Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Blíží se festival Svět knihy 2024: Co byste si na něm rozhodně neměla nechat ujít?

Od 23. do 26. května 2024 proběhne 29. ročník Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Již tradičně se uskuteční na Výstavišti v pražských Holešovicích. Těšit se můžete nejen na bohatý program, ale také na zajímavé diskuze, besedy a autogramiády. Na veletrhu budou přítomní jak tuzemští, tak zahraniční autoři a autorky, se kterými se můžete osobně potkat. Na co dalšího se na Světě knihy můžete těšit?

Aneta Akgül | 22. 05. 2024

Všichni nadšení čtenáři a fanoušci literatury se mohou již 23. května těšit na další ročník Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Zde najdete nejen knihy za výhodnější ceny, ale také zajímavý doprovodný program, který bude zahrnovat nejrůznější debaty a autogramiády se zajímavými tuzemskými i zahraničními autory a autorkami. Máme pro vás několik tipů na to, co by vám na letošním Světě knihy rozhodně nemělo uniknout.

 

Mohlo by se vám líbit

Mezinárodní den muzeí je tu! Jaká evropská města kultury byste měli navštívit?

Sobota 18. května patří muzeím. V tento den totiž oslavujeme vznik a existenci kulturních institucí, které nám poskytují náhled do světa umění a uměleckých děl. Dozvídáme se zde zajímavé historické informace, ale objevujeme i současné moderní umění ze všech koutů světa. Při této příležitosti jsme si pro vás připravili malý seznam evropských muzeí, která rozhodně stojí za návštěvu. Pokud do některých níže zmíněných měst zavítáte, určitě si v rámci výletu vymezte čas i na kulturu.
marianne.cz

Potkejte světové i české autory

V bohatém programu festivalu naleznete několik debat, besed a autogramiád s tuzemskými i zahraničními hosty, které by vám rozhodně neměly uniknout. Z českých autorů se můžete těšit například na Radku Denemarkovou, která se spolu s Michaelem Stavaričem objeví v několika různých debatách a rozhovorech. Potkat se můžete také s oblíbeným spisovatelem Michalem Vieweghem nebo se spisovatelkou a malířkou Lenkou Horňákovou-Civade a dalšími úspěšnými autory.

Ze zahraničních autorek se pak můžete těšit například na francouzskou spisovatelku Pauline Delabroy-Allard, která v rámci diskuze probere svou dosavadní tvorbu a následně proběhne autogramiáda. Na filozofickou diskuzi pod vedením Evy von Redecker spolu s českou filozofkou Terezou Matějčkovou zajděte v pátek 24. května – probírat zde budou ničivý vliv kapitalismu a nastíní i možné společenské alternativy.

Na festivalu Svět knihy se můžete těšit také na Judith Hermann, jednu z nejvýznamnějších a nejuznávanějších německých spisovatelek současnosti. V rámci besedy o jejích dílech ji na pražském Výstavišti potkáte ve čtvrtek 23. května. Seznam dalších pozvaných hostů naleznete na webových stránkách festivalu, kde si snadno najdete ty, kteří vás zajímají nejvíce.

Cena Jiřího Theinera

Ocenění pojmenované po Jiřím Theinerovi, bývalém vedoucím redaktorovi magazínu Index on Censorship, uděluje firma Svět knihy, která je součástí Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Toto ocenění bylo původně určeno pro osobu nebo organizaci ze zahraničí, jež se významně podílela na rozšiřování a podpoře české literatury mimo hranice České republikyOd roku 2022 se však zaměřuje na uznání úsilí v oblasti obrany svobody projevu. Tuto cenu poprvé obdržel v roce 2011 polský expert na českou literaturu, překladatel a novinář Andrzej Jagodziński. V roce 2024 se bude v rámci festivalu ocenění předávat ve čtvrtek 23. května. Cenu převezme významná turecká spisovatelka, vypravěčka a akademička Elif Shafaková.

Mohlo by se vám líbit

Nejočekávanější filmové novinky z festivalu v Cannes: Které dorazí i do českých kin?

Jedna z nejvýznamnějších filmových událostí, festival v Cannes, se blíží rychlostí blesku. Vypukne v úterý 14. května a trvat bude až do 25. května. Těšit se můžete nejen na známé osobnosti v překrásných róbách, ale především na nejzajímavější kinematografické snímky letošního roku. Které patří k těm nejočekávanějším? A kdy dorazí do českých kin?
marianne.cz

Jaký program vás čeká o víkendu?

Festival Svět knihy sice začíná již ve čtvrtek, ovšem víkend bude naprosto nabitý bohatým programem. V sobotu se můžete těšit například na debatu s úspěšnou autorskou dvojicí známou pod pseudonymem Lars Kepler, která se loni představila jako Alex Ahndoril. Oblíbení čeští komici Lucie Macháčková, Jakub Kohák a další vám představí svá nejnovější díla, díky kterým porozumíte tomu, že literatura rozhodně nemusí být jen vážná. Na své si přijdou také dětští čtenáři, kteří se mohou hned při několika příležitostech potkat s autory svých oblíbených knih.

V neděli se pak návštěvníci festivalu mohou těšit třeba na debatu o slavných literárních dílech, která známe i z divadelních prken. Dozvíte se například, jak těžké je převést literární dílo do divadelní podoby a na jaké další aspekty musí brát producenti ohled. Ani na konci víkendu nezapomínají pořadatelé festivalu na své dětské návštěvníky, které opět čeká bohatý program plný zábavy. Celý program Světa knihy si snadno můžete prohlédnout na webových stránkách festivalu.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Zábava
Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Zábava
Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti