Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Příprava pejska na zimu: Dbejte na prevenci a vyzkoušejte doplňky stravy

Zima to je mrazivé období, ve kterém se chráníme několika vrstvami oblečení a milujeme večery v teple domova s těmi nejbližšími. Avšak pro naše čtyřnohé přátele to může být zimní období plné výzev. Nízké teploty, nepříjemné počasí a krátké dny mohou ovlivnit nejen jejich zdraví, ale i náladu. Přinášíme několik tipů, jak se postarat o svého psa během chladných měsíců.

Jana Kantorová | 9. 12. 2023

1. Teplé a suché útočiště

Psi, kteří jsou chováni venku, by měli mít izolovanou a bytelnou boudu, současně dostatečně velkou na to, aby se v ní mohli pohodlně otočit, ale natolik malou, aby udržovala jejich tělesné teplo. V případě, že teploměr klesá pod nulu, je lepší pejska vzít domů, kde bude v teple, nezamrzne mu voda, a nehrozí tedy nachlazení, které pak obnáší rekonvalescenci. „Pes, který tráví mnoho času venku a je zvyklý na dostatečnou fyzickou aktivitu, by měl mít v zimních měsících zvýšenou krmnou dávku. Vhodné je kombinovat holistické krmivo s konzervou a oleji,” doporučuje Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček ze společnosti Krmiva Pučálka.

Galerie: Aby byl pejsek v zimě v pohodě
Mohlo by se vám líbit

Tohle je studií potvrzený důvod, proč si jsou pejsci a jejich páníčci tak podobní

Nejspíš jste si také všimli zajímavého fenoménu, že si jsou pejsci a jejich páníčci podobní. Vysvětlení je přitom poměrně snadné.
marianne.cz

2. Oblečení pro psy

Mnoho psů, zejména ti s krátkou srstí, věkově starší, ale i štěňata, ocení v zimních měsících ochranu v podobě oblečení. I když se to může zdát na první pohled jako módní výmysl, opak je pravdou. V zimě a při teplotách okolo nuly a pod nulou je důležité, aby pes byl v teple a nenastydl. Psi, i když mnohdy neradi, by měli nosit svetry, mikiny nebo bundy, které jim pomohou udržet teplo během procházek. Zajistěte, aby bylo oblečení pohodlné a neomezovala pohyb. Nejideálnější je nechat pejskovi ušít obleček na míru, pak mu padne jako ulitý.

3. Péče o tlapky

Zima klade velké nároky na psí nožky. Led, sníh a posypové soli mohou způsobit popraskanou a bolestivou kůži na tlapkách. Po každé procházce je tedy omyjte teplou vodou a dobře osušte, abyste odstranili zbytky soli a chemikálií. K ochraně tlap před popraskáním můžete použít speciální vosky, vazelínu nebo krémy.

Mohlo by se vám líbit

Ze zvířecí říše: Skromná Valaška

Pásli ovce Valaši... a jaké jiné než valašské. Beskydy umí být drsné, ale „valaška“ není ovce zhýčkaná. Přišla z Rumunska a životu v našich horských i podhorských podmínkách se lehce přizpůsobila.
marianne.cz

4. Strava a hydratace

V zimě mohou psi potřebovat více energie na udržení tělesného tepla, proto je důležité přizpůsobit jejich stravu. „V chladné části roku zvyšte krmnou dávku, nebojte se přidat do krmiva například lososový olej  anebo ten z tresčích jater či černého kmínu. Kromě toho by se v zimě měl zvýšit příjem vitamínů a minerálů, zvolte Vitamin C v sypké podobě, Kelpu Marp anebo Pivovarské kvasnice,” radí Martin Pučálka. „Nezapomeňte také na pravidelný přísun čerstvé vody, aby váš pes zůstal dobře hydratovaný. Hydrataci v zimním období skvěle zajistí i vývary,” dodává odborník.

5. Fyzická aktivita

I v zimě je důležité, aby psi měli dostatek pohybu. Kratší a častější procházky jsou vhodnější než dlouhé vycházky v extrémně nízkých teplotách. Hry uvnitř domu pomohou pejskům zůstat aktivní a zabavit se, když je venku příliš chladno.

Mohlo by se vám líbit

Ze zvířecí říše: Zpěváček uprostřed zimy

Červenka obecná se pyšní krásnou náprsenkou a melancholickým zpěvem. Tento vynalézavý a zvědavý ptáček je malý vzrůstem, ale s velkým srdcem.
marianne.cz

6. Zdravotní péče

Zimní počasí může zvýšit riziko některých zdravotních problémů, jako jsou artritida, nachlazení, záněty, ale i suchá kůže. Nepodceňte první signály nemoci a vydejte se k veterináři včas.

7. Bezpečnost a viditelnost

Vzhledem k tomu, že dny jsou v zimě kratší a méně slunečné, je důležité zajistit, aby byl pes viditelný i za šera nebo tmy. Reflexní obojky, postroje a svítící přívěsky pomáhají udržet vašeho psa v bezpečí během večerních a nočních procházek.

Zima s sebou přináší specifické výzvy, ale s náležitou péčí a přípravou můžete zajistit, že bude váš pes i v tomto období zdravý a spokojený. Pamatujte, že každý pes je jedinečný a má své specifické potřeby, takže nejlepší je vždy konzultovat plán péče o vašeho psa s odborníkem. S láskyplnou péčí a pozorností můžete užívat zimních radovánek společně se svým čtyřnohým přítelem na maximum.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Okouzlující fauna: Noblesní slepice na tři? Páv!

Král Šalamoun měl na unikátním pohyblivém trůnu jako ozdobu i zlatého páva. Bible tvrdí, že panovník tyto nádherné ptáky uctíval a obdivoval jako šperk i stráž. Barevní pernatci nadchli i Alexandra Velikého. Otevřel jim cestu do Evropy, do svého srdce i své kuchyně.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
KVÍZ: Černá kočka je známá, ale víte, co podle pověr přináší havran?

KVÍZ: Černá kočka je známá, ale víte, co podle pověr přináší havran?

Dobrý nápad
Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky