Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Úžasné ženy

Stoletá módní ikona Iris Apfel, jejíž elán jí závidí i mnohem mladší generace

Iris Apfel je ve svých 101 letech módní ikonou, podnikatelkou a interiérovou designérkou známou pro svůj jedinečný styl a excentrické módní kombinace. Proslavila se díky svému odvážnému vkusu, vrstveným a nápadným kombinacím oblečení a unikátním doplňkům. Získala popularitu ve světě módy a její styl se stal předmětem zájmu módních časopisů, které oceňují její individualitu a sebevědomí.

Barbora Wittová | 13. 05. 2023
Mohlo by se vám líbit

Slavné osobnosti, které se zúčastnily korunovace krále Karla III.

Dnes nastala dlouho očekávaná událost, a sice korunovace krále Karla III. a jeho manželky Camilly. Na korunovaci dorazily kromě členů královské rodiny i celebrity a hlavy států, mezi nimi i náš prezident, Petr Pavel, s manželkou.
marianne.cz

Osobitý vkus měla již jako dítě

Ikona módy, Iris Apfel, se narodila 29. srpna roku 1921. Narodila se a také vyrostla v Queensu v New Yorku jako jedináček, což ji často přinutilo zabavit se sama. Už od malička projevovala zájem o různé barvy, textury a látky, které objevovala při hrách u svých prarodičů během hlídání. Tehdy si ještě nemohla uvědomit, že právě začíná na své cestě ke své budoucí kariéře módní a designové návrhářky. Jako dítě Iris navštěvovala různá starožitnictví, kde začala sbírat výjimečné šperky z celého světa do své vlastní sbírky. Její vášeň pro unikátní a zajímavé kousky se stala klíčovým prvkem jejího pozdějšího stylu a výrazného vzhledu.

Úspěšná a stylová designérka

Během 60. let se Iris proslavila jako stylová designérka interiérů, kdy slavila v tomto odvětví velké úspěchy. I když měla mnoho spokojených zákazníků a byla vyhledávanou profesionálkou v této oblasti, stále hledala další nové příležitosti, a tak založila se svým manželem společnost na výrobu látek. Její firma navrhovala látky, které oživovaly staré kusy nábytku. I v této oblasti Iris dosáhla úspěchu a spolu s manželem cestovali po celém světě za novými zakázkami. Prezentovala se vždy jedinečným šatníkem, kdy její oblečení zahrnovalo jak drahé, tak levné kousky a některé kousky jejího šatníku se dokonce v roce 2005 staly předmětem rozsáhlé výstavy v Metropolitním muzeu umění v New Yorku. Právě Iris totiž vždy dokázala spojit ty nejdražší kousky od Diora s lacinými plastovými šperky a obyčejnými botami.

Mohlo by se vám líbit

Met Gala 2023 v hávu Karla Lagerfelda: Kdo zazářil na červeném koberci?

Benefiční ples Met Gala je za námi. Letošní ročník nesl podtitul Karl Lagerfeld: A Line of Beauty a zdá se, že přítomní hosté se tématu zhostili na jedničku. Vždyť na červený koberec dorazila i Karlova milovaná kočka Choupette…
marianne.cz

S manželem děti nechtěli

Téměř 70 let prožívala Iris šťastné okamžiky po boku svého milovaného manžela Carla. S manželem se rozhodli, že nikdy nebudou mít děti, a místo toho se věnovali cestování. Děti se navíc nehodily k jejímu osobitému stylu života, jaký Iris měla. Na svého manžela si vzpomněla i v jednom ze svém instagramovém příspěvku, který obsahoval fotografie zachycují různá období jejich života. Pod příspěvkem napsala: „Mému miláčkovi by dnes bylo 108! Posílám kaviárové sny!“. Carl zemřel 1. srpna 2015 v úctyhodném věku 100 let.

Inspiruje mladší generace

Iris Apfel je nejen módní ikonou, ale také příkladem vitality, síly, kreativity a osobnostního projevu skrze styl. Její odvaha experimentovat s odlišnými kombinacemi, vrstvením a barevnými kontrasty ji učinila jedinečnou a nezaměnitelnou. Je považována za inspiraci pro mnoho lidí, kteří hledají svou vlastní módní identitu a snaží se vyjádřit své vlastní já prostřednictvím oblečení a doplňků. Kromě toho Iris Apfel dokázala, že styl a krása nemají věkové ani konvenční hranice. Její vášeň a energie ji provází i v jejím pokročilém věku. Dává tak jasně najevo, že móda by neměla být omezena na mládí, ale měla by sloužit jako prostředek pro vyjádření jedinečnosti a individuality každého člověka.

Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý