Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 rad, díky kterým zůstanou vaše prsa zdravá a krásná

Info ikona
Zdravá a krásná prsa

Ženská prsa jsou již od pravěku považována za symbol ženskosti, sexuality a mateřství. „Aby prsa zůstala krásná a udržela si svůj vzhled co nejdelší dobu, je důležité se o ně starat,“ nabádá MUDr. Libor Kment, plastický chirurg z kliniky ESThÉ. A jaká jsou jeho doporučení?

Promotion | 12. 05. 2022

1. Nezapomínejte na správnou podporu

Nejen kůže, ale i tkáně jsou náchylné na působení gravitace, na výkyvy váhy, hladiny hormonů v krvi a další vnější faktory. Na tvar a velikost mají vliv mimo jiné dědičnost, ale třeba i antikoncepce. Velmi také záleží na poměru mléčné žlázy k tukové tkáni prsů (což je dáno opět  geneticky; vyšší zastoupení žlázy je u dívek a mladých žen, proto jsou prsa pevnější a tužší). A i když je trendy a sexy chodit bez podprsenky, gravitace v takových situacích povadlost prsů jenom urychlí. Nošení elastické podprsenky, nejlépe po celý den, je nejlepší způsob, jak si  pevnost prsou udržet co nejdéle. Pakliže vás příroda obdarovala velkými ňadry, je na místě, abyste s podporou i spala. Při sportu je padnoucí podprsenka dokonce nutnost.

2. Kůži prsou pravidelně promazávejte a chraňte před sluncem

„Kůže na prsou je velmi jemná. Je tedy vhodné řádně ji hydratovat kvalitními krémy. V období výraznějšího zvětšování prsů jako například v pubertě, v těhotenství nebo při výraznějších změnách při užívání antikoncepce bych doporučil používat speciální krémy proti vzniku strií. Jemnou kůži prsů včetně bradavek je potřeba chránit před sluncem podprsenkou nebo krémy s vysokým UV filtrem,“ vyjmenovává MUDr. Kment. Kvalitu kůže i celkovou pevnost prsů mohou ovlivnit i jemné masáže jako například masáže prsů proudem sprchy, střídání teplé a chladnější vody. Ženy s objemnějšími prsy často trápí vrásky v dekoltu. Předejít jim je možné opět hydratací krémy, důslednou ochranou kůže před slunečními paprsky a také vyvarováním se spaní na boku.

3. Myslete na svá záda a správně se hýbejte

Aby vynikl tvar a velikost prsů, je důležité chodit vzpřímeně a nehrbit se. Cvičení, a zejména pak cviky posilující prsní svaly, ale i ostatní svaly hrudníku, zad a ramen mají blahodárný vliv na správné držení těla, pevnost i celkové zdraví prsou.  

4. Vyšetřujte se, v jakémkoliv věku

Nemoci prsů postihují ženy od určitého věku relativně často. Pokud narazíte na bulku v mládí, bude se s největší pravděpodobností jednat o nezhoubný fibroadenom. Ve vyšším věku se pak mohou v prsech objevit cysty, různé mastopatie a největším strašidlem je rakovina prsu. Ovšem karcinom prsu, který je v České republice nejčastějším nádorem žen, se vyloučit nedá nikdy. Naštěstí se v dnešní době dá velmi dobře léčit, zejména při včasném záchytu. Každá žena (jakéhokoliv věku) by si proto měla pravidelně prsa vyšetřovat. Existují návody na to, jak se samovyšetření pohledem a pohmatem provádí. Při jakémkoli podezření či nejasnosti byste se ale měla okamžitě obrátit na lékaře v mammologické poradně nebo svého gynekologa. Ten si s vámi napřed promluví, provede vyšetření pohmatem a při jakémkoliv podezření vás odešle na vyšetření ultrazvukem nebo mammografem (to se mimo jiné pravidelně provádí v rámci prevence u starších žen). Vyšetření prsů ultrazvukem nebo mammografie by také měla být provedena před každou operací prsů.

5. Nebojte se svěřit do rukou expertů přes estetiku

„U nás na klinice ESThÉ řešíme vrozené vady prsů, asymetrie, upravujeme tvar ženám s povislými prsy, můžeme ulevit ženám s velkými těžkými prsy jejich zmenšením a vytvarováním, zvětšíme méně vyvinutá prsa, můžeme upravit tvar a velikost bradavek a dvorců, vpáčené bradavky, vyplnit vpáčený hrudník a v neposlední řadě se staráme o ženy s onemocněními prsů. At již je to jen pouhé vyjmutí bulky v prsu, nebo části nemocné prsní žlázy, odstranění celé nemocné nebo rizikové žlázy a plastik provádíme i okamžité nebo následné rekonstrukce prsů po odstranění žlázy a nebo celého prsu,“ uzavírá plastický chirurg MUDr. Libor Kment.

Tip: Klinika ESthé přichází s letní akcí na operaci prsů a kvalitními implantáty Mentor s doživotní zárukou. U plastické operace prsou můžete získat slevu až 14 000 Kč (podle typu operace). Bezplatná konzultace je možná od 15. 6. 2022, provedení operačního výkonu od 15.7. do 31.8. Přijďte se poradit zdarma o možnostech, jak dosáhnout krásnějšího dekoltu.

 

Info ikona
Klinika ESthé
Měření