5 otázek pro Adama Plachetku: Kariéře můžete věnovat spoustu času, ale ztracené chvíle s rodinou vám nevrátí

Operní pěvec a basbarytonista Adam Plachetka vystupoval na jevištích v New Yorku, Itálii i ve Vídni. A v pátek 24. ledna 2025 u příležitosti svých 40. narozenin vystoupí v pražské O2 areně. Zní jeho domovem hudba? Jak zvládá skloubit profesní život s rodinným a co mu pomohlo zpomalit? Vybrali jsme pětici otázek z rozhovoru pro časopis Marianne.
Moje – možná naivní – představa o rodině Plachetků je, že vašemu domovu vládne hudba. Je to tak?
Hudba u nás sice zní, ale asi jinak, než si představujete. (smích) Na společné muzicírování nás úplně neužije. Navíc moje manželka má ráda ticho a hudbu nám vypíná. Starší dcera Adéla ale hraje na klavír a každý den si na deset minut sedne ke klavíru a něco nám zahraje. Za mě to je nejlepší vztah k hudbě, který člověk může mít. Nemusí dřít šest hodin denně, ale zároveň ví, jak na nástroj sáhnout a udělat si radost. Dcery k hudbě netlačíme, navíc už teď vidíme, že nejsou přes kopírák a každá je úplně jiná.
Jaké bylo v tomhle ohledu vaše dětství? Také vás rodiče do hudby nenutili?
V dětství jsem měl neskutečné množství koníčků. Chvilku jsem hrál na flétnu, na kytaru, potom na klavír a také jsem chodil do sboru. Zkoušel jsem i housle. Podobně jsem to měl se sporty. Hrál jsem basketbal, volejbal, věnoval se kanoistice i lyžování. Všechno mi nějak šlo, ale nic jsem nedělal na špičkové úrovni. Možná proto mamku překvapilo, a ze začátku i roztrpčilo, že jsem se rozhodl jít na konzervatoř. Tahle střední škola vám nalajnuje zbytek života a těžko se z ní uniká k jinému oboru.
Přiznám se, že se v hudebním světě příliš neorientuju. Jak vlastně vypadá váš typický pracovní den?
Záleží na tom, zda zkoušíme, nebo už hrajeme představení. Pokud zkoušíme, tak jsem v divadle od pondělí do pátku, v zahraničí někdy i v sobotu. Když je aranžovací zkouška, býváme v divadle šest hodin denně, u hudebních zkoušek to vychází zhruba na čtyři hodiny. Jako největší paradox mi ale přijde, že zkoušky vám zaberou nepoměrně více času než představení, ale nemáte za ně zaplaceno, nebo jenom málo. Když pak máte představení, jdete do práce dvakrát třikrát za týden jenom na večer, a za to už honorář máte. Dá se říct, že buď pracuju hodně a zadarmo, nebo málo a za peníze. (smích)
Když vás večer čeká představení, věnujete během dne výjimečnou péči svému hlasu?
Snažím se nebýt závislý na žádných rituálech, protože na ně není pokaždé čas. Většinou dopoledne něco dělám, před obědem si pár minut zazpívám, aby se hlas začal probouzet. Po obědě si dám siestu a pak se podle času představení dorozezpívám. Nejsem člověk, který by do divadla chodil schválně brzy, většinou dorazím půl hodiny až hodinu před představením, abych v klidu stihl make-up a oblékání do kostýmu.
Blíží se vaše kulaté životní jubileum. Jak se za těch devatenáct let od vašich začátků v Salcburku změnil váš vnitřní svět?
Mám pocit, že mi oči otevřel paradoxně až covid. Do té doby mě štvalo, že netrávím dostatečné množství času s manželkou a dětmi, ale bral jsem to jako hotovou věc. Když se potom všechno ze dne na den zastavilo, došlo mi, že se vlastně nic nestane, když člověk do práce nejde. Samozřejmě jsem ale měl to štěstí, že mě covid zasáhl v situaci, kdy jsem za sebou měl několik větších projektů, a tak jsme netrpěli materiálně. Možná to zní blbě, ale v mém případě covid zasáhl v nejlepší možnou chvíli. Uvědomil jsem si, že kariéra se sice dá dělat od nevidím do nevidím, ale co vám uteče s rodinou, to už se nevrátí. Teď se snažím k věcem přistupovat s větší lehkostí a dělat si více času na sebe i své okolí.
Koncert Adama Plachetky v O2 areně
Chcete si poslechnout nejznámějšího českého operního pěvce Adama Plachetku na vlastní uši? V pátek 24. ledna 2025 vystoupí v pražské O2 areně, a to u příležitosti svých blížících se 40. narozenin. „Půjde o můj druhý koncert v O2 areně. Nechceme se ale opakovat, a tak všechno vymýšlíme od začátku. Tentokrát bude více prostoru pro hosty, kteří se věnují klasice. Zároveň se celým večerem potáhne dramaturgie, která bude akcentovat důvod, proč slavím narozeniny právě takhle,“ říká o koncertu Adam Plachetka.
Kdo je Adam Plachetka?
Narodil se v roce 1985 v Praze. Po studiích na Pražské konzervatoři a HAMU debutoval v roce 2005 ve Státní opeře Praha a v Národním divadle. Pravidelně vystupuje v Metropolitní opeře v New Yorku, ve Vídeňské státní opeře a na festivalu Salzburger Festspiele. V roce 2021 vydal knihu To je klasika! Nevážné rozmluvy o vážné hudbě. Na pódiu ho můžete zažít také ve společnosti Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers v rámci koncertního programu Nebe na zemi. V lednu 2025 chystá Adam Plachetka narozeninový koncert v pražské O2 areně. „Kariéru můžete dělat od nevidím do nevidím, ale to, co vám uteče s rodinou, už se nevrátí.“
Rozhovor vyšel v časopisu Marianne, redakčně upraveno
Rozhovor vyšel pod původním titulkem Adam Plachetka: Opera je týmový sport v časopisu Marianne 9/2024. Všechna vydání časopisu naleznete za zvýhodněnou extra cenu zde.
Redaktorka Marianne.cz zkouší svatební účesy pro rok 2026
Nejčtenější články
Doporučujeme

Jana Bernášková otevřeně: Milenecký vztah nemusí být podvraťáctví. Ženy jsou unáhlenější, vezmou děti a jdou za láskou

Daniela Brzobohatá: Bála jsem se, že nenajdu spřízněnou duši a stane se ze mě zapšklá ženská. Pak jsem potkala Ondru

Moderátorka Českého lva Bianca Cristovao: Američanům z legrace říkám, že Česko je krásná, rasistická země

Vojtěch Bernatský: Co bych vzkázal mladšímu já? Neboj se mít děti a pořiď si je dřív. Je to radost!

Čestmír Strakatý o rodičovství: Můj přístup k výchově může být pro někoho nepřijatelný

Armádní veteránka Helena Sováková: „Neodkládejte slova jako mám tě ráda. Ve válce jsem pochopila, jak rychle může být pozdě.“

Vojtěch Kotek exkluzivně pro Marianne: Syna zatajovat nemůžeme, na tom jsme se s manželkou shodli

Adéla Gondíková exkluzivně pro Marianne: O stěhování z domova, dceři, Jirkovi i tančení do půlnoci

Patrik Hartl: Manželku nutím, aby se se mnou hádala

Český úspěch ve světě: Jakub Hrůša se stal Dirigentem roku 2026. Jak se mu žije v Londýně a vede své děti k hudbě?
Mohlo by se vám líbit

David Pastrňák slaví narozeniny. Místo hokejového mistrovství se rozhodl pro čas s rodinou v luxusním domově v Bostonu. Výhled má opravdu královský









