Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Kamarádkou ku zdraví aneb Proč je pro nás přátelství tak důležité?

Info ikona
Přátelství

Prožívají s námi okamžiky štěstí, stojí při nás ve chvílích smutku, a především nás pokaždé vyslechnou a třeba i rozesmějí. Holčičí přátelství je nesmrtelné!

Co si budeme povídat, holčičí kamarádství je diametrálně odlišné od toho mužského. Zatímco chlapům stačí čas od času zajít "na jedno", během kterého rozeberou pracovní a sportovní témata, ženy jsou se svými kamarádkami v mnohem užším kontaktu.

Navzájem se svěřují s intimními záležitostmi, znají jedna druhou jako své boty a v ideálním případě se sejdou „na rychlé kafe“ alespoň jednou do týdne. Zároveň by se ženy pro své kamarádky rozkrájely a často si bez nich svůj život vůbec nedokážou představit. Pokud jste se domnívali, že přátelství hraje zásadní roli ve vašem životě, pak jste se nemýlili.

Mohlo by se vám líbit

Bez kámošky ani ránu

Je mnoho druhů přátelství - některá jsou věčná, jiná fungují jenom na pracovišti nebo třeba ve škole. Jedno je ale jasné, pokud najdete spřízněnou duši, pak máte vyhráno! Nejen, že kamarádství je důležité pro socializaci, ale také silně ovlivňuje naše zdraví.

Například web Psychology Today hovoří o studii, která prokázala, že starší lidé, kteří měli silné pouto se svými přáteli, žili delší a spokojenější život než lidé bez kamarádů. Toto zjištění potvrzuje také studie od psychologa Williama Chopika, která byla zveřejněná v Personal Relations. Chopik přišel se zjištěním, že přátelství je důležitým stavebním kamenem pro štěstí člověka. Ze studie také vyplynulo, že přátelství dokáže snížit příznaky deprese a úzkosti.

Info ikona
Přátelství

Důležité už od dětství

Už ve školce jsme všichni pochopili, že mít dobrou kamarádku je dar z nebes. Vždyť ona je ta, která při nás bude stát, vždycky nám pomůže a nikdy nevyzradí tajemství. Pokud máme kamarády již od dětství, pak se vlastně nenásilným způsobem učíme, jak to funguje v mezilidských vztazích.

Ono přátelství a romantický vztah od sebe nejsou tak daleko. V obou případech jde totiž o symbiózu dvou lidí, dvou pohledů na svět i životních hodnot. Stejně jako vztah je i přátelství velmi křehké a může se nám rozsypat pod rukama jako domeček z karet.

Z toho plyne, že o své kamarádky bychom měli náležitě pečovat a vážit si jich. Zkuste té své dneska napsat hezkou zprávu, nebo jí v lepším případě zavolejte!

Mohlo by se vám líbit