Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Přírodou za poznáním: Stydlivé listky osiky

Stálý šelest chvějících se listů osik je slyšet na dálku. Někoho zvuk stromu uklidňuje, jiné děsí. Jeden ze dvou nejrozšířenějších druhů topolu u nás je opředen legendami.

Jana Kantorová | 9. 05. 2023

TEXT: PAVLA KÖPPLOVÁ  

Jedna z nich – pevně kolující po celé Evropě – praví, že na osice se po zradě Ježíše oběsil jeden z jeho učedníků Jidáš Iškariotský a... Od té chvíle se začalo listí stromu třepotat, čímž se on snaží setřást vzpomínku na tuto děsivou událost. Pravda je ta, že osika v Palestině neroste, tak je mnohem pravděpodobnější, že podlý apoštol, který pozdě zalitoval, ukončil svůj život na zmarlice luštinaté (zmarlika Jidášova), která má růžovofialově zbarvené květy obalující přímo větve i kmen a listy ve tvaru srdce. Sebevražda Jidášova je spojena se Škaredou středou

Galerie: Legendami opředená osika
Mohlo by se vám líbit

Krásná příroda: ... a na polích jim leží drahé kameny!

Růženín, granát, ametyst, jaspis či záhněda...Pár z „šutráčků“, které umějí v českých zemích – mineralogickém ráji – udělat z chudáka boháče. Jen je najít! Drahokamy i polodrahokamy se to tu hemží.
marianne.cz

Neochvějná osika  

Osika obecná (též topol osika) není strom vybíravý ani náročný na kvalitu půdy, kde roste. Má ale rád slunná stanoviště, a tak často stává podél cest, na okraji lesů, na pasekách, ale i ostrůvcích uprostřed bažin nebo na hraně roklí. Vlastně se dá říci, že se uchytí téměř všude, kde to jen trochu jde. A pokud má osika prostor, velmi rychle kolem sebe vytvoří nízký lesík. Díky hlubokému kořenovému systému je schopna ledasco přežít, umí zarůstat požářiště, haldy... Její uplatnění při rekultivacích je velké. Konečně, spolu s břízou je proto považována za pionýrskou dřevinu. Kůra mladé osiky je hladká a má šedozelenou barvu. Jak strom stárne, kůra tmavne, puká a za pár let je zbrázděna znaky, které při troše představivosti připomínají egyptské hieroglyfy. Ve smíšeném lese má osika nejraději společnost borovic, olší, smrků, bříz, často roste i blízko dubů. 

Mohlo by se vám líbit

Řemeslo: Příroda zamčená do reliéfu

Umí zastavit čas. Přišla na způsob, jak v sádrových kachlích zakonzervovat krásu rostlin. V ateliéru Renaty Břeňové se rodí artefakty z plevele i vznešených květin.
marianne.cz

Chomáče něhy i záhuby 

Topol osika je důležitý pro včelaře, zároveň produkuje za časného jara nevítané alergeny. Nelze si nevšimnout dnů, kdy osiky kvetou! Po dozrání tobolek se semeny se z nich uvolňují i bílé vatovité chomáčky připomínající bavlnu, které vítr rozfoukává po okolí. Na pohled krásný výjev, melancholiky dojímá k slzám. Alergici též pláčou, ale proto, že jehnědy osik uvolňují pyl dráždící oči a nosní sliznice. Na druhou stranu pro zklidňující účinky je osika oblíbenou součástí Bachových esencí. I dendrolog amatér ví, že osika se hodí spíše do odlehlých koutů velkých zahrad či parků. Hluboké kořeny razí ostatním rostlinám cestu pod zemí, prospívají jim i listy. Spadané se rychle rozkládají, mění na humus, a půda je úrodnější. Osika jako rychle rostoucí dřevina nabývá na důležitosti i při produkci biomasy pro výrobu energií. 

Mohlo by se vám líbit

Když příroda léčí: Přivoňte si k bylinkám a využijte jejich sílu

Bylinky jsou skvělým způsobem, jak přidat chuť a vůni do jídla, ale také mají mnoho léčebných vlastností a mohou být skvělým doplňkem vaší zahrady. Pěstování bylinek je poměrně snadné a můžete si být jisti, že své úsilí budete odměněni bohatou sklizní aromatických rostlin.
marianne.cz

Oheň je z osiky... 

Zapálit svíčku či kamna sirkou znamená mít zřejmě v ruce sirku z osikového dřeva. Je jemné, zároveň pevné a odolné, proto se využívá k výrobě zápalek, ale i překližek, dýh, papíru. Z osikového dřeva vznikají také krabičky na potraviny, na rozdíl od jiných dřev totiž neovlivňuje chuť a vůni. Osikové dřevo mají rádi řezbáři a tvůrci designového ohýbaného nábytku. Dříve se užívalo na výrobu kůlů k probodnutí srdce upíra... 

Mohlo by se vám líbit

Cestování (nejen) pro samotáře: Na samotě u poustevníka

Končící zima svádí k rozjímání a toulkám ztichlou zimní krajinou. Rozloučit se se sněhem. Zkuste se vydat na pouť po místech, kde v meditaci, osamocení a odříkání našli svůj vnitřní klid zbožní poustevníci i další podivínští samotáři.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Opadavý strom zvaný osika dorůstá výšky 30 metrů. Patří do čeledi vrbovitých.  
  • Kvete v dubnu, její tobolky však dozrávají až v květnu. Puknou a pak uvolní malá semena i chomáčky chmýří. Tak znají osiku v Malé Asii, severní Africe i v Mongolsku.  
  • Osikový háj a NHL? Dřevěné hokejové hole se totiž vyrábějí z osik a bříz. Nejvíc takových hokejek produkuje Švédsko.  
  • Kůra připomíná lidskou kůži. Zprvu je pevná a celistvá, věkem praská, rýhuje a je zbrázděná. Rozdíl je, že osika žije i 160 let.  
  • Osika nemá smolné kanálky, proto se užívá při budování saun. Tím, že nejde o dřevo aromatické, vyniknou v nich éterické oleje i vůně určené pro relax.  
  • Vysoké teploty osikové dřevou nekroutí, je dál elegantní... 
Mohlo by se vám líbit

Zahrada v Českém ráji pro radost své paní i kohokoliv, kdo ji navštíví

Lída Vondrová zasvětila svůj život bylinkám a jako mávnutím kouzelného proutku proměnila odlehlý kout Českéhéo ráje ve svět netušených krás.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Zahrada
Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zahrada
Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino