Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Šperky v královské rodině nejsou pouhou ozdobou. Co skrz ně na korunovaci sdělila princezna z Walesu?

Info ikona
princ a princezna z Walesu

Sobotní korunovace britského panovníka a jeho manželky byla velkou událostí. Celý svět sledoval, jak byla Karlu III. a jeho choti Camille na hlavu oficiálně nasazena koruna a věnovali tomu samozřejmě patřičnou pozornost. Oči ale nebylo možné spustit ani z princezny z Walesu, Kate Middleton.

Tereza Čaladi | 10. 05. 2023

Pokud jste sledovali korunovaci, jistě vás také uchvátila róba, kterou na sobě měla princezna z Walesu. Přes vyšívané hedvábné šaty od Alexandra McQueena měla formální tmavě modrý plášť Královského viktoriánského řádu lemovaný šarlatem, který si vzala na žádost krále a královny. To ovšem není vše, čím si nás Kate Middleton opět získala. Její kouzlo je v detailu.

Šperky v královské rodině

Možná jste zaznamenali, že členky britské královské rodiny při některých společenských událostech vynesly významné šperky, které dříve nosily jejich předchůdkyně. Nečiní tak přitom pouze pro parádu, jejich historické ozdoby obvykle mají na první dojem skrytý význam. Například královna Viktorie uvedla do své závěti, že brož prince Alberta, kterou dostala v roce 1840 den před svatbou od svého snoubence, je dědictvím koruny“, které by měly nosit všechny budoucí královny. A tak se také stalo. Zdobila oděv královny Alexandry, královny Marie, královny Alžběty i královny Alžběty II.. A svůj význam měly i šperky princezny z Walesu na nedávné korunovaci.

Mohlo by se vám líbit

Význam šperků princezny z Walesu

Kate Middleton na sobě měla již několikrát královské šperky. První na své svatbě v roce 2011, kdy se jednalo o korunku Cartier Halo Tiara, kterou nechal vyrobit král Jiří VI. pro svou manželku a k 18. narozeninám ji získala jejich dcera, Alžběta II.. Mimo to se jednalo například o čtyřřadý náramek s diamanty, který nosila královna Marie. Tentokrát vynesla hned dva sentimentální šperky.

Na svém krku měla náhrdelník sestávající ze tří řad diamantů který byl původně vytvořen v roce 1950 jako dárek od krále Jiřího VI. jeho dceři, tehdejší princezně Alžbětě, předtím, než byla v roce 1953 korunována královnou Alžbětou II.. Zároveň uctila princeznu Dianu tím, že měla na sobě její perlové náušnice s diamanty, které měla na sobě již mnohokrát.

Kromě toho její hlavu zdobila křišťálová stříbrná čelenka z drahých kovů od Jess Collett x Alexander McQueen. Její zdobení se skládá z růže, bodláku, narcisu a trojlístku a symbolizuje čtyři národy Spojeného království. Její dcera, princezna Charlotte, měla na sobě velice podobnou čelenku, a stejně tak ladila se svou matkou svými slonovinovými šaty od stejného návrháře.

Momenty, kdy členky královské rodiny vynesly do společnosti šperky svých předchůdkyň

V této spojitosti je přitom zajímavé, že v sobotu řekly něco i šperky Meghan Markle – choti druhého vnuka krále Karla III.. A to ačkoliv nebyla na korunovaci.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku