Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Romantická historie! Kde se vzala legenda o sv. Valentýnovi?

Info ikona
Valentýn

Novodobý "výmysl"? Ani omylem! Legenda o svatém Valentýnovi se pravděpodobně zrodila už ve 3. století.

Komerční svátek, svátek obchodníků nebo svátek Západu! 14. únor si vysloužil už mnoho přezdívek, avšak málokterá dokázala vystihnout jeho skutečnou povahu. I když by se mohlo zdát, že Valentýn je doopravdy svátkem růžové komerce, opak je pravdou.

Mohlo by se vám líbit

Jedna z legend totiž hovoří o tom, že Valentýn byl biskup, který žil ve 3. století v italském městě Terni. Jeho úhlavním nepřítelem byl vládce Claudius II. Když Claudius II. zakázal svým vojákům, aby se ženili (údajně proto, aby je ženy nerozptylovaly), Valentýn se jeho nařízení nezalekl, a zamilované dušičky tajně oddával. Bohužel „rebelie“ biskupovi neprošla, a tak byl 14. února popraven. O tom, že svátek zamilovaných není žádným novodobým výmyslem, svědčí také nejstarší dochovaná valentýnka. Ta pochází ze 14. února 1477 a její autorkou je Margery Brewsová. V dopise svému milému píše, že požádala matku, aby se u otce přimluvila za vyšší věno – bohužel neúspěšně. „Jestliže mě však miluješ, a já věřím, že ano, pak mě kvůli tomu neopustíš,“ dodává Margery ve valentýnce. No není to romantika? 

Info ikona
Valentýn

Jak se k svátku staví Češi?

Ani dlouhá historie svátku sv. Valentýna nepřesvědčila Čechy k tomu, aby tento den vzali za vlastní. S jistotou ho oslavuje jen čtvrtina Čechů, každý druhý ho slavit nebude. Nejčastěji proto, že tento svátek považují za příliš komerční a uměle importovaný ze zahraničí. Průzkum Equa bank z roku 2020 ovšem ukázal, že se v oslavách Valentýna přizpůsobujeme tomu, co chce protějšek. Zajímavé je i samotné vnímání oslav. Zatímco muži by nejraději vzali svou partnerku na romantickou večeři nebo večer strávili společně v soukromí, ženy dávají přednost večeru v soukromí či romantickému víkendu v nějakém evropském městě. Večer v ložnici si například přeje jen 4 % respondentek.

Skutečnost, že ženy rády vyráží na Valentýna do zahraničí potvrzuje také Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia. Podle jejích slov v 60 % nakupují valentýnské zájezdy ženy okolo čtyřiceti let„Nejčastěji Češi míří během Valentýna za teplem, ale také na lyže nebo do termálních lázní,“ říká Řezníčková. Největší zájem je podle ní o dovolenou v Egyptě, kam vyráží téměř 25 % všech klientů agentury Invia. „Velký nárůst, a to 60 % oproti minulému roku vidíme u Spojených arabských emirátů, kam se chystá 15 % našich klientů,“ říká Řezníčková. Na třetím místě jsou Kanárské ostrovy, kam chce 11 %, 9 % bude cestovat po Česku, shodně po 8 % jede raději než do tepla pořádně si zalyžovat do Rakouska nebo Itálie. 

Mohlo by se vám líbit