Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Výstava Krásná práce představí tradiční lidové oděvy, oděvní doplňky a šperky

V pražské Galerii 1 bude v průběhu listopadu probíhat unikátní výstava Krásná práce, která přibližuje široké veřejnosti tradiční české, moravské a slezské řemeslo a lidové umění. Letos návštěvníkům Krásná práce podá jedinečný pohled do světa tradičních lidových oděvů, oděvních doplňků a šperků.

Jana Kantorová | 14. 11. 2023

Výstava, která vás vrátí v čase

Více než 40 předmětů od 20 mistrů tradičních řemesel, současných designérů i studentů bude k vidění od 4. do 26. listopadu v Galerii 1 v Praze

Vystaveny budou raritní artefakty jako původní pastýřská gubaňa z ovčí vlny, šaty tkané z kopřivového vlákna nebo klobouk ušitý z choroše. Krásná práce připomene také umění maléreček, paličkářek, řezbářů či mistrů modrotisku a ukáže původní řemesla ve spojení se současnou tvorbou

Galerie: Co všechno můžete vidět na výstavě?
Mohlo by se vám líbit

Kulturní poklady dušiček: Tradice, které udržují památku živou

Dušičky, také známé jako Svátek zesnulých, jsou významným náboženským a kulturním svátkem, který se slaví po celém světě, s nejvýraznějšími tradicemi v katolických zemích. Tento den, který obvykle připadá na 2. listopad, je určen k vzpomínání na zesnulé, modlitbám za jejich duše a k uctění jejich památky.
marianne.cz

Návrat ke kořenům

V česku jedinečný projekt s názvem Krásná práce již několik let navrací punc tradičním řemeslům a lidovému umění, které s citem a respektem ke kultuře minulosti přenáší do současnosti. Každoročně připravuje také přehlídku, která se letos bude věnovat tématu oděvu, oděvnímu doplňku a šperku. Design celé expozice se ujaly Natalie Costantinová a Aneta Honzová, které pro ni zužitkovaly impozantních 90 balíků slámy. 

Co můžete vidět? 

  • Designérka Veronika Jiroušková vytvořila ve spolupráci se špičkovými brašnáři z Chrudimi  set městských kšiltovek vyšívaných rybí šupinou a kožených kšiltovek vybíjených kovem, které odkazují k tradičním koženým mužským krojovým doplňkům.
  • Martin Kohout pro Krásnou práci navrhl černé šaty, které pomalovala malérečka tradičních lidových ornamentů.
  • Módní designéři Alice Klouzková a Pavel Ivančic vystaví oděvy z modrotisku s moderními vzory.
  • Kateřina Plamitzerová vytvořila pro výstavu šaty doplněné ručně paličkovaným límcem, který sama již několik měsíců paličkuje.
  • Návštěvníci se pokochají kabáty z ručně plstěné vlny od Terezie Rozálie Kladošové nebo bomberem z horňácké činovati od mladé módní značky AFKA.
  • Módní návrhářka Klára Nademlýnská připravila šaty s reinterpretací tradiční lidové výšivky a Zlata Lamrová zase lněnou košili se svými typickými „vyšívanými skicami“
     
Mohlo by se vám líbit

Tradice: Druhá šance pro Mederův dům aneb Zakopané mince přinesly štěstí

Prastarému žateckému měšťanskému domu se díky trojici nadšenců vrátil někdejší lesk. Jak se záchrana gotické památky povedla, to se teď může přesvědčit na vlastní oči každý.
marianne.cz

Můžete se i něco přiučit

K vidění budou také unikátní šperky studentů Atelieru Ladislava Sutnara z Plzně. Šperky jsou vytvořené z koření a perníku pečeného dle tradiční receptury, štukové šperky zase vznikly ve spolupráci s uměleckými štukatéry. Obdivovat bude možné také šperky využívající starou techniku podmalby na sklo nebo půvabné šperky z perleti. 

Pro návštěvníky, kteří by se chtěli zapojit a naučit se něco nového, budou připraveny v průběhu výstavy workshopy. Zájemci si budou moci výrobit píšťaly s panem Kašpaříkem, který přijede z Beskyd naučit především děti vyřezat si píšťalku, která skutečně ladí a hraje. Profesionální malérečka povede workshop ručně malovaného tradičního ornamentu na látku a Ivana Langrová ukáže, jak na plstění figurek z ovčího rouna. 

Mohlo by se vám líbit

Tradice: Holka k světu potřebuje husí peří

Do Martina dere, po něm přede! Na Chodsku se slušelo dodrat peří do svátku sv. Martina. Pak začaly přástky. Jinde se dralo dál. Ta práce patřila k podzimním až zimním, ale ne nutně ženským.
marianne.cz

Kdy přijít? 

Adresa: Galerie 1, Štěpánská 47, Praha 1 

Otevírací doba: PO–⁠PÁ: 9:00–⁠18:00, SO–⁠NE (včetně svátků): 10:00–⁠18:00 

Vstupné: 100 Kč, děti do 15 let a senioři nad 65 let zdarma 

Co je to Krásná práce? 

Projekt Krásná práce navazuje na obchodní firmu Krásná jizba organizace Družstevní práce a později Ústředí lidové a umělecké výroby z předlistopadových let. Název Krásná práce je složeninou názvů těchto dvou zakladatelských institucí – původního nakladatelství Družstevní práce a sítě prodejen Krásná jizba, které se věnovaly dostupnému, ale řemeslně i designově kvalitnímu produktu, už za první republiky.  

Krásná práce dnes představuje řemesla a lidové umění v nových souvislostech. Staré zapomenuté techniky vrací s hlubokým respektem do přítomnosti. Zakladatelka projektu Klára Hegerová usiluje o to, aby se české rukodělné výrobky staly vzorem pro nový životní styl. Obnovuje hodnoty návratu k přírodě, potřebu vlastního zakotvení, pocit hrdosti na naše tradice s důstojností, která jim náleží. Projekt předkládá alternativu k pojetí dnešního interiéru a oděvní kultury a nabízí určitý nadhled ve vztahu k původní lidové tvorbě.  

Mohlo by se vám líbit

Tradice: Strážce starých rukopisů

O tři tisícovky vzácných ručně psaných knih se ve Strahovském klášteře v blízkosti Pražského hradu stará Jan Pařez. Nejstarší exemplář pochází z 9. století.
marianne.cz

Související články

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

Tradice
Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Tradice
Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma