Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Pomalé Velikonoce aneb Užijte si letošní Velikonoce bez stresu

V uplynulých dvou letech jsme si Velikonoce kvůli pandemii koronaviru příliš neužili. A tak se letos konečně můžeme těšit na tradiční Velikonoce plné koledníků, rodinných setkání i duchovního rozměru.

Velikonoční úklid bez starostí

Většina hospodyněk si před Velikonocemi dělá vrásky s velkým jarním úklidem. Pokud propadáte panice, že jste ještě nestihla umýt okna nebo vyprat ložní prádlo, pak vás musíme zabrzdit. V tomto ohledu se vyplatí, když poslechnete pranostiky, které říkají, že na Velký pátek bychom neměli prát prádlo, zametat ani péct. Nenechte se rozhodit smítkem prachu na televizi nebo lehkým nepořádkem v dětském pokoji. Velikonoce rozhodně neslavíme proto, abychom celý dům vypulírovali od sklepa až na půdu.

Mnohem lepší bude, když se během Velikonoc budete řídit norským zvykem. Norské Velikonoce se totiž točí okolo detektivního žánru. Na pultech obchodů tak vedle vajíček můžete najít také paaskekrimmen, velikonoční detektivky, které čtou celé rodiny. Pozadu nejsou ani norské televize, které do programu zařazují detektivky nejen od Agathy Christie. Vytáhněte ze své knihovničky oblíbenou detektivku a namísto úklidu se pusťte do čtení. Uvidíte, že kniha je lepší společník než hadr a koště.

Mohlo by se vám líbit

Šedivé úterý, Škaredá středa či Zelený čtvrtek. Znáte zvyky, které se pojí s těmito dny?

Předvelikonoční týden je plný zvyků a pranostik.
marianne.cz

Čas na kreativní tvoření

Máte doma malé děti? Pak využijte blížících se Velikonoc a připravte pro své děti tvořivé odpoledne. Pokud si k ruce vezmete vyfouknutá vajíčka, barvy a stužku, pak dokážete během několika minut vytvořit závěsné kraslice na větvičky kočiček. Menší děti můžou vytvořit pestrobarevná papírová vajíčka, na která lze z druhé strany napsat vzkaz a odeslat poštou jako velikonoční pohled pro prarodiče nebo známé.

Nic nebrání ani tomu, abyste se kreativně vyřádili i vy. Dospělí se mohou vrhnout do jednoduchého velikonočního věnce z březových proutků, který dodá vašim domovním dveřím tu správnou velikonoční atmosféru. Domovu zase budou slušet tři jednoduché velikonoční dekorace, které zvládnete vyrobit za jedno odpoledne.

Barvení vajíček

Samozřejmě nezapomeňte ani na přípravu velikonočních kraslic. Pokud chcete následovat tradice, pak vajíčka můžete nabarvit přírodními pomocníky. O krásně žlutou barvu vajíček se postará kurkuma, růžové barvy docílíte s pomocí červené řepy, zelená barva vznikne díky kopřivám a za hnědou barvou stojí cibulové slupky. V případě, že velikonoční vajíčka chcete odít do tzv. košilek, můžete využít aktuálního vydání časopisu Marianne Venkov & styl, u kterého najdete právě sadu velikonočních košilek.

Info ikona
Vejce

Vařte pro radost

Nedílnou součástí Velikonoc je také bohaté hodování. „Lidé na Velikonoce nakupují dražší a pestřejší sortiment masa a vybírají si i druhy, které se v jejich nákupním košíku obvykle neobjevují, například mladá masa jako jehněčí či telecí,“ říká František Diepold z makro ČR. Masa se dokonce prodá víc než před Štědrým dnem. Kromě toho lidé na Velikonoce ve velkém kupují také vejce, alkohol či cukrovinky a sladké pečivo, jako je například tradiční mazanec. Pokud se rozhodnete strávit část Velikonoc v kuchyni, pak vyzkoušejte tradiční velikonoční pokrmy. Inspiraci můžete například najít v Postní kuchařce od kořene po nať od Pavla Drdela. Strávníky ve vaší domácnosti ale jistě potěší také velikonoční nádivka s kopřivami nebo dokonale nadýchaný velikonoční beránek. Samozřejmě se můžete vrhnout také do pečení jidášů nebo zmiňovaného velikonočního mazance.

Velikonoční radosti nejen pro koledníky
Mohlo by se vám líbit

Recept na výbornou vajíčkovou pomazánku

Vajíček letos asi moc nevykoledujeme, ale bez této pomazánky si Velikonoce nedovedeme představit.
marianne.cz

Související články

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití