Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Děti a vysvědčení: Jak podpořit dítě, aby nemělo strach ho doma ukázat? Stačí se řídit několika jednoduchými pravidly

Vysvědčení – ten kus papíru, který může vyvolat celou škálu emocí u dítěte i rodičů. Někdy přináší radost a pýchou, jindy úzkost a obavy. Pro některé děti může být návrat domů s vysvědčením stresující záležitostí, ale jako rodič můžete udělat mnoho pro to, aby vaše dítě mělo klidnější přístup k této události. Jak tedy podpořit dítě, aby se nebálo ukázat doma vysvědčení?

Veronika Zvonková | 27. 06. 2024

Komunikace s dětmi je klíčová

Ujistěte své dítě, že může mluvit o svých pocitech ohledně vysvědčení a že jeho hodnocení neovlivní váš vztah s ním. Děti by měly vědět, že jejich úsilí a pokrok jsou důležitější než samotné známky. Je dobré se o známkách a pocitech dětí bavit v průběhu celého školního roku. Ne každé dítě má vlohy ke všemu a nelze se ani srovnávat s ostatními. Dbejte na to, aby děti cítily vaši emocionální podporu.

Mohlo by se vám líbit

Vysvědčení? Rozhodně bychom měli ocenit snahu, říká psycholožka Hana Žáčková

V rodinách s dětmi školou povinnými bývá koncem školního roku vysvědčení velké téma. Je ale nutné ho prožívat tak intenzivně? Máme děti za špatné známky trestat? I o tom jsme si povídaly s psycholožkou Hankou Žáčkovou z Pedagogicko psychologické poradny v Českém Brodě.
marianne.cz

Zohledněte kvality dítěte, ne jen negativa

Podívejte se na vysvědčení společně a zaměřte se na úspěchy a pokroky, nejen na chyby. Ukažte svému dítěti, že jste na něj hrdá, bez ohledu na to, jaké známky přineslo domů. Pokud víte, že špatné známky jsou důsledkem nedbalosti, snažte se najít příčinu, proč tomu tak je. Někdy mohou být na vině psychické problémy, které dítě nepřizná. Špatný přístup učitele a strach dítěte z toho přiznat skutečnost, nebo zkrátka jen nezájem o daný obor. Hledejte společně řešení, jak lze danou situaci zlepšit, aniž by se dítě cítilo pod tlakem a naslouchejte mu. 

Buďte realistická ohledně očekávání. Každé dítě má své silné a slabé stránky. Důležité ale je, aby se dítě snažilo a usilovně pracovalo, ne aby dosahovalo dokonalosti.

Nabídněte dítěti při učení svou pomoc

Nabídněte dětem pomoc s domácími úkoly, pokud je potřeba. Někdy děti mohou mít pocit, že vás obtěžují a nechtějí si nechat poradit. Snažte se díky komunikaci si společně ujasnit, jaká je situace a jak dítěti můžete pomoci. Dejte mu najevo, že jste tu pro něj a že nemusí mít strach vás o cokoli požádat. Dáte mu tak najevo, že si vážíte jeho snahy a maximálně jej podporujete. 

Pojměte školu hrou

Ukažte dítěti, že učení může být zábavné a inspirujte ho k objevování nových vědomostí. Podporujte jeho zájmy a povzbuzujte ho k samostatnému zkoumání. V dnešní době na Youtube nebo Netflixu najdete spoustu zajímavých a vzdělávacích kanálů, kde děti formou hry dokážou dané téma lépe pochopit. Snažte se mu ukázat, že učení je přirozená součást života každého z nás. Mluvte s ním i o své práci a vysvětlete mu, jak jste se také musela mnoho věcí naučit a stále učíte. Mělo by pochopit, že to, co dělá, má smysl a ten smysl samo vidět. Bude potom mít lepší motivaci a tím pádem i výsledky.

Vytvořte strategický plán studia

Pomozte svému dítěti vytvořit si plán studia a organizační dovednosti. Učte ho, jak si správně plánovat čas a jak se efektivně učit. Škola nekončí tím, že zazvoní a jde se domů. Často je třeba dbát i na důležitost domácích úkolů, které často děti odkládají do poslední chvíle a pak jsou ve stresu. Time management je důležitý už od prvních školních let. Snažte se v tom dítěti na maximum pomáhat a stanovte si konkrétní časové bloky na zábavu, učení i povinnosti. Dítě si tak vytvoří užitečný návyk.

Mohlo by se vám líbit

Vysvědčení je tady! Odměňte svého školáka za celoroční dřinu

Zhruba dvěstěkrát muselo vaše dítko během letošního školního roku vstát a vydat se vstříc ústavu s názvem škola.
marianne.cz

Emoční podpora dítěte je důležitá

Dítě by mělo vědět, že ho milujete a podporujete bez ohledu na výsledky vysvědčení. Vaše láska by neměla být podmíněna jeho akademickým úspěchem. Někdy se děti mohou snažit dosahovat co nejlepšího hodnocení jen ze strachu z vaší reakce, pokud už mají špatnou zkušenost. Jejich motivace pak je vnější a dlouhodobě nevede k úspěchu a spokojenosti, ale spíše k budování návyku dělat věci pro uspokojení ostatních bez ohledu na sebe. Tento přístup dětem může razantně snižovat sebevědomí a narušit vztah s vámi.

 

Pomáhejte mu zvládat stres

Pokud vaše dítě projevuje známky stresu před ukázáním vysvědčení, poskytněte mu prostor, aby se vyjádřilo, a pomozte mu najít způsoby, jak zvládat své pocity, jako je například cvičení nebo meditace. Ujistěte ho, že si s vámi může o všem promluvit a snažte se pochopit, v čem spočívá příčina jeho strachu. Vyvarujte se křiku, nátlaku a direktivního jednání, které dítěti naopak způsobí stres ještě větší.

Ukažte, že chyby jsou součástí učení

Vysvětlete dítěti, že chyby jsou přirozenou součástí života. Mluvte o svých vlastních selháních, vzpomeňte si na svoje školní neúspěchy a snažte se je dítěti objasnit. Mělo by pochopit, že dokonalost neexistuje a každý jsme jedinečný. Snažte se mu vysvětlit, že díky chybám se dokáže poučit a dělat věci jinak a lépe. Bez nich by to nebylo možné. Dejte mu najevo, že jej milujete i s chybami, protože ty jsou součástí každého člověka bez ohledu na věk.

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodina a děti
Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Rodina a děti
Když přijde první velký úspěch šampiona: Jak zvládat mediální pozornost u mladých sportovců

Když přijde první velký úspěch šampiona: Jak zvládat mediální pozornost u mladých sportovců