezapomenete.

Naopak se během horkých dnů snažte vyhnout popíjení kofeinových nápojů. Samozřejmě, že jedna ledová káva není hřích. Na druhou stranu rozhodně není vhodné, abyste namísto vody pili pouze kávu nebo energetické nápoje. 

4. Pravidelné přestávky

Zatímco v kanceláři si občas pro něco odběhnete, prohodíte pár slov s kolegyní, vyzvednete poštu na vrátnici nebo si v rámci prokrastinace dojdete pro kávu, během home office sedíte u stolu a vroucně doufáte, že vás od práce vyruší alespoň kurýr s balíčkem. Pokud se tak nestane, dost možná u počítače prosedíte nejméně osm hodin čistého času, které se rychle odrazí na vaší náladě i fyzické pohodě. Odborníci ale varují před mylnou představou, že osm hodin u počítače lze vykoupit HIIT tréninkem, během na 5 km nebo třeba hodinou jógy. Pravdou sice zůstává, že sportovní aktivita po práci je důležitá, avšak opravdovým klíčem k work-life balance jsou pravidelné přestávky spojené s fyzickou aktivitou! V ideálním případě si po každých dvaceti minutách dopřejte krátkou pauzu, během které protáhnete tělo, uděláte několik dřepů nebo třeba jumping jacks. „Přerušte své sezení a udělejte cokoliv, co zvýší vaši srdeční frekvenci, zahřeje vaše svaly a odpočine vašemu mozku,“ radí lékařka Zoe Williams.

Mohlo by se vám líbit

Proč v Nizozemsku zbožňují home office?

Home office, práce z domova nebo 'remote job'. Tři slova, která v posledních měsících byla v pracovních hovorech nejčastěji skloňována. Není divu, vždyť příchod pandemie koronaviru způsobil, že malé i velké firmy ze dne na den přesedlaly na tento způsob pracovního dne. Jenže zatímco u nás šlo o novinku, holandští zaměstnanci už dávno na home officu byli...
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě