Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Módní ikona Iris Apfel oslavila 100 let! Svými osobitými outfity dokazuje, že věk je jen číslo

Info ikona
Iris Apfel

Všechny velké osobnosti módního světa se proslavily svým jedinečným stylem. Karla Lagerfelda si nedovedeme představit bez ikonického obleku, bílých vlasů a brýlí a Annu Wintour zase bez dokonale střiženého mikáda. A pak je tu nepřehlédnutelná Iris Apfel, která nyní oslavila sté narozeniny a je tak nejstarší žijící módní ikonou.

Karolína Peřinová | 11. 09. 2021

Iris ničí zajeté stereotypy a tabu týkající se věku. Ukazuje, že vám nemusí být dvacet, aby se z vás stala módní ikona a že ve stáří rozhodně nemusíte nosit nudné oblečení. Jediné pravidlo, které Iris v módě dodržuje, je zůstat sama sebou. A tak vám často může připomínat exotického papouška, který hraje všemi barvami, je ozdoben náramky, náhrdelníky, kožešinami, peřím a všechno to nosí s dokonalou grácií.

Mohlo by se vám líbit

Iris Apfel se narodila v Queensu v roce 1921. Za svůj život toho stihla mnoho a působila snad ve všech odvětví módního průmyslu. Po absolvování dějin umění na University of Wisconsin pracovala jako redaktorka v časopisu Women’s Wear Daily. Brzy si ale uvědomila, že tam není žádný redaktor ani stylista, který by jí kdy dal šanci realizovat se v módě. Jak později řekla: "Redaktorky byly příliš staré na to, aby otěhotněly, nebo příliš mladé na to, aby zemřely." Začala se tedy věnovat interiérovému designu.

V roce 1950 založila se svým manželem Carlem Apfelem luxusní textilní společnost specializující se na duplikaci historických tkanin. Mezi jejich klienty patřili např. Estée Lauder, Greta GarboJacqueline Kennedy Onassis a devět prezidentů USA. Více než šedesát let společně pracovali, cestovali a sbírali nádherné předměty, nábytek, oblečení a starožitné látky z celého světa.

Mohlo by se vám líbit

V roce 2005 uspořádalo Metropolitní muzeum umění v New Yorku výstavu s názvem Rara Avis: Irreverent Iris Apfel, která obsahovala nejzajímavější kousky z její obrovské sbírky šatů a šperků. Díky výstavě se z Iris rázem stala ikona. Od té doby se objevuje ve všech módních časopisech, nechybí v předních řadách týdnů módy a spolupracuje se světovými značkami jako je Glossier, Magnum, MAC Cosmetics a nejnověji H&M.

Prohlédněte si v galerii outfity Iris Apfel, která razí heslo „více je více“!

Osobitý styl Iris Apfel
Mohlo by se vám líbit