Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Jak si užít léto a nezruinovat si zásoby kolagenu v pleti?

Info ikona
Vliv slunce na kolagen v pleti

Užijte si léto bez kompromisů! Prozkoumejte, jak chránit zásoby kolagenu v pleti a udržet ji zářivou i v horkých letních měsících.

Promotion | 1. 08. 2023

Užívání si slunce a letní pohody je něco, co milujeme všichni. Ovšem, opalování má svou cenu - urychluje proces stárnutí pokožky, známý jako fotostárnutí. Zaměříme se blíže na důsledky, které může slunce způsobit naší pleti. Naučíme vás, jak si užívat slunce bez obav z vrásek či pigmentových skvrn a udržet si tak pocit radosti a pohody.

Červená ramena a bílé proužky od plavek jsou jen vrcholem ledovce 

Kdo se nikdy nespálil, nechť se přihlásí. Pravděpodobně by nás moc ruku nezvedlo. Zřejmě každý měl někdy pocit, že dnes “to až tak nepálí”, tak proč bych se mazal. A večer jsme se ve sprše. Ještě o něco horší verze je usínat s úžehem a vzbudit se puchýřky na místech, která předešlý den pouze pálila a zbarvila se do melounové barvy. 

Spálení od slunce rozhodně není sexy ani příjemné. Naštěstí máme jistotu, že za dva až tři dny se nám uleví a pokožka zregeneruje. Ale uzdraví se úplně? Bohužel ne. Poškození kůže sluncem má i dlouhodobější následky, které zůstávají i po tom, co zarudnutí vybledne.  

Pokud se soustavně a dlouhodobě opalujete, můžete začít pozorovat tyto znaky zrychleného stárnutí pleti: 

  • Pokožka je suchá a šupinatá – slunce kůži velmi vysušuje a vyčerpává z ní přirozené lipidy, které ji udržují hydratovanou. Výsledkem je pokožka, na které zůstávají stopy, pokud po ní přejedete i jen zlehka nehty. 

  • Mdlý, unavený a nerovnoměrný tón pleti – když je vaše pleť poškozená sluncem, zpomaluje se rychlost obnovy buněk. To znamená, že se vám hromadí staré, odumřelé kožní buňky, které pleti dodávají matný vzhled. 

  • Pigmentace – poškození sluncem může způsobit pihy, hnědé stařecké skvrny a další pigmentové skvrny, které už většinou nezmizí. 

  • Metličkové žilky a zarudlá pleť – k tomu může dojít v důsledku poškození kolagenu, o kterém si řekneme více za chvíli. 

  • Aktinická keratóza – známá také jako solární keratóza, jedná se o běžný stav, který je důsledkem dlouhodobého poškození sluncem. Jedná se o malé šupinaté výrůstky, které jsou sice většinou neškodné, ale mohou se vyvinout v rakovinu. 

  • Rakovina kůže – v konečném důsledku, dlouhodobé poškození sluncem významně zvyšuje riziko vývoje melanomu a dalších typů rakoviny pokožky. 

 

Celkově vzato je poškození sluncem něco, čemu je nejlepší se vyhnout. 

Jak je se má kolagen v pleti po sluneční lázni? 

Pokud se ptáte, jestli může sluníčko urychlit proces stárnutí vaší pleti, pak je odpověď ano, skutečně může!  

Poškození způsobené slunečním zářením může být způsobeno dvěma typy ultrafialového záření:  

  • UVB, které způsobuje zarudnutí a spálení (anglicky burning), a  

  • UVA, které proniká hlouběji a poškozuje buňky kůže (anglicky Aging - stárnutí). Konkrétně rozpad kolagenu a elastinu, který vede ke vzniku vrásek.  

Rozklad kolagenu je přirozenou součástí stárnutí - zejména u žen, které prošly menopauzou. Ale fotostárnutí tento proces ještě zrychluje díky zvýšené tvorbě škodlivých volných radikálů.  

Od teď už jen ve stínu?  

Pokud jste se spálili, není ještě důvod k panice. Vztah sluníčka a hladiny kolagenu už jsme zmínili. Není tedy nic jednoduššího než tělu dodat to, co jsme mu nechtěně vzali. Pojem Beauty-from-within – tedy krása zevnitř je trendem posledních let. O čem trend je? O tom, že tělu dodáváme potřebné látky formou doplňků stravy.  

Pravidelné užívání kolagenních peptidů může pomoci zrychlené stárnutí pleti zpomalit a napravit. Peptidy jsou totiž schopné proniknout do dermis, tedy do druhé vrstvy kůže, kde stimulují tvorbu nového kolagenu. 

Kolagenový nápoj, který obsahuje kolagen typu I a III je ideální pro omlazení a zpevnění pleti. Dbejte na to, aby se jednalo o bioaktivní rybí kolagen. Dle klinických studií se vstřebává až 1,5krát lépe než kolageny z jiných zdrojů (hovězí, vepřový). Další údaj, na který vědci přišli je, že denní dávka hydrolyzovaného mořského kolagenu by měla být ideálně 5000 mg. Tříměsíční kolagenová terapie vás svými účinky mile překvapí.  

Pokud je pro vás užívání kolagenu novinkou, vyzkoušejte doplňky stravy a kosmetiku Collamedic® 

1. Collamedic kolagenový nápoj s mořskými bioaktivními peptidy, 790 Kč 

Zdrojem kolagenu jsou divoké tresky z čistých norský vod. Klinické studie prokázaly, že po 8 týdnech užívání tohoto kolagenového drinku se vlhkost v pleti zvýšila průměrně o 34, 8 % a v maximu až o 80, 1 % 

2. Collamedic kapsle s kyselinou hyaluronovou a kolagenem, 890 Kč 

Kapsle obsahují patentovanou formu kyseliny hyaluronové ExceptionHYAL Star®. Tato látka získala v roce 2021 první místo v rámci soutěže NutraIngredients Asia Awards v kategorii Beauty from within. Soutěž oceňuje světově nejlepší ingredience v odvětví výživy a doplňků stravy zaměřujících se na omlazení pleti. Pravidelným užíváním dochází ke zvýšení kyseliny hyaluronové v těle o celých 40 % a vyhlazení všech typů vrásek v průměru o 20 % do 6-8 týdnů. 

3. Collamedic kolagenové sérum s kyselinou hyaluronovou, 890 Kč 

Sérum vyhlazuje jak povrchové jemné vrásky, tak vyplňuje i vrásky hluboké. Jeho kvalitu potvrdila i klinická studie, kdy po 6 týdnech zaznamenalo zlepšení stavu vrásek 75 % žen a k vyhlazení vrásek došlo v průměru o 23 %.  

Ke všem Collamedic produktům získáte zdarma silný vitamín C, který působí jako kolagen booster a podporuje naše tělo v jeho samotvorbě. 

Závěrem je nutné říct, že zdaleka nejlepším způsobem, jak bojovat proti poškození pleti sluncem, je předcházet mu. Používejte opalovací krémy s UVA i UVB ochranou, dodržujte pitný režim a ostrému polednímu sluníčku se vyhýbejte.