Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

10 nejznámějších módních termínů: Víte, co znamená femme fatale nebo haute couture?

Pokud vás pohled na nejnovější módní kolekce naplňuje vzrušením a stránky fashion magazínů jsou vaší oblíbenou četbou, tento článek je pro vás jako stvořený. Móda není pouze o sledování posledních trendů, ale také o porozumění specifickému jazyku. Chcete-li se vyhnout nepříjemným situacím v diskuzích a chcete se vyvarovat chyb, je důležité znát základní pojmy. Připravili jsme pro vás seznam deseti klíčových módních termínů, díky nimž se ve světě módy neztratíte.

Jana Szkrobiszová | 12. 05. 2024

Průvodce nejznámějšími termíny ze světa módy

Business Casual

Módní styl Business Casual představuje dokonalou rovnováhu mezi formálním a neformálním oblečením. Jde o elegantní kompromis nesoucí nádech formálního oblečení, který vnáší profesionální vzhled přijatelný v mnoha pracovních prostředích. Chinos kalhoty nebo sukně spolu s límečkovými košilemi a pletenými svetry tvoří základ, který umožňuje snadné kombinování a vytváření široké škály looků, jež jsou jak pohodlné, tak i stylové.

Dress Code

Pojem Dress Code je známý prakticky všem a odkazuje na specifická pravidla oblékání vyžadované určitou společenskou příležitostí nebo událostí.

Femme Fatale

Ve světě módy termín Femme Fatale vyvolává obraz svůdnosti spojující smyslnost s tajemnem. Tento styl je definován odvážnými kousky, které zvýrazňují postavu, doplněnými o elegantní doplňky. Příkladem může být outfit složený z černých kožených kalhot a krajkového topu, doplněný přiléhavým kabátem, červenými rty a vysokými podpatky.

Grunge

Styl Grunge, inspirovaný hudebním hnutím ze Seattlu v raných 90. letech, přináší do módy nekonvenční a hravě nedbalý vzhled. Typické jsou pro něj vrstvené kombinace, jako je flanelová košile s tričkem s logem rockových kapel, roztrhané džíny a masivní boty.

Mohlo by se vám líbit

Balonové rukávy, krajky a romantika: “Coquette girl” styl se vrací mezi módní trendy. Propadnete mu i vy?

To, že má móda cyklickou povahu, je všem jasné. V módním průmyslu momentálně rezonují kousky, které jsme nosili za dob našeho mládí i my. Designéři a módní domy se ale rozhodli vrátit trendy ještě o pár set let zpět a probudit tzv. “coquette girl” styl opět k životu. Propadnete mu letos i vy?
marianne.cz

Haute Couture

Haute Couture představuje vrchol módního umění, kde je každý kus ručně šitý na míru s nejvyšší precizností a důrazem na detail. Tento exkluzivní segment módy se soustředí na luxus, individualitu a inovativní design, který je prezentovaný na přehlídkách v rámci Haute Couture Fashion Week v Paříži.

Homeless style 

Homeless style je módní trend inspirovaný lidmi žijícími na ulici. Charakteristické je pro něj vrstvení roztrhaného a opotřebovaného oblečení, což vyvolává diskuse o etice.

Pasé 

Pasé je termín, který popisuje něco, co již není aktuální, vyšlo z módy nebo ztratilo svůj původní lesk a popularitu.

Prêt-à-porter

Pojem prêt-à-porter, v angličtině nazývaný ready-to-wear, odkazuje na konfekční módu vyráběnou ve standardních velikostech. Na rozdíl od haute couture, která je šitá na míru, prêt-à-porter nabízí vyšší dostupnost a praktičnost pro širokou veřejnost, přičemž stále zachovává určitou míru módní inovace a kvality.

Mohlo by se vám líbit

Jak vylepšit obyčejný outfit? Pomůžou vám oblíbené boty v trendy barvě

Červená barva a balerínky se drží mezi top módními trendy už delší dobu a hned tak nikam nezmizí. Když je kreativně zkombinujete, rozzáříte jakýkoliv outfit. Hodí se ke všem příležitostem, jsou elegantní, nadčasové a podobně jako červená rtěnka také sexy a šik. Zjistěte, proč tak skvěle fungují i jak je nosit a s čím je kombinovat. Bohatou inspiraci najdete také v naší galerii.
marianne.cz

Streetwear styl

Streetwear styl je označení pro oblečení inspirované městskou kulturou a subkulturami, jako je skateboarding, hip-hop a graffiti. Tento styl se vyznačuje pohodlnými a funkčními kousky, jako jsou mikiny, trička s potiskem, baseball čepice a tenisky, a zdůrazňuje individualitu a osobní vyjádření.

Vintage styl vs. Retro

Pojmy Vintage styl a Retro evokují nostalgii po minulosti, ale s jemným rozdílem. Vintage styl odkazuje na autentické kousky z minulých desetiletí, které přinášejí nejen kvalitu, ale i příběh. Na druhé straně, retro se inspiruje minulostí, ale jde o novou produkci, která se stylizuje do vzhledu a atmosféry konkrétního období.

I když jsme se zaměřili pouze na deset módních pojmů, ve světě módy existuje mnohem více termínů, které obohacují a rozšiřují naše pochopení oděvního průmyslu. Od obecných termínů, jako je fashion a chic až po specifické styly jako prêt-à-porter a streetwear, každý z těchto výrazů nese svůj jedinečný význam a historii. Doufáme, že tento průvodce a galerie fotek vám poskytnou základ  inspirující k dalšímu průzkumu bohatého a rozmanitého jazyka módy.

Jak vypadají konkrétní módní styly?

Související články

Móda
Kalhoty, které opticky prodlouží nohy i těm nejmenším z vás: Už je máte ve skříni?

Kalhoty, které opticky prodlouží nohy i těm nejmenším z vás: Už je máte ve skříni?

Móda
Módní ikona a vlivná první dáma USA: Slavné momenty Jackie Kennedy Onassis

Módní ikona a vlivná první dáma USA: Slavné momenty Jackie Kennedy Onassis

Móda
Saténová sukně je ideální do práce, na rande i na procházku. Už máte doma tu svou?

Saténová sukně je ideální do práce, na rande i na procházku. Už máte doma tu svou?

Móda
Jediný kousek, který budete letos v létě potřebovat: Je pohodlný a vypadá extra stylově

Jediný kousek, který budete letos v létě potřebovat: Je pohodlný a vypadá extra stylově