Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Mikuláš, anděl a čerti: Dětem mohou pomoci, ale také jim uškodit

Každý rok, když se blíží začátek prosince, vstupujeme do doby plné tradic, světýlek a očekávání. V centru pozornosti se objevují tři neobvyklí společníci: Mikuláš, anděl a ti, na které se ne vždy kouká s nadějí – čerti. Jak může tato tradiční show ovlivnit naše děti?

Jana Kantorová | 1. 12. 2023

Mikuláš, ve svém rudém plášti a s čepcem, přichází s vědomím, že ví, kdo byl hodný a kdo ne. Jeho andělský kumpán přináší dobro a čerti, ti si odnášejí ty, co zabloudili na temnou stranu seznamu s názvem Kniha hříchů.  

Galerie: Když nocí zařinčí řetězy
Mohlo by se vám líbit

Tradice: Mikulášské obchůzky aneb Když zazvoní u dveří čerti

Na Valašsku vždy bývaly svátky související s koncem roku trochu mystické. Svatý Mikuláš tu zdaleka není hlavní postavou. To spíš čerti, kterých je po jeho boku hned několik, a také smrtka.
marianne.cz

Jde o výchovnou pomůcku? 

„Nevím si rady s dítětem, pohrozím mu čertem a Mikulášem“. Myslíte si, že může tato myšlenka sklidit ovoce? Opravdu je možné, aby návštěva Mikuláše a čertů působila výchovně? Na nějaké děti možná ano, ale rozhodně ne na všechny. Děti totiž nejsou stejné, jak ve svých knihách zdůrazňuje jejich autorka a maminka tří dětí, psycholožka Šárka Míková. Tradice Mikuláše, anděla a čertů je často spojována s lehkou dávkou strašidelného humorného dramatu. Děti se těší na návštěvu záhadného triumvirátu, ale také znají hranice mezi skutečností a fikcí. Navíc, spíše než vytvářet dlouhodobý strach, tato tradice obvykle posiluje poselství o odměnách za dobré chování a o lekci pro ty, kteří by možná chtěli zkoušet hranice.  

„Když byly moje první dvě děti malé a někde jsme potkali Mikuláše s čerty, neměly s tím problém. Rády jim řekly básničku a něco dobrého od něj dostaly, proto jsem je nechala, ať se realizují,“ popisuje psycholožka Šárka Míková. „Jenže nejmladší dcera se od mala bála všeho, co mělo na hlavě nějakou masku, takže jsme se setkání s Mikulášem vyhýbali, jak jen to šlo. Někdy to bylo opravdu náročné, protože mi nedošlo, že je TEN DEN a že ho můžeme potkat v supermarketu. Proto jsme raději nechali nákup až na další den.“ 

Mohlo by se vám líbit

Proti času! Proč chodí Mikuláš den před svým svátkem?

Některé věci jsou mezi nebem a peklem…a některé lze zase snadno vysvětlit.
marianne.cz

Staří známí učitelé etiky 

Mikuláš a jeho parta se tak stávají trochu jako pohádkoví učitelé, kteří nám připomínají hodnotu slušného chování a péči o ostatní. Vždyť v pravých českých srdcích může každý být Mikulášem, andělem nebo dokonce malým čertíkem. Děti si tuto roli užívají, ať už se oblékají do kouzelných kostýmů nebo září radostí při shazování čertích rohů. Pokud vaše dítě patří k typu dětí, které si vytvářejí různé nepříjemné představy, je lepší ho setkání s přísným Mikulášem a hlučnými čerty úplně ušetřit. Nejde přitom jenom o děti, které jsou nějak „divné“ nebo úzkostné. Bujná fantazie je totiž přirozenou součástí jejich osobnosti, a to jak v pozitivním, tak i bohužel někdy v negativním slova smyslu. 

Mohlo by se vám líbit

10 nejvoňavějších vánočních svíček, které vám zpříjemní adventní čas

Vanilkové rohlíčky, svařené víno nebo aromatické jehličí stromků – atmosféru Vánoc si můžete doma vykouzlit jedním škrtnutím sirky. Přinášíme vám výběr těch nejkrásnějších svátečních vonných svíček.
marianne.cz

Užívejte si tradici bez strachu 

V závěru je tedy tato tradiční trio jízda spíše zábavnou poučkou než obavou o psychické zdraví našich dětí. Připomeňme si, že Mikuláš a jeho společníci nás učí, že dobro je cesta k radosti a že čerti nám občas dělají radost tím, že se z nich stávají malí andílci. Zabavme se a užijme si tuto veselou tradici bez obav. „Chcete-li přece jen Mikuláše nějak výchovně „vytěžit“, tedy v případě, že vaše dítě snáší setkání s maskovanými osobami dobře, můžete Mikuláše dopředu instruovat. Třeba mu poradíte, aby po vašem potomkovi nechtělo říkat básničku, ale aby měl například uvést situaci, kdy musel vyvinout nějaké úsilí, kdy se odhodlal udělat něco, co mu moc nešlo, ale překonal to a zvládl to,“ radí autorka knih „Ani mámy nejsou stejné“, „Nejsou stejné“ či nejnovější z nich „Milovat nestačí“. 

Tip redakce: Nemusíte samozřejmě čekat až na příchod Mikuláše. O těchto tématech si můžete povídat s dětmi klidně každý den u večeře nebo třeba před spaním. Debaty můžete obohatit povídáním o tom, jak jsme různí a jsou pro nás náročné různé věci. Pomůže vám k tomu kniha „Milovat nestačí“. Více informací můžete také najít na https://www.teorietypu.cz/. 

Mohlo by se vám líbit

Vánoce 2023: Inspirace na vánoční dárky pro malé i větší děti

Máte doma malou kreativní duši, která touží po tvořivém dárku? Nebo vám před očima roste šéfkuchař či budoucí kosmonaut? Vytvořili jsme pro Ježíška malý souhrn dárků, které potěší všechny zvídavé děti.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Tradice
Žádné hodinky, zato klekání. Dospělým dávalo přehled o čase, dětem nahánělo hrůzu

Žádné hodinky, zato klekání. Dospělým dávalo přehled o čase, dětem nahánělo hrůzu

Tradice
Stavby zvané boží muka mají svůj význam. Dnes už ho ale zná málokdo

Stavby zvané boží muka mají svůj význam. Dnes už ho ale zná málokdo

Tradice
Honem do přírody pro třezalku tečkovanou. Tahle bylinka má úžasné účinky!

Honem do přírody pro třezalku tečkovanou. Tahle bylinka má úžasné účinky!