Přejít k hlavnímu obsahu
Krása

Zpátky k základům! Kosmetická rutina pro začátečníky i minimalisty

Info ikona
Makeup

Citlivá, podrážděná, plná pupínků… Proč je najednou vaše pleť nespokojená, když jí každý den věnujete tolik péče? Problém možná vězí právě v přemíře kosmetické lásky. To nejlepší, co pro ni někdy můžete udělat, je minimalistický přístup.

Karolína Demelová | 30. 08. 2022

Cesta ke zcitlivělé pleti, šupinkám, svědění, pupínkům nebo i periorální dermatitidě bývá občas dlážděná nejlepšími úmysly a uvažováním typu: pokud tenhle peeling rozjasňuje pleť a tohle sérum zase redukuje pigmentové skvrny, výsledky budou dozajista ještě lepší, když je zkombinuji. Naprostá většina z nás je ale v oblasti kosmetických ingrediencí v nejlepším případě poučenou amatérkou, takže neumíme odhadnout, jestli je patnáctiprocentní koncentrace vitaminu C moc, nebo málo, a jestli je rozumné používat ho dohromady s retinoidy nebo třeba ovocnými kyselinami. Výsledkem může být místo rozzářené pleti bez chybičky spíš celkové zhoršení, pokožka je nepříjemně napjatá, zarudlá a přecitlivělá. Co se to děje?

Pozoruji, že přibývá pacientek, které si stěžují na citlivou pleť. Řekla bych, že už je to dokonce každá druhá žena,“ uvádí dermatoložka Stephanie Alexandra Ihrisky z pražského Institutu klinické a estetické medicíny Asklepion. Příčin vidí spoustu: je více alergií, žijeme ve znečištěném prostředí, klimatizovaných místnostech, negativní vliv má i UV záření, stres, nedostatek spánku… „A také nevhodná a příliš agresivní péče o pleť,“ uzavírá výčet dermatoložka. Problém nastává ve chvíli, kdy dojde k narušení kožní bariéry, a pokožka tak přestane zvládat svou hlavní funkci: chránit před vnějšími vlivy. „Důležité je zmínit také kožní mikrobiom. Můžete si ho představit jako ekosystém tvořený spoustou mikroorganismů na povrchu pokožky, který ji chrání. Když se vychýlí z rovnováhy, může pleť zcitlivět.“

S akutními nebo dlouhodobými problémy samozřejmě vždycky zamiřte k odborníkovi, přechodné zcitlivění ale můžete vyřešit i samy tím, že svou rutinu zeštíhlíte (viz následující strana) a pleť necháte odpočinout. Péče, kterou si minimálně na následující čtyři týdny naordinujete, by neměla obsahovat pěnivé složky, parfemaci, alkohol a také aktivní látky, jako jsou retinoidy, AHA a BHA kyseliny a podobně. „Opatrná bych byla i s některými rostlinnými výtažky a esenciálními oleji v přírodní kosmetice, protože jsou to potenciální alergeny,“ radí dermatoložka. Co naopak pomůže, jsou ingredience jako zklidňující niacinamid, probiotika a prebiotika, jež posilují mikrobiom, termální voda nebo ceramidy, které obnovují a posilují kožní bariéru.

Info ikona
Make-up

Zvládly jste „kosmetický detox“, vaše pleť je už zcela v pořádku a vy byste se zase chtěly vrátit ke svým milovaným sérům a krémům? Dermatoložka radí zařazovat je po jednom a postupně. U nových přípravků si ze všeho nejdřív udělejte test snášenlivosti, kdy ho nanášíte dva tři dny jen na předloktí nebo jinou malou část kůže a pozorujete, zda nedojde k začervenání nebo svědění. „Dobré je začít s nižšími koncentracemi, aplikovat třeba jen dvakrát týdně a postupně se dopracovat ke každodennímu použití,“ dodává Stephanie Alexandra Ihrisky. A pamatujte si, že než uvidíte nějaké výsledky, trvá to minimálně osmadvacet dní, většinou déle – takže žádné zběsilé střídání!

Pilíře základní péče

Odlíčení a vyčištění

Naprostá nutnost, ať už jsou typ a aktuální kondice pleti jakékoli. Ráno z ní jemně smyjte zbytky nočního krému a kožního mazu čisticím gelem nebo mlékem, večer důkladně zbavte obličej nejprve veškerého líčení a opalovacího krému (přípravky s SPF filtry jsou odolné, takže je pro potřeby čištění pleti vnímejte v podstatě jako make-up), v druhém kroku přichází na řadu samotné čištění pleti. Vybírejte si přípravky, které jsou k pleti šetrné, nevysušují ji a po jejich smytí pokožka nepne.

Tonizace

Volitelný krok, který pomůže pleti rychleji vyrovnat pH a také lépe vstřebat látky obsažené v následné péči. Máte-li pokožku podrážděnou nebo zcitlivělou, vyhýbejte se ale tonikům s potenciálně dráždivými látkami, jako jsou například ovocné kyseliny. 

Sérum

Taktéž nepovinná položka, pokud se ale nepotýkáte s akutními dermatologickými problémy nebo vám odborník neporadil jinak, vyplatí se sérum do pečující rutiny zařadit. Vybírejte ovšem obezřetně, pro citlivou či dočasně nespokojenou pleť se nehodí séra nabitá silnými aktivními látkami, jako jsou třeba oblíbené retinoidy. Prozkoumejte kosmetické řady zacílené na zklidnění, posílení kožní bariéry a regeneraci. 

Pleťový krém

Zbytečně nic nekomplikujte a najděte si takový krém, který se zaměřuje především na to základní: chrání pokožku před vnějšími vlivy, obnovuje ji a zabraňuje jejímu vysušování a dehydrataci. Čím kratší a jednodušší složení, tím lépe. Pokud neobsahuje SPF a vyhovuje vám, klidně ho používejte na den i noc.

Ochrana před sluncem

Tenhle krok rozhodně nejde přeskočit, stejně jako čištění pleti. Jestli máte osvědčený denní krém, který ovšem neobsahuje dostatečný ochranný faktor (alespoň SPF 30), zakončete svou ranní rutinu poslední vrstvou v podobě lehkého pleťového opalovacího krému. Protože se ale rok od roku rozrůstá nabídka čím dál sofistikovanějších krémů, gelů a fluidů, které pleti vedle ochrany před UVA a UVB zářením poskytují například i anti-age péči, zmatňují nebo předcházejí vzniku hyperpigmentace, můžete s kvalitním přípravkem sloučit denní krém a ochranu před paprsky do jednoho kroku.

Zdroj článku