Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Příprava pejska na zimu: Dbejte na prevenci a vyzkoušejte doplňky stravy

Info ikona
Připravte pejska na zimu

Zima to je mrazivé období, ve kterém se chráníme několika vrstvami oblečení a milujeme večery v teple domova s těmi nejbližšími. Avšak pro naše čtyřnohé přátele to může být zimní období plné výzev. Nízké teploty, nepříjemné počasí a krátké dny mohou ovlivnit nejen jejich zdraví, ale i náladu. Přinášíme několik tipů, jak se postarat o svého psa během chladných měsíců.

Jana Kantorová | 9. 12. 2023

1. Teplé a suché útočiště

Psi, kteří jsou chováni venku, by měli mít izolovanou a bytelnou boudu, současně dostatečně velkou na to, aby se v ní mohli pohodlně otočit, ale natolik malou, aby udržovala jejich tělesné teplo. V případě, že teploměr klesá pod nulu, je lepší pejska vzít domů, kde bude v teple, nezamrzne mu voda, a nehrozí tedy nachlazení, které pak obnáší rekonvalescenci. „Pes, který tráví mnoho času venku a je zvyklý na dostatečnou fyzickou aktivitu, by měl mít v zimních měsících zvýšenou krmnou dávku. Vhodné je kombinovat holistické krmivo s konzervou a oleji,” doporučuje Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček ze společnosti Krmiva Pučálka.

Galerie: Aby byl pejsek v zimě v pohodě
Mohlo by se vám líbit

2. Oblečení pro psy

Mnoho psů, zejména ti s krátkou srstí, věkově starší, ale i štěňata, ocení v zimních měsících ochranu v podobě oblečení. I když se to může zdát na první pohled jako módní výmysl, opak je pravdou. V zimě a při teplotách okolo nuly a pod nulou je důležité, aby pes byl v teple a nenastydl. Psi, i když mnohdy neradi, by měli nosit svetry, mikiny nebo bundy, které jim pomohou udržet teplo během procházek. Zajistěte, aby bylo oblečení pohodlné a neomezovala pohyb. Nejideálnější je nechat pejskovi ušít obleček na míru, pak mu padne jako ulitý.

3. Péče o tlapky

Zima klade velké nároky na psí nožky. Led, sníh a posypové soli mohou způsobit popraskanou a bolestivou kůži na tlapkách. Po každé procházce je tedy omyjte teplou vodou a dobře osušte, abyste odstranili zbytky soli a chemikálií. K ochraně tlap před popraskáním můžete použít speciální vosky, vazelínu nebo krémy.

Mohlo by se vám líbit

4. Strava a hydratace

V zimě mohou psi potřebovat více energie na udržení tělesného tepla, proto je důležité přizpůsobit jejich stravu. „V chladné části roku zvyšte krmnou dávku, nebojte se přidat do krmiva například lososový olej  anebo ten z tresčích jater či černého kmínu. Kromě toho by se v zimě měl zvýšit příjem vitamínů a minerálů, zvolte Vitamin C v sypké podobě, Kelpu Marp anebo Pivovarské kvasnice,” radí Martin Pučálka. „Nezapomeňte také na pravidelný přísun čerstvé vody, aby váš pes zůstal dobře hydratovaný. Hydrataci v zimním období skvěle zajistí i vývary,” dodává odborník.

5. Fyzická aktivita

I v zimě je důležité, aby psi měli dostatek pohybu. Kratší a častější procházky jsou vhodnější než dlouhé vycházky v extrémně nízkých teplotách. Hry uvnitř domu pomohou pejskům zůstat aktivní a zabavit se, když je venku příliš chladno.

Mohlo by se vám líbit

6. Zdravotní péče

Zimní počasí může zvýšit riziko některých zdravotních problémů, jako jsou artritida, nachlazení, záněty, ale i suchá kůže. Nepodceňte první signály nemoci a vydejte se k veterináři včas.

7. Bezpečnost a viditelnost

Vzhledem k tomu, že dny jsou v zimě kratší a méně slunečné, je důležité zajistit, aby byl pes viditelný i za šera nebo tmy. Reflexní obojky, postroje a svítící přívěsky pomáhají udržet vašeho psa v bezpečí během večerních a nočních procházek.

Zima s sebou přináší specifické výzvy, ale s náležitou péčí a přípravou můžete zajistit, že bude váš pes i v tomto období zdravý a spokojený. Pamatujte, že každý pes je jedinečný a má své specifické potřeby, takže nejlepší je vždy konzultovat plán péče o vašeho psa s odborníkem. S láskyplnou péčí a pozorností můžete užívat zimních radovánek společně se svým čtyřnohým přítelem na maximum.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku