Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Tajemství šťastných párů...opravdu existuje?

Znáte je. Jsou spolu desítky let, a přesto se na procházce drží za ruce, a když se na sebe podívají, je to víc než jasné: tihle dva se prostě mají rádi. Mají jen kliku, nebo dělají něco jinak než my?

Jitka Lubojacká | 20. 03. 2023

Udržet si lásku, souznění a náklonnost i po desítkách let společného soužití – kdo z nás by si to nepřál? Dost možná jste na tohle téma už přečetli spoustu článků či knih a vyslechli množství rad a doporučení. Jenže praxe je vždycky trochu jiná. Barvitější a hůře uchopitelná. Přesto lze u těch šťastnějších z nás vystopovat jisté druhy chování, které fungují. Udržují ve společném životě intimitu a pocit, že milujeme a jsme milováni. Ať už jste na začátku vztahu, nebo jste spolu celou věčnost, vždycky je tu možnost je alespoň zkusit. Okopírovat vyzkoušené a pokusit se mít vztah příjemnější, přátelštější a láskyplnější.

Následující body můžete brát jako malý test, jak na tom s partnerem/partnerkou jste. V kolika bodech najdete shodu s těmi, jimž to vychází? Čím víckrát řeknete „ano, to děláme taky“, tím větší je šance, že vám vztah vydrží a budete se v něm cítit spokojení.

Jen tak si povídají

Pamatujete si ještě, jak jste si dokázali dlouhé hodiny jen tak povídat o úplně nepodstatných maličkostech? Jestli vztah něco utužuje, tak právě tohle: sdělování si hloupostí z každodenního života, postřehů a myšlenek mezi vámi vytváří kýžené pouto spříznění. Samozřejmě je dobré se naučit spolu i mlčet. Ale být k sobě otevření a upřímní a sdílet spolu, co prožíváte, je základ všeho.

Neodsuzují se

Dokážete mezi sebou vytvořit atmosféru, kdy se nebojíte říct či udělat cokoli, aniž byste měli obavu, že vás ten druhý odsoudí nebo se vám vysměje? Šťastné páry to umějí. Přijmout jeden druhého i se všemi chybami je nejen lidské a láskyplné, ale zároveň to tvoří základ pevného svazku. Snaha druhého změnit je vždy signálem, že nám v něčem nevyhovuje. Pak se ale nabízí otázka, proč s ním vlastně jsme? Jediná osoba, kterou přitom změnit můžete, jste vy sama / vy sám.

Podporují se

V tomhle je naše psychika naprosto neomylná. Když slyšíme pochvalu nebo slova podpory, zaplaví nás koktejl hormonů dobré nálady. A na toho, kdo je vyslovil, se hned díváme o poznání přívětivěji. Takhle jednoduší jsme. Pochvala je signál, že nám na druhém záleží. Stačí dvě tři slůvka a nálada v páru se okamžitě zlepší. Jednoduchý trik, že? Škoda ho nevyužít.

Mohlo by se vám líbit

Ženy, v jejichž životech nefiguroval otec dle představ: Mají šanci na normální vztah?

Rodiče jsou obvykle těmi, u nichž vidíme, jak vztahy fungují a něco z nich přejímáme a bereme si v dospělosti do svých partnerských vztahů. Ale jak tyto představy vznikají, když člověka vychovává single rodič? Na to jsme se podívali s odbornicí na lásku – Markétou Šetinovou.
marianne.cz

Smějí se spolu

Stejný smysl pro humor je tmelem, který vás přenese i přes horší chvilky. Což je důležité si uvědomit především na začátku vztahu: pokud se dokážete navzájem rozesmát, máte velkou šanci, že spolu oslavíte i stříbrnou svatbu. A pokud se vzájemný humor v poslední době z vašeho života vytrácí, je nejvyšší čas se zamyslet proč. Na všechno jsou vždycky dva, takže je dost možné, že na tom nesete svůj podíl i vy. V návalu starostí občas zapomínáme, že bychom spolu alespoň občas měli mluvit jen tak lehce, nezávazně, s nadsázkou… Při pořádné dávce smíchu naše tělo zaplaví oxytocin, hormon štěstí a dobré nálady, a náš mozek si zapamatuje, s kým to bylo. Což je přesně ten důvod, proč společnost dotyčného vyhledáváme a chceme s ním být.

