Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Jaká je trvanlivost kosmetických produktů a co se stane, když ji překročíte

Víte, jak dlouho je dobré používat řasenku, rtěnku nebo make-up? Jak poznáte, že jsou prošlé? A co se může stát s vaším obličejem, když budete přípravek používat „zkažený“? Pokud ne, máme pro vás odpovědi v článku.

Tereza Čaladi | 3. 10. 2022

Možná jste na tom podobně a také používáte své kosmetické produkty jednoduše do té doby, dokud je máte, a ani vás nenapadlo zkontrolovat, jestli vůbec mohou projít. Mohou. A pokud je budete používat po datu spotřeby, nejenom že nebudou pořádně fungovat, ale vám mohou způsobit i zdravotní problémy.

Pokud na kosmetickém produktu není datum spotřeby uvedeno, jedná se obvykle o 30 měsíců. V případě, že je kratší, mělo na nich být vždy napsané. Někdy se přitom schovává pod ikonkou, o které jste možná doteď nevěděli, co znamená. Jedná se o ukázaný drobný otevřený krém, na němž je napsané například 12M jako „spotřebovat do 12 měsíců“. Pokud však nemůžete datum spotřeby najít, toto je seznam nejčastěji využívaných kosmetických výrobků a informace o jejich spotřebě.

Řasenka a linka na oči

Doporučené používání těchto očních přípravků je 3 měsíce. Poté začnou vysychat a vytvářet žmolky a hrudky, ale také se v nich mohou začít hromadit bakterie. Ty při kontaktu s okem do něj mohou zanést infekci.

Make-up

Make-up, stejně jako další tekuté produkty, by měl být využívaný maximálně rok. Pokud jej budete používat poté, může být příčinou zarudnutí pleti, vyrážky či akné.

Pudr a oční stíny

Malovátka, která jsou na suché bázi, lze používat 2-3 roky. Poté může nastat i zde oční infekce, vyrážka nebo akné. Chránit se před nimi můžete i suchými a čistými štětci.

Krémy

Běžné krémy vydrží obvykle 3 až 6 měsíců od prvního otevření. Poté mohou podobně jako make-up způsobit vyrážku či bakteriální infekci.

Laky na nehty

Laky obvykle vydrží dobré 1-2 roky. Že nejsou v pořádku poznáte, když vyschnout, ztuhnout a celkově tak bude těžké je použít. Potom mohou způsobit zežloutnutí nehtů.

Rtěnky

Ty sušší vydrží déle, ty mastnější začínají už po roce žluknout. Celkově se tak doporučuje nepoužívat je více jak 12 měsíců, jelikož potom mohou způsobit vyrážku či kožní onemocnění.

Šampóny a sprchové gely

Tyto produkty lze používat od otevření zhruba 12 měsíců. Poté se může stát, že budou jednoduše nefunkční. Například vaše vlasy tak i po umytí budou mastné.

Parfémy

Voňavky jsou nejvděčnější z celé kosmetické řady, co se data spotřeby týče, jelikož žádné nemají. Díky obsahu alkoholu se zkrátka nemohou zkazit.

Mohlo by se vám líbit

Beauty etiketa: Měly bychom u kadeřnice mlčet? A jak říct, že se nám něco nelíbí?

Zdvořile konverzovat, nebo raději mlčet? A komu a kolik dát spropitné? Taky v salonu někdy tápete a bojíte se, že uděláte faux pas? Odpovědi na nejčastější otázky přinášíme rovnou od zdroje.
marianne.cz

V případě, že si nevzpomínáte, kdy jste svou kosmetiku zakoupili, lze snadno poznat, kdy již není dobrá. Krémy často změní svou konzistenci, barvu, někdy dokonce začnou zapáchat. Řasenky a make-upy vyschnout a začnou se v nich objevovat hrudky. Stíny a pudrové přípravky se začnou shlukovat a drolit. A tekuté přípravky mohou začít vytvářet vrstvy.

Trvanlivost kosmetických přípravků můžete podpořit vhodnou péčí o ně. Tedy jejich uchováváním v teplotě 15-20 °C (nejedná-li se o přípravky do kosmetické ledničky) a pravidelným čištěním houbiček a štětců, s nimiž si nanášíte na obličej make-up, pudr či stíny.

Mohlo by se vám líbit

Vysoká škola líčení aneb tipy a triky vizážistek, které musíte vyzkoušet!

Chcete se konečně naučit kouřové stíny a pochopit, v čem všem je rozjasňovač geniální? Absolvujte naši školu líčení. Učit vás budou ty nejlepší v oboru.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Krása
Kyselina polyglutamová: Nahradí nový trend v estetické medicíně milovanou kyselinu hyaluronovou?

Kyselina polyglutamová: Nahradí nový trend v estetické medicíně milovanou kyselinu hyaluronovou?

Krása
Myjete si správně vlasy? Kadeřník prozradil, zda skutečně funguje metoda, která právě boří internet

Myjete si správně vlasy? Kadeřník prozradil, zda skutečně funguje metoda, která právě boří internet

Krása
Teplo ani slunce si na vás nepřijdou: Jak správně pečovat o pleť v létě?

Teplo ani slunce si na vás nepřijdou: Jak správně pečovat o pleť v létě?

Krása
Toužíte po nových vlasech? Mezi trendy se vrací milovaný účes podle Rachel z Přátel

Toužíte po nových vlasech? Mezi trendy se vrací milovaný účes podle Rachel z Přátel