Přejít k hlavnímu obsahu
Venkov a styl

Bývalá zemědělská usedlost v Orlických horách prošla dechberoucí proměnou

Info ikona
Bývalá zemědělská usedlost v Orlických horách prošla dechberoucí proměnou

Máte rádi keramiku a umělecké prostředí, k tomu hory a rustikální atmosféru? Našli jsme pro vás místo, kde se budete cítit jako v ráji.

Terezie Benoni | 29. 10. 2021

V Orlických horách nad Jablonným nad Orlicí, v polích, stojí bývalá zemědělská usedlost z roku 1856. „Moji rodiče ji koupili vybydlenou v sedmdesátých letech minulého století. Pro víkendové bydlení zrekonstruovali především hlavní obytný dům. V devadesátých letech jsem se sem přestěhovala já už natrvalo a pokračovala v dalších přestavbách. Jako keramička a malířka jsem cítila jedinečnou příležitost mít tady ateliér pro svoji práci. A stodola byla tím vhodným objektem. Situovaná severně, vysoký strop, dostatek světla, a především nádherné výhledy do Orlických hor, znamenalo ideální souhru pro tvůrčí práci. Celá koncepce myšlenky vytvoření Galerie Napoli se však podařila dokončit až předloni,“ vypráví malířka Eva Ika Anderlová, která zde žije se svým partnerem sochařem Davidem Exnerem. Výměnek přebudovali na galerii, která slouží také k výstavám. Dnes je možné si dům pronajmout k rekreaci a užít si tak volný čas mezi uměním, relaxovat v krásné zahradě s výhledem do okolní krajiny Orlických hor.

 

Umění a příroda

Majitelé zde žijí obklopeni uměním uprostřed nádherné divoké přírody a rozhodli se nabídnout tento unikátní prostor k pronájmu přes server Amazing Places. V tomto venkovském domě se může ubytovat až 6 osob ve dvou ložnicích. Hlavní společnou místností je veliká jídelna, jejíž dominantou je skleník plný krásné keramiky. Starou chalupu doplnily moderní prvky. Nově je tak otevřená do okolní krajiny díky masivním proskleným plochám, které je možné volně otevřít. Na jednom místě je tak možné vychutnat si krásnou přírodu, kouzlo staré chalupy, ale i současné umění. Zahrada je tady ústředním motivem, ve které můžete odpočívat, relaxovat a rozjímat.