Říkají častěji my než já

Bydlíme spolu, jíme spolu, spíme spolu… Nebo každý zvlášť? Vše společné sbližuje. A naopak. Čím víc aktivit děláte odděleně, tím k sobě máte dál. Tohle je dost těžké vybalancovat, protože každý z nás má jinou potřebu svobody, ale v zásadě tato rovnice platí. Čím více společného, tím pevnější vztah. Šťastné páry mají většinu plánů společných a jen nepatrnou část oddělených. Pokud to máte obráceně, někde je nejspíš něco špatně.

Škádlí se

Vzájemné popichování bývá typické pro začínající vztahy a tam, kde se nevytratí, většinou nechybí ani tolik potřebné napětí ve vztahu. A naopak tam, kde schází, přichází nuda, zabiják každé lásky. Páry, které se dokážou i po letech škádlit, utahovat si ze sebe a přátelsky se popichovat, mají také lepší a uspokojivější sex. Otázka samozřejmě je, jestli to náhodou není obráceně (kde je lepší sex, mají lidé taky chuť se škádlit), ale pojďme se shodnout na tom, že jsou to prostě spojené nádoby a jedno může přivolat druhé. 

Desatero šťastného vztahu

Profesor psychiatrie Mark Goulston, autor uznávané knihy Just Listen (Jen naslouchej), sestavil pro portál Psychology Today deset pravidel, která posilují každý vztah. Tvrdí, že trvá tři týdny, než se z pravidla stane zvyk, který začneme dělat automaticky. A výsledek prý na sebe nenechá čekat.

1. Choďte spát společně

Když to dokážete, posílíte tím vzájemnou touhu, toleranci i pocit propojení. V začátcích vztahu to tak přece děláme zcela podvědomě!

2. Pěstujte stejné zájmy

Mějte něco společného a něco svého. Důležitá je rovnováha.

3. Chytněte se na procházce za ruce

Tohle gesto vydá za tisíc slov, je znakem důvěry a souznění.

4. Důvěřujte si a odpouštějte

V každém vztahu dojde k nedorozumění, ale pokud svému partnerovi důvěřujete, ušetříte si mnoho negativních emocí.

5. Buďte pozitivní

Pokud se budete snažit najít na partnerovi cokoli negativního, určitě uspějete. Ve funkčních vztazích je to ale právě naopak: hledejte to lepší a neváhejte to vyzdvihnout.

6. Objímejte se

Páry, které se zdraví objetím, posilují a udržují vzájemnou intimitu. Stačí pár vteřin a hned se cítíte o dost lépe.

7. Přejte si dobré ráno a hezký den

Zdá se to jako drobný detail, ale znamená to, že vám na druhém záleží – a jemu na vás.

8. Říkejte si: mám tě rád(a)

Jste hrdí na to, co jste spolu vybudovali? Váš vztah, děti, kamarádství? Řekněte si to.

9. Zajímejte se o sebe navzájem

Občas nezapomínejte poslat si jen tak zprávu, ať víte, jaký má partner den.

10. Buďte hrdí, že jste pár

Šťastné páry dávají najevo, že k sobě patří. Ve společnosti si sedají vedle sebe, občas se vzájemně dotknou… Nic přehnaného, jen drobná gesta, která značí jediné: jsme spolu rádi.

Mohlo by se vám líbit

Proč moudré ženy nežárlí? Naučte se tuto emoci vnímat správně a změní se vám život

Žárlivost je velmi nepříjemná emoce, která s sebou přináší pocity hněvu, méněcennosti a smutku. Když se nad tím člověk zamyslí, je tedy žárlivost víceméně velmi hloupá a zbytečná emoce, přesto si ji někdy člověk nedokáže odpustit. Žárlivost je však především velmi negativním prvkem ve vztahu a v extrémních případech může vést ke konci vztahu nebo dokonce k tragédii. Moudré ženy vědí, že žárlivost jim nic dobrého nepřinese, a mají hned několik způsobů, jak se žárlivosti nepodvolit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem