Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Svatební sezóna se blíží: V čem vyrazit na svatbu jako host?

Svatební den je speciální, a to nejenom pro nevěstu, ale i pro její nejlepší kamarádku, maminku či tetu. Pokud se to týká vás, máme pro vás pár tipů, jak vybrat ty pravé šaty pro vás.

Tereza Čaladi | 23. 03. 2024

Na svatbě nikdo nechce zastínit nevěstu, to je jasné. Zejména, je-li to někdo, kdo je vašemu srdci velmi blízký. Ale zároveň i vy v ten den chcete vypadat dobře. Ovšem když jdete na svatbu jako hostka, má to pár specifických pravidel.

Co si na svatbu vzít „nemůžete“

Existují určité pověry spojené s oblečením svatebčanek. Například by si neměly brát bílé šaty, protože bílá barva je tradičně vyhrazena pro nevěstu jako symbol její čistoty a nevinnosti. Nošení bílých šatů může přitáhnout pozornost od nevěsty a být vnímáno jako nevhodné. Správnou volbu není ovšem ani červená barva, přestože se jedná o barvu lásky. Jedním z důvodů je, že tato barva může odvést pozornost od nevěsty, jelikož je také spojená s vášní a pozorností, což je u někoho, o jehož svatbu se nejedná, poněkud nežádoucí. Kromě toho se říká, že ta žena, která má na svatbě červené šaty, je milenkou ženicha. V neposlední řadě se nedoporučuje ani černá. Její symbolikou je totiž smutek, a v den svatby se má slavit štěstí novomanželů. Tato barva šatů by mohla odrazovat od jejich radosti. A kromě toho podle pověry nošení černé na svatbě může přinést neštěstí a negativní vliv na manželství, jelikož tato barva je spojována se zlými silami nebo špatnými předzvěstmi.

Mohlo by se vám líbit

Jdete na svatbu jako host a nevíte, jaký účes zvolit? Máme pro vás několik tipů

Když jdete na svatbu jako host, řešíte, abyste vypadala dobře, ale zároveň neukradla pozornost nevěstě. Musíte tomu podřídit šaty, ale i účes, jelikož i vlasy dokáží člověka naprosto proměnit. Máme pro vás několik letošních trendů a tipů na účesy, v nichž můžete na svatby vyrazit.
marianne.cz

Co je naopak vítané

Vždy je dobré zvážit téma svatby – jestli chtějí novomanželé, abyste dorazili například v určitých barvách či oblečeni v nějakém stylu. Pak už stačí najít ty ideální šaty pro vás.

My doporučujeme šaty, které jsou midi – tedy v délce po lýtka. Krátké mohou být někdy zkrátka až příliš krátké a dlouhé by mohly působit až moc honosně. Midi jsou tak zlatá střední cesta. Navíc v této délce existuje asi nejvíce šatů pro svatebčanky. Pak už stačí vybrat, zda chcete nějaké moderní saténové, nařasené, či spíše vintage, dle vašeho osobního stylu. Nakonec můžete zvolit na svatbu i společenské kalhoty s halenkou, nebo kostýmek. Naše tipy na konkrétní věci najdete v galerii, předtím si ale přečtěte, co je ještě dobré před volbou těch správných šatů vzít v potaz:

Počasí: Vezměte v úvahu teplotu a klima sezóny. Pro jarní a letní svatby se hodí spíše lehčí látky, jako je šifon nebo hedvábí. Na podzimní a zimní se naopak hodí těžší materiály, jako je samet nebo vlna.

Paleta barev: Při výběru šatů zohledněte barevnou paletu sezóny. S jarem a létem jsou spojeny nejčastěji pastelové barvy a květinové vzory.

Místo konání: Místo svatby může také ovlivnit výběr šatů. Plážové svatby vyžadují svěží, ležérní styly, zatímco ty formálnější mohou vyžadovat elegantnější a strukturovanější plesový vzhled.

Pohodlí: Zajistěte, aby vaše šaty vyhovovaly povětrnostním podmínkám. Zvažte délku rukávu, délku šatů a prodyšnost látky pro pohodlí po celý den.

Doplňky: Doplňte svůj vzhled vhodnými doplňky, jako jsou šátky, psaníčka či výrazné šperky.

Jaké šaty si vzít na svatbu v roce 2024?
Mohlo by se vám líbit

Luxusní i skromné zásnuby slavných: Toto jsou jejich dojemné příběhy

Žádost o ruku je nezapomenutelný okamžik, který je navždy zapsán do naší paměti. Proto se spousta můžu (dnes už i žen) snaží pro tuto událost vymyslet něco speciálního. Možná byste čekali, že celebrity, které mají k dispozici obrovské množství finančních prostředků, udělají ze zásnub luxusní záležitost. Některé z nich v tomto ohledu nezklamaly, ale kdo položil ženami tak očekávanou otázku doma, při vaření večeře?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Svatba
Vítězka Top Image Look Lucie Cikrytová: Trendům v líčení 2024 vévodí přirozenost, na svatbu využijte pomoc profesionální vizážistky

Vítězka Top Image Look Lucie Cikrytová: Trendům v líčení 2024 vévodí přirozenost, na svatbu využijte pomoc profesionální vizážistky

Móda
Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty

Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města