Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Výstava Krásná práce představí tradiční lidové oděvy, oděvní doplňky a šperky

Info ikona
Krásná práce

V pražské Galerii 1 bude v průběhu listopadu probíhat unikátní výstava Krásná práce, která přibližuje široké veřejnosti tradiční české, moravské a slezské řemeslo a lidové umění. Letos návštěvníkům Krásná práce podá jedinečný pohled do světa tradičních lidových oděvů, oděvních doplňků a šperků.

Jana Kantorová | 14. 11. 2023

Výstava, která vás vrátí v čase

Více než 40 předmětů od 20 mistrů tradičních řemesel, současných designérů i studentů bude k vidění od 4. do 26. listopadu v Galerii 1 v Praze

Vystaveny budou raritní artefakty jako původní pastýřská gubaňa z ovčí vlny, šaty tkané z kopřivového vlákna nebo klobouk ušitý z choroše. Krásná práce připomene také umění maléreček, paličkářek, řezbářů či mistrů modrotisku a ukáže původní řemesla ve spojení se současnou tvorbou

Galerie: Co všechno můžete vidět na výstavě?
Mohlo by se vám líbit

Návrat ke kořenům

V česku jedinečný projekt s názvem Krásná práce již několik let navrací punc tradičním řemeslům a lidovému umění, které s citem a respektem ke kultuře minulosti přenáší do současnosti. Každoročně připravuje také přehlídku, která se letos bude věnovat tématu oděvu, oděvnímu doplňku a šperku. Design celé expozice se ujaly Natalie Costantinová a Aneta Honzová, které pro ni zužitkovaly impozantních 90 balíků slámy. 

Co můžete vidět? 

  • Designérka Veronika Jiroušková vytvořila ve spolupráci se špičkovými brašnáři z Chrudimi  set městských kšiltovek vyšívaných rybí šupinou a kožených kšiltovek vybíjených kovem, které odkazují k tradičním koženým mužským krojovým doplňkům.
  • Martin Kohout pro Krásnou práci navrhl černé šaty, které pomalovala malérečka tradičních lidových ornamentů.
  • Módní designéři Alice Klouzková a Pavel Ivančic vystaví oděvy z modrotisku s moderními vzory.
  • Kateřina Plamitzerová vytvořila pro výstavu šaty doplněné ručně paličkovaným límcem, který sama již několik měsíců paličkuje.
  • Návštěvníci se pokochají kabáty z ručně plstěné vlny od Terezie Rozálie Kladošové nebo bomberem z horňácké činovati od mladé módní značky AFKA.
  • Módní návrhářka Klára Nademlýnská připravila šaty s reinterpretací tradiční lidové výšivky a Zlata Lamrová zase lněnou košili se svými typickými „vyšívanými skicami“
     
Mohlo by se vám líbit

Můžete se i něco přiučit

K vidění budou také unikátní šperky studentů Atelieru Ladislava Sutnara z Plzně. Šperky jsou vytvořené z koření a perníku pečeného dle tradiční receptury, štukové šperky zase vznikly ve spolupráci s uměleckými štukatéry. Obdivovat bude možné také šperky využívající starou techniku podmalby na sklo nebo půvabné šperky z perleti. 

Pro návštěvníky, kteří by se chtěli zapojit a naučit se něco nového, budou připraveny v průběhu výstavy workshopy. Zájemci si budou moci výrobit píšťaly s panem Kašpaříkem, který přijede z Beskyd naučit především děti vyřezat si píšťalku, která skutečně ladí a hraje. Profesionální malérečka povede workshop ručně malovaného tradičního ornamentu na látku a Ivana Langrová ukáže, jak na plstění figurek z ovčího rouna. 

Mohlo by se vám líbit

Kdy přijít? 

Adresa: Galerie 1, Štěpánská 47, Praha 1 

Otevírací doba: PO–⁠PÁ: 9:00–⁠18:00, SO–⁠NE (včetně svátků): 10:00–⁠18:00 

Vstupné: 100 Kč, děti do 15 let a senioři nad 65 let zdarma 

Co je to Krásná práce? 

Projekt Krásná práce navazuje na obchodní firmu Krásná jizba organizace Družstevní práce a později Ústředí lidové a umělecké výroby z předlistopadových let. Název Krásná práce je složeninou názvů těchto dvou zakladatelských institucí – původního nakladatelství Družstevní práce a sítě prodejen Krásná jizba, které se věnovaly dostupnému, ale řemeslně i designově kvalitnímu produktu, už za první republiky.  

Krásná práce dnes představuje řemesla a lidové umění v nových souvislostech. Staré zapomenuté techniky vrací s hlubokým respektem do přítomnosti. Zakladatelka projektu Klára Hegerová usiluje o to, aby se české rukodělné výrobky staly vzorem pro nový životní styl. Obnovuje hodnoty návratu k přírodě, potřebu vlastního zakotvení, pocit hrdosti na naše tradice s důstojností, která jim náleží. Projekt předkládá alternativu k pojetí dnešního interiéru a oděvní kultury a nabízí určitý nadhled ve vztahu k původní lidové tvorbě.  

Mohlo by se vám líbit