Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Svatební sezóna se blíží: V čem vyrazit na svatbu jako host?

Info ikona
Svatebčanka

Svatební den je speciální, a to nejenom pro nevěstu, ale i pro její nejlepší kamarádku, maminku či tetu. Pokud se to týká vás, máme pro vás pár tipů, jak vybrat ty pravé šaty pro vás.

Tereza Čaladi | 23. 03. 2024

Na svatbě nikdo nechce zastínit nevěstu, to je jasné. Zejména, je-li to někdo, kdo je vašemu srdci velmi blízký. Ale zároveň i vy v ten den chcete vypadat dobře. Ovšem když jdete na svatbu jako hostka, má to pár specifických pravidel.

Co si na svatbu vzít „nemůžete“

Existují určité pověry spojené s oblečením svatebčanek. Například by si neměly brát bílé šaty, protože bílá barva je tradičně vyhrazena pro nevěstu jako symbol její čistoty a nevinnosti. Nošení bílých šatů může přitáhnout pozornost od nevěsty a být vnímáno jako nevhodné. Správnou volbu není ovšem ani červená barva, přestože se jedná o barvu lásky. Jedním z důvodů je, že tato barva může odvést pozornost od nevěsty, jelikož je také spojená s vášní a pozorností, což je u někoho, o jehož svatbu se nejedná, poněkud nežádoucí. Kromě toho se říká, že ta žena, která má na svatbě červené šaty, je milenkou ženicha. V neposlední řadě se nedoporučuje ani černá. Její symbolikou je totiž smutek, a v den svatby se má slavit štěstí novomanželů. Tato barva šatů by mohla odrazovat od jejich radosti. A kromě toho podle pověry nošení černé na svatbě může přinést neštěstí a negativní vliv na manželství, jelikož tato barva je spojována se zlými silami nebo špatnými předzvěstmi.

Mohlo by se vám líbit

Jdete na svatbu jako host a nevíte, jaký účes zvolit? Máme pro vás několik tipů

Když jdete na svatbu jako host, řešíte, abyste vypadala dobře, ale zároveň neukradla pozornost nevěstě. Musíte tomu podřídit šaty, ale i účes, jelikož i vlasy dokáží člověka naprosto proměnit. Máme pro vás několik letošních trendů a tipů na účesy, v nichž můžete na svatby vyrazit.
marianne.cz

Co je naopak vítané

Vždy je dobré zvážit téma svatby – jestli chtějí novomanželé, abyste dorazili například v určitých barvách či oblečeni v nějakém stylu. Pak už stačí najít ty ideální šaty pro vás.

My doporučujeme šaty, které jsou midi – tedy v délce po lýtka. Krátké mohou být někdy zkrátka až příliš krátké a dlouhé by mohly působit až moc honosně. Midi jsou tak zlatá střední cesta. Navíc v této délce existuje asi nejvíce šatů pro svatebčanky. Pak už stačí vybrat, zda chcete nějaké moderní saténové, nařasené, či spíše vintage, dle vašeho osobního stylu. Nakonec můžete zvolit na svatbu i společenské kalhoty s halenkou, nebo kostýmek. Naše tipy na konkrétní věci najdete v galerii, předtím si ale přečtěte, co je ještě dobré před volbou těch správných šatů vzít v potaz:

Počasí: Vezměte v úvahu teplotu a klima sezóny. Pro jarní a letní svatby se hodí spíše lehčí látky, jako je šifon nebo hedvábí. Na podzimní a zimní se naopak hodí těžší materiály, jako je samet nebo vlna.

Paleta barev: Při výběru šatů zohledněte barevnou paletu sezóny. S jarem a létem jsou spojeny nejčastěji pastelové barvy a květinové vzory.

Místo konání: Místo svatby může také ovlivnit výběr šatů. Plážové svatby vyžadují svěží, ležérní styly, zatímco ty formálnější mohou vyžadovat elegantnější a strukturovanější plesový vzhled.

Pohodlí: Zajistěte, aby vaše šaty vyhovovaly povětrnostním podmínkám. Zvažte délku rukávu, délku šatů a prodyšnost látky pro pohodlí po celý den.

Doplňky: Doplňte svůj vzhled vhodnými doplňky, jako jsou šátky, psaníčka či výrazné šperky.

Jaké šaty si vzít na svatbu v roce 2024?
Mohlo by se vám líbit

Luxusní i skromné zásnuby slavných: Toto jsou jejich dojemné příběhy

Žádost o ruku je nezapomenutelný okamžik, který je navždy zapsán do naší paměti. Proto se spousta můžu (dnes už i žen) snaží pro tuto událost vymyslet něco speciálního. Možná byste čekali, že celebrity, které mají k dispozici obrovské množství finančních prostředků, udělají ze zásnub luxusní záležitost. Některé z nich v tomto ohledu nezklamaly, ale kdo položil ženami tak očekávanou otázku doma, při vaření večeře?
marianne.cz
Zdroj článku