Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Proč bývají muži nespokojení a opouštějí své ženy?

Starý šéf a mladá sekretářka, nebo aspoň atraktivní kolegyně z práce. Kdo by podobné historky neznal. Jsou noční můrou celé řady žen, zejména těch doma s dětmi. Naštěstí je vždy jasné, kdo je ten špatný. Manželský stereotyp je ubíjející, vždyť „muži jsou rozsévači semene“. Co když je to ale všechno maličko jinak?

Martin Zikmund | 25. 02. 2022

Možná to znáte. Skvěle vypadající manželka a matka ve svých 35 až 40 letech. Po porodu krásně zhubla, stará se o sebe, má nový účes. S manželem spolu už ale téměř nespí. Manžel o ni jakoby ztratil zájem. Alespoň že ten nový milý čerstvě rozve­dený kolega v práci, kam se vrátila, jí pořád říká, jak vypadá sexy, jak krásně voní, často jí neopomene dát ruku na rameno či obejmout a dlouze se jí dívat do očí. A manžel? Ten nic! Přijde domů, dřepne na gauč a zeptá se, co bylo v práci. Nového účesu si nevšiml! Jak tohle dopadne? A čí to bude vina?

O ženách, co si nevšímají svých mužů

Existuje věc, kterou 94,5 % mužů považuje za velmi či extrémně důležitou ve svém životě. Kupodivu to není ani jídlo, ani sex. S partnerským sexem to ale bytostně souvisí, zejména pak s jeho frekvencí a kvalitou. Přesně tuhle věc, respektive pocit, může svému muži dát jeho partnerka, 88 % z nich to ale nedělá a jejich partneři trpí. Zjistila to kanadská sexuoložka Sarah Hunter Murrayová. Čím déle to ženy nedělají, tím je pro muže utrpení větší a tím více se projevuje absence této věci ve vztahu obou partnerů i v ložnici. Až jednoho dne přijde empatická mladá sekretářka, či sexy kolegyně, která jim to nabídne měrou vrchovatou a…

A co že je ta věc, co drtivé většině mužů chybí? Jde o pocit, že muž je (pro svoji ženu) sexuálně atraktivní. Ano, o ten samý pocit, který je důležitý i pro ženy a který jim způsobuje tolik trápení. Nám chlapům ovšem taky, jen to neříkáme nahlas. Ani doma ženě, ani kamarádům. Je to tabu. A čím atraktivnější pro nás naše partnerka je, tím je absence toho pocitu větší tabu. Protože proč by tak nádherná ženská byla zrovna s námi, že jo? Beztak už někoho asi má, třeba toho či onoho, co o něm pořád mluví.

Mohlo by se vám líbit

Opravdu platí, že kdo nežárlí, ten nemiluje?

Žárlivost jsme zažili asi všichni. Kde se bere a dá se jí vyvarovat? Vydejte se s námi na cestu do hlubin žárlivcovy duše.
marianne.cz

Jak dát mužům, co potřebují

Sarah Hunter Murrayová samozřejmě přišla i s konkrétním návodem. Ve své terapeutické a sexuologické praxi i výzkumu totiž zjistila, kterých pět věcí mužům dodává pocit sexuální atraktivity. Od toho, co k tomuto pocitu potřebují ženy, se to paradoxně nijak zvlášť neliší.

První z těchto věcí jsou komplimenty o fyzickém vzhledu...Dotančili jsme, byla tak krásná, jak jsem ji znal z plakátů. Dlouze se mi podívala do očí, usmála se, a najednou řekla: „Vy jste tak nádhernej vysokej chlap! A skvěle tančíte!“ Byl jsem v sedmém nebi, až jsem si říkal, že slyšet něco podobného dvakrát za večer je jak z nějakého snu. To není úryvek z románu pro ženy, jen osobní prožitek z oslavy čarodějnic v roce 2012 na Malé Straně. Letos to bude sedm let a i když ten večer jsme s Danou, tehdy ještě slečnou, strávili dohromady tak deset minut, pořád mi to dělá radost a hřeje mě to u srdce vždy, když ji vidím v televizi. Jedna jediná věta doplněná o jeden jediný pohled. Kolik šrámů to dokáže zahojit, když je skutečně autentická. Představte si, co to může udělat s vaším partnerem a jak silný se bude cítit, když mu podobnou pozornost budete projevovat aspoň jednou do měsíce.

Info ikona
Rozvod

Co můžete zlepšit?

Umění flirtování je to, co dělá začátky každého vztahu tak krásné, plné jiskry a energie. Kéž by to nebyly jen začátky. Však kdo by neměl rád ony dvojsmysly, pohledy s mlčením naplněným erotickým obsahem a nejrůznější náznaky. Pod tíhou provozních věcí a logistiky dětí se však záhy vytrácejí. A to není pro vztah dobře, a podle Mur­rayové ani pro naše mužské ego.

A co doteky? Najdete to v každé druhé příručce o randění. Když na vás při rozhovoru žena neustále jakoby náhodou sahá – na ruku, tvář, vlasy, rameno, zkrátka kamkoli, tak o vás stojí. My to víme. Vypozorovali jsme to, zažili jsme to, četli jsme to. A pokud už to nezažíváme s vámi, najde se nějaká mladá sekretářka nebo sexy kolegyně, co to taky moc dobře ví. Jen ještě pozná, že my to s vámi nezažíváme a jak nám to bytostně chybí. Doteky spouští produkci oxytocinu. To je hormon, který se syntetizuje v hypotalamickém jádru a přes neurohypofýzu putuje dál do krevního oběhu a ovlivňuje celou řadu extrémně důležitých procesů v těle. Zatímco ženy ho znají hlavně díky porodu a kojení, nám zvyšuje kontrakce hladké svaloviny semenného provazce. Čím víc jemných doteků a hlazení, tím dál vystříkne sperma a tím větší je pravděpodobnost početí. Jenže oxytocin má mnohem důležitější funkce než ovlivňování hladkých svalů pánevního dna. Je to jeden z hormonů štěstí. Hormon, který zabraňuje adenohypofýze v tvorbě hlavního stresového hormonu ACTH, hormon, který je zodpovědný za pocity sounáležitosti a partnerské i rodičovské lásky. Hormon, díky kterému Marianne píší a čtou lidé, a ne třeba hroši. Umožnil nám totiž dostat se na vrchol potravinového řetězce – díky radosti ze života pospolu a ze spolupráce. Není to dost důvodů pro to, abyste se s partnerem občas objali, pohladili nebo třeba chytli za ruce?

Mohlo by se vám líbit

Jak otec ovlivnil vaše partnerské vztahy?

Když se dospělé ženy baví o muži svého života, obvykle hovoří o manželovi, příteli nebo bájném princi na bílém koni. Mužem jejich života byl, je a bude někdo zcela jiný – otec. A to dokonce i tehdy, když v jejich životě téměř nebyl, a tím spíš, když ho třeba nenávidí. Jeho role je tím ještě silnější.
marianne.cz

Samozřejmě, Murrayová coby sexuoložka nemohla opomenout dění v ložnici. Pro mnohé bude však překvapujícím zjištěním, že k tomu, aby se muži cítili být sexuálně atraktivní, není potřeba ani slavné Plzákovo „sex, kdy se mu zachce“, ani přehrávání scének z porna doma v ložnici. Roli hrají zcela jiné dva faktory. Iniciace sexuální aktivity ze strany ženy je první z nich. Řečí o tom, jak by muž měl ženu dobývat, jsou plné knihy. Ty knihy, které s oblibou čtou single ženy a ženy nespokojené ve vztahu. Přitom není nic víc sexy, než když žena dá aspoň občas najevo, jak moc muže chce, a třeba pro to i něco udělá. Jasně, není to snadné. Stačí blbě odhadnout situaci, a vaše vlastní ego dostane tvrdou ránu. My muži to moc dobře víme. Přesto jsme na to obvykle ještě nerezignovali. Zkuste na to nerezignovat ani vy. Nadšená partnerka během sexu. Pamatuju si první porno, co jsem viděl. Na začátku gymplu ho někdo přinesl na videokazetě (jo, jsem starý) a oplývalo rychlodabingem. Vášnivou scénu plnou sexuálního napětí tak doprovázel suchý monotónní komentář: „Řekni, že se ti to líbí, řekni, že se ti to líbí. Ach, ach, můj bože, můj bože!“ No, půjčovali jsme si to pro pobavení, protože erekci u tohohle nemůže mít asi žádný muž. A to ani když se to nebude dít na obrazovce, ale naživo. Ono obecně přehrávání porna a předstírání nám na pocitu sexuální atraktivity nepřidává.

Co tedy tou nadšenou partnerkou Mur­rayová myslí? Jeden z respondentů výzkumu uvedl: „Tím, že se mi dává. Nejde o sexuální stránku věci. Stane se to, když jsme spolu, všechna ostatní vyrušení reálného světa vymizí a my se soustředíme jen na sebe. Sdílíme otevřeně své emoce bez vyrušení. Necháváme působit chemii mezi námi, aby se toho ujala.“ Ano, i sex je potřeba prožívat nerušeně, vědomě a v kontaktu s tělem svým i partnerovým. To je tím myšleno.

Kdo dřív dá, ten dřív mele

Proč tedy bývají muži v sexu nespokojení a opouštějí své ženy? Dost často ze stejných důvodů, jako to dělají ženy mužům. My zkrátka potřebujeme mít pocit, že jsme pro našeho partnera sexuálně atraktivní. Ne, tohle není jednostranný návod na to, co „mají dělat ženy“, ba dokonce ani univerzální. Pokud si však oba partneři dokážou pravidelně a autenticky dávat těchto pět věcí, jejich vztah bude více živý, naplněný a ledasco přežije a ustojí.

O autorovi

Martin Zikmund je psychoterapeut, který často pomáhá lidem měnit jejich scénáře a napravovat hříchy jejich rodičů. Je autorem podcastu 13 hříchů rodičovství a blogu Je čas na změnu. Věnuje se také pořádání školení pro firmy na různá témata v oblasti duševního zdraví.

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě